Klausimai vaistininkui apie koronavirusą ir skiepus

Su koronavirusu gyvename jau antrus metus. Nors dalis klausimų jau atsakyta, vis iškyla naujų.

Įsibėgant vakcinacijai „Eurovaistinės“ vaistininkės Jovita Juodsnukytė ir Jelena Deksnienė atsako į dažniausius klientų klausimus.

– Ką galite patarti žmonėms abejojantiems, ar skiepytis?

– J. Deksnienė: Skiepytis ar nesiskiepyti yra kiekvieno pasirinkimas, kiekvienas atsakingas pats už save. Mano nuomone, skiepas reikalingas. Mes turime trijų rūšių skiepus: „Pfizer“, „Astra Zeneca“ ir „Moderna“. Kuriuo skiepytis? Tikriausiai daugiau žinosime tik laikui bėgant, bet pastebiu, kad nėra didelių nusiskundimų po konkrečios vakcinos. Ir po „Pfizer“, ir po „Astra Zeneca“ ir po „Moderna“ gali būti kažkokie šalutiniai poveikiai, bet šalutinis poveikis po vakcinos ir simptomai susirgus – nepalyginami dalykai.

– Kokie dar gali būti šalutiniai poveikiai?

– J. Juodsnukytė: Šalutiniai poveikiai yra įvairiausi, jie priklauso nuo žmogaus organizmo. Populiariausi – galvos skausmas, pykinimas, silpnumas ir pakilusi temperatūra, gali pasireikšti vėmimas, kaulų, sąnarių skausmai, tačiau tai – retesni šalutiniai poveikiai.

– Sakoma, jeigu sirgai COVID-19, reikėtų palaukti pusmetį ir tik tada skiepytis. Ar tai tebegalioja?

– J. Juodsnukytė: Toks patarimas yra, tačiau rekomenduojama atlikti antikūnų testą, nes ne visiems prasirgusiems susiformuoja imunitetas. Tad verčiau pasitikrinti, pasižiūrėti, kiek yra antikūnų.

– Yra mitas, kad prieš skiepą išgėrus paracetamolio preparatų, bus mažesnis šalutinis poveikis. Ar taip reikia daryti?

– J. Desknienė: Jokiu būdu. Jeigu žmogus jaučiasi gerai prieš skiepą, kam alinti organizmą? Didelėmis dozėmis jie apsunkina kepenis, tad kam jas papildomai apkrauti. Paracetamolis vartojamas tik, kai temperatūra yra 38,5–39. Po skiepo svarbu lengvas maistas, skysčiai, poilsis. Jeigu pakilo temperatūra, pradeda skaudėti ranką, tik tada imame vaistus.

– J. Juodsnukytė: Patariame iš anksto susiplanuoti keletą poilsio dienų, kad nebūtų daug darbų, susirinkimų ir 2–3 dienas pailsėti.

– Kiek laiko palikti tarp skiepų: jeigu pradėjau skiepytis nuo erkinio encefalito, kada galiu skiepytis nuo COVID-19?

– J. Juodsnukytė: Su kiekvienu atėjusiu skiepytis nuo erkinio encefalito mes ir pradedame nuo šio klausimo. Jeigu artėja COVID-19 skiepas ir žmogus nežino, kada jis bus, siūlau nukelti erkinio encefalito skiepą ir prioritetu pasiskiepyti nuo COVID-19. Jei žmogus lauks ir žino, kad pasiskiepijo pirma „Astra Zeneca“ vakcina ir, pavyzdžiui, tik liepos pradžioje jo laukia antroji, tai į tą tarpą galime paskiepyti nuo erkinio encefalito. Šis sprendimas priklauso nuo vakcinos, kuria skiepijasi, bet bendroji taisyklė – dvi savaitės tarp vakcinų. Jeigu žmogus pasiskiepijo nuo erkinio encefalito ir staiga atsirado galimybė skiepytis nuo COVID-19, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.