Klausimas politikams Nr. 1: kuri problema rajone šiuo metu svarbiausia? 

Kiekvienas bent kiek smalsesnis šilutiškis mato: Šilutėje kiekviename žingsnyje statybos, rekonstrukcijos ir pertvarkos. Kitų metų vasaros pradžioje jau tikriausiai plaukiosime naujojo sporto komplekso baseine, pavasarį įžengsime į rekonstruotą Kultūros ir pramogų centrą, iki šių Naujųjų metų turėsime iš pagrindų atnaujintą senojo turgus aikštę, o moderniai pertvarkytomis Šyšos kilpos pakrantėmis pasidžiaugti galime jau ir dabar.

Sporto komplekso su baseinu statybą Šilutės politikai vadina šiuo metu viena svarbiausių krašto problemų.

Tikime, kad krašto politikai domisi rajono gyventojų poreikiais, miesto ir seniūnijų gyvenviečių infrastruktūros plėtra, nuolat suka galvas, ką ir kur dar būtų galima atnaujinti, kad visiems rajono gyventojams gyventi būtų maloniau ir patogiau.

Tad jų ir paklausėme, kuri šiuo metu rajono problema yra svarbiausia ir kurią reikėtų kuo greičiau spręsti?

Sigitas ŠEPUTIS, Socialdemokratų partija, mero pavaduotojas:

– Savivaldybės vadovams visi projektai, kurie yra suplanuoti ir pradedami, visuomet kelia daug rūpesčių. Lengviausia yra su tais projektais, kurie baigiami ir artėja kaspinėlių perkirpimas. Dabar sudėtingiausias projektas, kuriam įdėta daug pastangų, tačiau konkretūs statybos darbai dar nepajudėjo – apžvalgos bokšto statyba ant Kuršmarių pakrantės. Juk šis projektas derinamas jau penkerius metus. Pagrindinė trukdžių priežastis, kad bokštas bus statomas dabar jau buvusioje rezervato teritorijoje. Bokšto statybai vieta išlaisvinta, bet patekti iki jos, suprojektuoti ir įrengti keliuką tenka per rezervato teritoriją.

Visa laimė, kad bokšto statybos užsakovai ir Saugomų teritorijų institucija yra tos pačios ministerijos padaliniai. Laimė ir tai, kad bokšto statybos konkursą laimėjo rajono bendrovė – UAB “Kavesta”, tad Savivaldybės vadovams pavyksta sutarti, kad jie objekto neatsisakytų vykdyti dėl tokių ilgų derinimo trukdžių. Dabar jau manau, kad apžvalgos bokštas bus pastatytas ir jis atneš daug naudos rajono turizmui.

Rekonstruojamame Šilutės kultūros ir pramogų centre jau baigiamos įrengti ir vidaus patalpos bei erdvės.

Kitas nemažai laiko surijęs objektas – stovyklavietė „Vėtrungė“ Kintuose. Savivaldybė šią stovyklą įsigijo iš profsąjunginės organizacijos ir su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei mūsų rajono Profesinio mokymo centru yra sutarta stovyklą rekonstruoti. Jau vyksta projektavimo darbai. Kaip nebūtų keista, šiam projektui įgyvendinti pinigų yra ir šiek tiek daugiau nei buvo planuota. Mat Profesinio mokymo cetrui buvo leista parduoti porą poilsinių pastatų Palangoje ir lėšas panaudoti stovyklos Kintuose rekonstrukcijai. Konkursas įvyko ir už parduodamą turtą buvo gauta dvigubai daugiau lėšų, nei planuota. Taigi, dabar svarbu, kad ministerija neapsigalvotų ir gautų lėšų nesumažintų. Suprojektuota ir iš naujo pastatyta stovykla be abejonės bus puiki vieta stovyklauti vaikams, o Profesinio mokymo centro moksleiviai turės geras sąlygas praktikai.

Sandra TAMAŠAUSKIENĖ, TS-LKD, pedagogė:

– Kaip problemą įvardinčiau mero ir valdančiosios daugumos atkaklų nenorą tartis ir bendradarbiauti ne tik su gyventojais, bet ir su opozicija. Kiek daug gero galėtume padaryti visi kartu. Mero partijos lyderis R. Žemaitaitis užsiima rėkavimais ir  reklamos sau darymu – demonstratyviai trukdo tokiu sunkiu Lietuvai metu. Šilutės vienmandatėje išrinktas Seimo narys, gyręsis padarysiąs Šilutėje jei ne visus, tai daug darbų, kol kas žinomiausias dėl vieno „darbo“ – bėgiojimo per partijas.

Su mūsų partijos Seimo narių pagalba padarėme nemažai gero mūsų rajono žmonėms. Pvz., Vyriausybė skyrė lėšų vykdyti ir pabaigti pradėtus projektus, išaiškinome ir užkardėme smarvę, sklindančią iš Grabupių kiaulių komplekso ir kt. Padarysime ir dar daugiau, mes pasiruošę dirbti kartu. Nesuprantamas ir nepateisinamas mero „susikabinimas“ su susikompromitavusiais buvusiais partijų lyderiais – Virgilijumi Pozingiu ir Sigitu Šepučiu. Ne draugystė, o darbas rajono žmonių labui turi būti svarbiausi.

Lijana JAGINTAVIČIENĖ, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė, žiniasklaidininkė:

– Galima pasidžiaugti, kad Šilutėje nėra tokios situacijos kaip Šilalėje, kuriai grėsė tiesioginis valdymas ir naujų savivaldybės rinkimų organizavimas. Pas mus tik kai kuriems valdžios atstovams būtų naudingas toks valdymas dėl laisvės manipuliuoti interesų konfliktais.

O išties rajone problemų netrūksta – kol vienos išsprendžiamos, kitos atsiranda arba atsinaujina. Kiekvienoje seniūnijoje jų yra. Pavyzdžiui, gardamiškiai nesulaukia seniai žadėto kelio Gardamas – Ramučiai asfaltavimo, Vainutui svarbus kultūros namų įrengimas, Šilutėje niekaip nesugeba išspręsti šiukšlių kaupimosi prie konteinerių klausimo. Nors turi kilnojamas kameras ir gali nesunkiai išsiaiškinti, kas nesilaiko atliekų tvarkymo taisyklių ir t.t. Bet, manau, dabar, subjurus orui, itin svarbi problema – prasti rajono keliai, kurių ne vienas yra apgailėtinos būklės. Gaila, kad metų viduryje, biudžeto svarstymo metu, savivaldybėms priklausančių žvyrkelių asfaltavimo programa, kuriai skirta 20 mln. eurų, panaikinta visiškai.

Zigmantas MERLIŪNAS, TS-LKD, pardavimų vadovas:

– Matome daug atliekamų darbų mūsų savivaldybėje, reikia pasidžiaugti, kad „valdiškų“ pinigų kranelis Šilutės savivaldybei yra atsuktas plačiai ir galime pasidaryti mums itin aktualius darbus. Galime pasistatyti baseiną, galime renovuoti kultūros namus ar vieną kitą skverą Šilutėje. Turime padėkoti nacionalinei valdžiai, kad pinigų šiems svarbiems projektams yra skiriama. Gaila tik, kad visi matomi darbai, kurie keičia mūsų krašto vaizdą, yra atliekami iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų arba valstybės biudžeto lėšų. Apmaudu, kad nėra sugebama ar net stengiamasi pritraukti privačių investicijų, o viskas daroma tik už mūsų – mokesčių mokėtojų pinigus. Pasigendu privačių investicijų pritraukimo į mūsų turizmo sektoriaus gerinimą, manau nesugebame pakankamai išnaudoti savo gamtos suteiktų privalumų.

Šiek tiek gąsdina ir tai, kad visos pagrindinės investicijos sutelktos į Šilutės miestą, o kitoms rajono seniūnijoms lieka tik trupiniai arba nelieka ir jų.

Važinėjant po rajoną atkreipiu dėmesį į vaikų žaidimo aikštelių trūkumą. Gaila, kad mūsų mažieji (su retomis išimtimis) negali džiaugtis moderniomis žaidimų aikštelėmis, kokias turi kitų rajonų vaikai. Krenta į akis ir šiuolaikiškų lauko krepšinio aikštelių trūkumas. Turime aikšteles, kurios buvo įrengtos prieš beveik dvidešimt metų ir per tą laiką natūraliai nusidėvėjo, o ir aikštelių dangos bei stovų gamintojai per tiek laiko pažengė gerokai į priekį, taigi manau ir jas būtina renovuoti.

Grįžtant prie investicijų, reikia pripažinti, kad per pastaruosius metus nesulaukėme jokių investuotojų, kurie, be prekybos centrų, su savo pinigais ateitų į mūsų rajoną. Mes privalome jų atėjimui sukurti palankią aplinką, o tada juos prisikviesti. Tik dėdami daug pastangų šioje srityje, galime pasiekti, kad pas mus atsirastų daugiau gerai apmokamų darbo vietų, o tada ir pragyvenimo lygis mūsų rajone pakils.

Žygimantas KURLIANSKAS, TS-LKD, vadybininkas:

– Vienos problemos išskirti neįmanoma, juk kiekvienam žmogui jo problema yra svarbiausia. Jų tikrai yra ne viena ir jos visos vienodai svarbios, bet jas galima suskirstyti į stambias grupes ir apžvelgti.

Pirmiausia einamosios problemos, kurios paliečia kiekvieną rajono gyventoją ir kiekvieną dieną – sezoninė žvyro dangos kelių priežiūra, vietinės reikšmės kelių asfaltavimas, gyvenviečių apšvietimas. Gyventojai dažnai reiškia priekaištus dėl per reto kelių greideriavimo arba laistymo, dėl neaiškios darbų atlikimo tvarkos, jų eiliškumo. Tą patį galima pasakyti dėl kelių asfaltavimo ir apšvietimo įrengimo – kai kuriose seniūnijose viskas aišku, o kai kur į eilę būna įterpiamos toli gražu neilgai savo eilės laukusios gatvės. Norėtųsi, kad gyventojams būtų suteikiama daugiau aiškumo, o paslaugos būtų teikiamos kokybiškai bei dažniau.

Antrą bloką pavadinčiau projektinėmis – tai tos, kurioms ištaisyti reikalingas didesnis lėšų kiekis bei laikas. Vakaruose dažnai sakoma, kad dalį miesto veido sudaro stadionas. Mūsų atveju – reikia nemažai makiažo, kad tą veidą pagražinti. Vis dar nesutvarkyta dalis daugiabučių kiemų, o apie privažiavimą prie kai kurių mokyklų net nesinori kalbėti. Nepatogu kalbėti ir apie tai, kad XXI a. civilizuotoje valstybėje, mieste ir gyvenvietėse yra sodybų, neprijungtų prie centralizuotos nuotekų sistemos.

Vizijos ir idėjos? Galime išblizginti visą miestą, išasfaltuoti bei apšviesti visą rajoną, bet jei nebus kas važinėja ir vaikšto tomis gatvėmis, jei nebus gyvybės, viskas nueis perniek. Trūksta investicijų bei darbo su investuotojais, kurie mūsų rajone galėtų sukurti aukštesnės kvalifikacijos ir geriau apmokamų darbo vietų. Neišnaudojamas ir turizmo potencialas, nors jau turėjome būti Europos masto turizmo bent jau žvaigždutė. Kita vertus, turbūt reiktų visu tuo pasidžiaugti, nes dar daug nepadaryta, daug potencialo ir yra vietos augimui, todėl sąžiningai ir su užsidegimu dirbant galima daug pasiekti rajono gyventojų labui.

Vladas KAINOVAITIS, bendrovės vadovas, VRK „Už žmonių valdžią“:

– Labai džiugu matyti kaip miestas keičiasi, įgyvendinami seniai numatyti projektai. Tai didelis Savivaldybės vadovų nuopelnas, ir norėtųsi, kad gerų darbų tęstinumas vyktų ir toliau. Neprabėgs nė pusmetis ir mes turėsime naują sporto kompleksą, naujus kultūros namus, daug atnaujintų gatvių bei šaligatvių. Tik viena blogybė: ar galėsime visu tuo džiaugtis, kai yra toks blogas skiepijimosi nuo koronaviruso rodiklis ir toks aukštas sergamumas?

Bet jei kalbame apie miestą, pažiūrėkime į mūsų senamiestį, Lietuvininkų gatvę, kuri yra mūsų miesto širdis. Visi atvykstantys pirmiausia pravažiuoja šia gatve ir ką jie mato? Kokie pastatai ją puošia? Gal tik kokie du ar trys, o visi kiti kaip po karo – išblukę, aptrupėję. Norėtųsi, kad rajono mero ir administracijos direktoriaus institucijos pradėtų žingsnius dėl šių namų renovacijos, nes šios gatvės pastatai yra mūsų miesto veidas. Aš suprantu, kad lengva pasakyti, bet sunku padaryti, bet pradėkime visi kartu. Administracija ir tų namų gyventojai turi rasti bendrą kalbą dėl namų renovacijos.

Problemų, problemėlių rajone yra ir daugiau, bet dirbant jos, manau, palaipsniui bus išspręstos.