Lietuva, jau dešimtmetį esanti Europos Sąjungoje (ES), nuo 2015 m. sausio 1 d. įsives bendrąją Europos valiutą – eurą – ir taps visaverte euro zonos nare. Tam, kad naująją valiutą pasitiktume žinodami svarbiausią informaciją, nuo šiol rubrikoje “Klauskite apie eurą” trumpai ir aiškiai atsakysime į Jums rūpimus klausimus, susijusius su euro įvedimu.
Tikimės, kad ši rubrika laikraščio skaitytojams padės pasirengti šiam svarbiam istoriniam įvykiui.
Jūsų klausimų, nuomonių ir atsiliepimų lauksime elektroninio pašto adresu vrs@finmin.lt.
Kas yra euras?
Euras – bendroji Europos Sąjungos valiuta, šiuo metu įvesta 18-oje Europos Sąjungos valstybių narių, kurios visos kartu sudaro euro zoną. Ši valiuta naudojama ne tik euro zonos valstybėse, bet ir kitose pasaulio šalyse – Monake, Vatikane, San Marine ir Andoroje, todėl galime teigti, kad euras – stabili, patikima valiuta, kuria šiuo metu naudojasi daugiau nei 330 milijonų žmonių.
Euro nauda gyventojams
* Įstojus į euro zoną, išnyks litų į eurus keitimo (ir atvirkščiai) išlaidos. Pavyzdžiui, keliaujant po euro zonos šalis, nebereikės keisti valiutų, todėl nebebus jokių valiutos keitimo mokesčių.
* Išnyks valiutos kurso rizika, todėl atsiras tvirtų prielaidų paskolų palūkanų normoms mažėti.
* Euras skatina didesnę konkurenciją ES bendrojoje rinkoje, todėl padidės konkurencija tarp parduotuvių ir tiekėjų. Dėl šios priežasties sumažės kainos ir vartotojai galės pigiau įsigyti įvairių prekių ir paslaugų.
* Bus paprasčiau apsipirkti kitose ES valstybėse narėse. Euro zonoje nebereikės skaičiuoti valiutų keitimo kursų, todėl galėsime palyginti lietuviškas kainas su euro zonoje esančių valstybių kainomis.
Kainų kitimas įvedus eurą
Litų pakeitimas į eurus nesukuria prielaidų didinti kainas. Kainos iš litų į eurus bus perskaičiuojamos nustatytu lito ir euro perskaičiavimo kursu – 3,45280 lito už 1 eurą. Bus imtasi priemonių siekiant išvengti piktnaudžiavimo ir nepagrįsto kainų didinimo. Teisės aktuose nustatytos institucijos pagal kompetenciją tikrins, kaip kainos perskaičiuojamos ir nurodomos prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Verslininkai, nesilaikantys teisės aktų reikalavimų, bus įspėti arba baudžiami baudomis.
Kainų rodymas litais ir eurais
Asmenys, parduodantys prekes ar teikiantys paslaugas, nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d. privalo rodyti prekių ir paslaugų kainas jų skelbimo vietose ir litais, ir eurais pagal perskaičiavimo kursą ir nustatytas apvalinimo taisykles. Tai daryti privaloma ne trumpiau kaip 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos, t.y. iki 2015 m. birželio 30 d.
Kainų perskaičiavimo iš litų į eurus pažeidimų fiksavimas
Nuo 2014 m. rugsėjo 19 d. pradėjo veikti interaktyvus žemėlapis www.pranesu.lt, leidžiantis Lietuvos gyventojams fiksuoti kainų perskaičiavimo iš litų į eurus pažeidimus. Pastebėję neteisingą kainų iš litų į eurus perskaičiavimą arba jų apvalinimą, gyventojai patys „čia ir dabar“ gali fiksuoti pažeidimo vietą. Pranešant apie pažeidimą būtina įkelti nuotrauką, kurioje būtų aiškiai matomas pažeidimo faktas. Taip pat interaktyviame žemėlapyje galima skelbti gerąją verslo praktiką, pagirti ir paskatinti sąžiningai kainas perskaičiuojančius prekybininkus bei paslaugų teikėjus.
Daugiau informacijos apie euro įvedimą
Svetainė www.euras.lt – čia rasite aktualios ir naudingos informacijos apie euro įvedimo procesą Lietuvoje – naujienas, euro įvedimo kalendorių, renginius, eurų banknotus bei monetas ir panašiai.
Nemokama euro telefono linija 8 800 34 528 – paskambinę šiuo numeriu išgirsite atsakymus į Jums rūpimus klausimus apie eurą, euro įvedimo procesą Lietuvoje, eurų banknotus ir monetas bei gausite kitą Jums svarbią informaciją apie būsimą valiutą.
Skaitykite daugiau: valiutos keitykla
Rašyti atsakymą