Knygų mugė atvertė pasaulį

knygu muge 060 su prezidenteVasario 23-26 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo duris atvėrė 13-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė, Baltijos keliaujančios knygų mugės palydovė.

Pirmoji diena pagal skubančiųjų ir besirenkančiųjų sambrūzdį greičiau priminė bičių avilį, kurio name kiekvienas atskubėjęs siekė savaip įsikurti. Kaip niekad gausūs filmuojančių, fotografuojančių ar kitaip įdomius pašnekovus gaudančių žiniasklaidininkų susibūrimai žadėjo nelauktą intrigą. Ir ji netruko atsiverti…

Knygininkų sambūryje dalyvavo ir Šilutės r. Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos delegacija.

Gera žinia – vis daugiau skaitome!

Atidarymo kalbą pasakė knygų mugės globėja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Sveikindama pirmuosius knygų lankytojus, Prezidentė pabrėžė, kad „knyga suartina žmones labiau, nei bet kokie tarptautiniai susitarimai“, primindama „visi privalome pasirūpinti, kad bibliotekose netrūktų knygų“.

Kultūros ministras Arūnas Gelūnas sakėsi esąs tikras, kad atvertę vieną knygą, mes neregėtai kiekvienas sau atveriame visą pasaulį. Todėl neatsitiktinai ir šįmetinės knygų mugės, pavadintos „Atversk pasaulį!“ – motto skirtas pagrindinei renginio misijai pabrėžti – įvertinti skaitymo ir knygos svarbą asmenybės formavimuisi, visuomenei, nubrėžti vertybinę skalę tarp savęs ir supančio žodžio pažinties pasaulio.

Šįmet savo tradicinę bei elektroninę leidybą mugėje eksponavo 368 leidyklos ir gausus būrys užsieniečių iš Italijos, Baltarusijos, Estijos, Rusijos Federacijos, Latvijos, Lenkijos, Prancūzijos.

Iškiliausia mugės viešnia buvo Lietuvą garsinanti rašytoja Rūta Šepetys, išleidusi debiutinį romaną „Between of Gray“ („Tarp pilkų debesų“). Užsienio originaliosios literatūros mėgėjų laukė 13 susitikimų  su žinomų knygų autoriais Mate Matišiciumi (Kroatija), Marina Achmedova (Rusija), Diana Gabaldon (JAV), kurios knygų serija „Svetimšalė“ jau turi Lietuvoje skaitytojų.
Gerosios knygininkų emocijos tvyrojo mugės aplinkoje ir iš konferencijų salių persikėlė į studijas, kūrybines dirbtuves, nuolat vykstančius skaitymus.knygu muge 107 su ignataviciumi abukeviciene petraityte

„Knyga yra asmenybė, nes ji visai nepanaši į daiktą. Kai Jūs rinksitės knygą, rinksitės gyventoją savo namuose“, – teigė rašytojas N.A.Čigriejus susitikimo kalboje.

Mugės lankytojams, įtikėjusiems pigiomis knygų kainomis, sunkoka šįmet buvo rasti bibliofilinį „grobį“. Populiarus romanas vietoj buvusių 35 Lt nupigo iki 15 Lt, o vaikiškų leidinių krepšiuose tik senesnių metų knygos nuvertėjo perpus. Pilnėjančios knygų pirkėjų kuprinės nešė gerą žinią – skaitome!

Kūrėjų ir bibliotekininkų diskusija

„Biblioteka kūrėjų akimis“ – pokalbis, kurį organizavo Vilniaus universiteto biblioteka ir kuriame dalyvauti F.Bajoraičio viešoji biblioteka pakvietė šilutiškių literatūrinio rudens „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį-2009…“ laureatę, profesorę literatūrologę Dainorą Pociūtę – Abukevičienę bei buvusį Šilutės jaunimo vidurinės mokyklos auklėtinį (1955-1956) rašytoją Eugenijų Ignatavičių.

Kartu su menotyrininku, eseistu Ernestu Parulskiu, Komunikacijos fakulteto prodekanu Rimvydu Laužiku, poetu Nerijumi Cibulskiu, filosofu Kęstu Kirtikliu, žurnalistu Svajūnu Sabaliausku Lietuvos bibliotekininkai ieškojo visa vienijančio atsakymo: kas yra biblioteka, bibliotekininkas, kokie jie ir ar jie reikalingi kūrėjui? Juolab kad pačios bibliotekos retai, o bibliotekininkai dar rečiau tampa rašymo objektu.

E.Ignatavičiui biblioteka yra kaip tikinčiam bažnyčia, „tik reikėtų įkurti laisvo laiko parduotuvę, nes laiko taip trūksta skaitymui“.
Šilutiškė D.Pociūtė – Abukevičienė sakė, kad pirmoji vieta, kurioje ji apsilanko, dirbdama užsienio archyvuose, yra biblioteka. Profesorė dar pridūrė turinti pavyzdį „Skrajojantį F.Bajoraičio knygynėlį, kurio knygos gūdžiu laikotarpiu (1904-1906) daug kam buvo šviesa“.

Suspėję pabendrauti su iš Šilutės krašto kilusiu „Kalendoriaus“ leidyklos direktoriumi Aurelijumi Naruševičiumi, Rašytojų sąjungos, leidyklų konsultantais, apkabinę ne vieną sostinėje gyvenantį saviškį, suderėję geras kainas būsimų knygų pirkimams, ir net įsiamžinę nuotraukoje su Lietuvos Prezidente Dalia Grybauskaite, Pamario bibliotekininkai grįžo namo prisimindami vieno iš diskusijos apie bibliotekas dalyvio žodžius: „Aš norėčiau, kad biblioteka taptų kiekvieno mūsų sielų susikalbėjimų namais”.