Kodėl naudinga valgyti bananus?

Saldus banano skonis, patraukli spalva ir kreminis minkštimas – ne veltui šis atogrąžų vaisius randamas beveik kiekvieno žmogaus virtuvėje. Bananai – vienas mėgstamiausių lietuvių vaisių, tinkantis tiek užkandžiavimui, tiek įvairių desertų bei kepinių gaminimui. Tiesa, norint bananus ilgiau išlaikyti šviežius geriausia juos laikyti kiek atokiau nuo kitų vaisių.

freepik.com nuotr.

Tuo tarpu sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, jog bananai yra ne tik energijos suteikiantis užkandis, bet ir sveikatai itin vertingas vaisius.

Pasak E. Gavelienės, bananai – itin maistingas produktas: „Juose nėra riebalų, tai – kompleksinių angliavandenių, užtikrinančių energiją ilgesnį laiką, šaltinis. Bananuose gausu vitamino C ir B6, vandenyje tirpių skaidulų ir mineralų: magnio, mangano bei kalio, kuris svarbus širdies ir kraujagyslių veiklai bei kraujotakai palaikyti. Bananai – maistingas vaisius, kuris sveikatai palankios mitybos prasme tikrai turėtų atrasti vietą kiekvieno žmogaus mityboje.“

Bananų maistinė vertė priklauso ir nuo jų prinokimo laipsnio – žalesniuose bananuose yra daugiau skaidulų, o ruduoti pradėjusiuose – daugiau cukraus. „Sveikatai palankiausi bananai yra žalsvos spalvos, ant žievės dar neturintys rudų dėmelių. Jie turtingi gerosiomis skaidulomis, o jų glikeminis indeksas nėra aukštas, be to, juose yra medžiagos surfaktano, kuri svarbi žarnyno gleivinių vientisumui. Tuo tarpu pernokusius bananus, dėl didesnio glikeminio indekso, atsargiau turėtų vartoti tie žmonės, kuriems nuolat reikia stebėti cukraus kiekį kraujyje arba sergantys lėtinėmis inkstų ligomis, be to, juose naudingų medžiagų randama mažiau“, – primena gydytoja.

Bananai yra puikus, angliavandeniais turtingas užkandis. Kiekvienas daug dirbantis, aktyvus žmogus žino, kad jeigu nespėjo pavalgyti, tai prieš treniruotę ar kitą daug energijos reikalaujančią veiklą suvalgęs bananą – išties pajaus didesnį jėgų antplūdį. Tačiau šį vaisių geriausia valgyti toje dienos pusėje, kai esame aktyvūs – sportuojame, dirbame ar užsiimame kita fizinių jėgų reikalaujančia veikla.

Pagal BNS inf.