Kokio vilko bijo Šilutės „Raudonkepuraitė“?

tvora raudonkepuraite 1Kaip pasijustumėte, jei vieną rytą tvora, ribojanti kaimynų teritoriją nuo jūsiškės, būtų aptraukta viela, metaliniais strypais, apkalinėta didelėmis vinimis, kurių smaigaliai – tiesiai į jūsų pusę, bei apipilta kažkokiu lipniu skysčiu?..

Matydami tokį reginį tikrai pagalvotumėte, kad kaimynai iškasė karo kirvį. Natūraliai kiltų klausimas – kodėl?

Į tokią tvorą, labiau primenančią kalėjimo apsaugą, vieną šio rudens dieną atsitrenkė Šilutės rajono vaikų meno mokyklos Muzikos skyriaus mokytojai bei mokiniai…

Pedagogams neaišku, ko taip saugomasi

Šis „nesusipratimas“ būtų aiškesnis, jei ne priešistorė. Kaip žinia, lopšelio – darželio „Raudonkepuraitė“ teritorija ribojasi su Meno mokyklos Muzikos skyriumi. Kaip buvo įprasta, ne vienerius metus norėdami sutrumpinti kelio atkarpą meno atstovai kirsdavo „Raudonkepuraitės“ teritorijos kampą ir pro tvoroje esančius vartelius atvykdavo į savo pastatą.

Rodos, kaimynai šiuo klausimu sutarė ir pretenzijų vienas kitam nereiškė. Tačiau staiga, lyg perkūnas iš giedro dangaus, išdygo „įspūdinga“ tvora – ją „Raudonkepuraitė“ dar „patobulino“ vinimis bei nenuplaunamais dažais.
Pamatę tokią tvorą meno atstovai, neperdedant, patyrė šoką: negi jų, lyg didžiausių vandalų, reikia taip saugotis?..

Beje, naujoji tvora ne tik atrodo neestetiškai, bet yra ir pavojinga. Kyšančios vinys, metaliniai strypai, grubios lentos kelia pavojų ir patiems darželio auklėtiniams.

Muzikos skyriaus mokytojas Gražvydas Raila, paklaustas nuomonės apie kaimynų patobulintą tvorą, neslėpė nuostabos. Pasak orkestro vadovo ir mokytojo, jam teko girdėti, kad mokiniai išsitepė rūbus tuo skysčiu, kuriuo aptepta tvora. Anot jo, sunku suvokti, kodėl  vaikų darželio administracija taip suskubo atsiriboti nuo Muzikos skyriaus, kuris kitais mokslo metais jau bus perkeltas kitur.

„Nesuprantu, kas vyksta. Panašu į nužmogėjimą. Tvora – kaip kalėjime ar lageryje – styrančios vielos, vinys, lipnūs dažai. Juk tie patys vaikų darželio vaikai ir pas mus ateina mokytis. Be to, tokia tvora gali sužaloti paties vaikų darželio mažuosius auklėtinius. Negi „Raudonkepuraitės“ administracija negalėjo palaukti kol išsikraustysime, ir tada užsitverti.

Laimė, kad dar Vydūno gimnazija neužsitvėrė kelio, o tai visai neturėtume pro kur patekti į savo pastatą“, – sakė G.Raila.

Panašios nuomonės buvo Muzikos skyriuje dirbanti Gražina Liaudanskienė. Mokytoja neslėpė, kad ir pati kelerius metus į darbą eidavo trumpesniu keliu, kirsdama vaikų darželio kiemą.

„Manau, kad toks užsitvėrimas – negerai: nepatogu ir vaikams, kurie skuba į pamokas, ir daugiabučių gyventojams, kurie gyvena už darželio teritorijos. Pro čia daugelį metų buvo įprasta vaikščioti, o dabar tarsi atskyrė. Na, mes, suaugusieji, galime ir apeiti, kito pasirinkimo nėra. Bet vis tiek, kyla klausimas, ko čia taip saugomasi“, – sakė mokytoja.

Vaikščiojimas – sveikata

Šiuos klausimus adresavome lopšelio – darželio „Raudonkepuraitė“ direktorei Donei Normantienei.
„Šiuo metu ten vyksta statybos. Aptvėrėme tam, kad mūsų vaikai būtų apsaugoti. Negalime kitaip, nes ten dabar ir traktoriai važinėja“, – sakė ji.

Pasak direktorės, po užtvėrimo pasipylė gausybė skundų. Daugiausia nepasitenkinimą reiškia tėvai, kurie anksčiau vaikščiojo tvora raudonkepuraite 2pro tuos vartelius. Ši tvora, D.Normantienės nuomone, nėra pavojinga, o kaip tik dėl vaikų saugumo ir pastatyta laikantis higienos reikalavimų.
„Kas atsakys, jei iš darželio teritorijos išbėgs vaikas ir jam nutiks nelaimė? Žinoma, kad aš“, – sakė direktorė.

Pasak D.Normantienės, ši tvora atskiria ir apsaugo darželio teritoriją, tad joje darželio administracija ir tvarkosi, kaip sugeba. Naujai tvorai užtverti, pasak pašnekovės, Savivaldybės vadovai tikrai neras pinigų, nes reikia apie 330 tūkst. litų. O norintieji patekti į Meno mokyklą gali eiti kitu keliu – pro Vydūno gimnaziją.
„Vaikščiojimas – sveikata. O mums svarbu vaikų saugumas. Jei nematėte, ateikit pasižiūrėti, ką per pertraukas čia veikdavo už kampų užlindę gimnazistai“, – siūlė direktorė.

Darželį niokoja praeiviai, o po obelimis miega benamiai

Kodėl apsitvėrė tokia tvora, paaiškino ir lopšelio – darželio „Raudonkepuraitė“ direktorės pavaduotoja ūkio reikalams Danguolė Sarapinavičienė.

Pasak pašnekovės, ugdymo įstaiga jau yra sulaukusi ne vieno akto, jog darželyje buvo netvarkinga tvora. Pagal higienos reikalavimų, tvoroje negali žiojėti skylės. Pasak D.Sarapinavičienės, iki užlopant tvoroje skyles, aplinkinių namų gyventojai vaikų darželio teritorijoje nesibodėjo vedžioti šunis, šiukšlinti, o gimnazijų mokiniai drąsiai rūkydavo tiesiai po langais. Vasaromis po obelimis miegodavo ir gamtinius reikalus atlikdavo benamiai.

„Kaip mums kitaip apsisaugoti? Juk buvome uždėję tinklą, iš po nakties radome nupjautą didelę jo dalį. Dabar aptvėrėme kitaip ir laukiame, kol įpratusieji pro čia vaikščioti atsisakys šio įpročio. Tuomet sutvarkysime tvorą, uždėsime naują tinklą“, – sakė pavaduotoja.

Pasak jos, praėjimą su varteliais į Meno mokyklos teritoriją padarė ne darželio administracija, o praeinantieji.
„Mūsų vaikai nevaikšto prie tvorų, tad kol jos dabar laikinai yra tokios, nenutiks nieko bloga. Praeis šiek tiek laiko, užtversime nauju tinklu. Mes turime susitvarkyti savo teritoriją, nes už joje esančius vaikus, jų saugumą, sveikatą patys atsakome“, – kalbėjo D.Sarapinavičienė.