Kokių saugumo sąlygų reikės laikytis mokyklose?

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pristato, kaip vyks ugdymas naujaisiais mokslo metais. Pagrindinė žinia - ugdymas vyks kontaktiniu būdu, visi mokiniai laukiami klasėse. „Tikimės, kad vaikai mokyklose mokysis ir visus ateinančius mokslo metus, todėl kiekvienas bendruomenės narys, padarykime tai, kas nuo mūsų priklauso, kad mokyklos būtų saugios, skiepykimės, laikykimės saugumo sąlygų“, – sakė ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Kontaktinis mokymas bus organizuojamas laikantis nustatytų reikalavimų. Griežtesni reikalavimai taikomi studijoms, tęstiniam profesiniam mokymui ir neformaliam suaugusiųjų švietimui: čia kontaktiniai užsiėmimai galimi tik pasiskiepijusiems, persirgusiems arba besitestuojantiems žmonėms.

Darželiuose užtikrinama maksimali grupių izoliacija, vaikai turi lankyti nuolat tą pačią grupę, turi būti išvengta skirtingas grupes lankančių vaikų kontakto. Pedagogai tą pačią dieną gali dirbti tik vienoje grupėje.

Mokyklose (1 – 12 kl.) reguliuojami srautai, kad būtų išvengta jų maišymosi. Srauto dydis – 100 žmonių (kelios klasės, grupės). Didžiausias srautas gali būti sudaromas tik iš tos pačios klasių grupės (pvz., 6-ų klasių.) mokinių arba iš ne daugiau kaip 100 tik tos pačios programos skirtingų klasių (pvz. 7 – 9 klasių, III–IV gimnazijos klasių ir t.t.) mokinių. Srauto dydis profesinėje mokykloje – 150 mokinių.

Būreliuose ir kituose užsiėmimuose organizuojamuose uždarose erdvėse vienu metu, galės dalyvauti ne daugiau 30 asmenų. Skaičius neribojamas, jei visi vaikai ir darbuotojai yra pasiskiepiję, persirgę arba nuolat testuojasi.

Visi švietimo įstaigų darbuotojai ir mokiniai nuo 5 klasės dėvi kaukes uždarose patalpose. Kaukių leidžiama nedėvėti vaikams, dalyvaujantiems stovyklose, mokiniams ir mokytojams, kai jie sportuoja, veiklų, kurių negalima atlikti būnant su kauke, vykdymo metu. Taip pat neįgalumą turintiems asmenims, kurie kaukių dėvėti negali. Tada rekomenduojamas veido skydelis.

Dažnai liečiami paviršiai valomi ne rečiau kaip 2 kartus per dieną. Patalpos vėdinamos prieš atvykstant mokiniams, pertraukų metu, ypač jei bendra patalpa, pvz., valgykla, naudojasi kelios grupės. Jei užsiėmimams naudojamas inventorius, jis valomas ir dezinfekuojamas po kiekvieno panaudojimo. Turi būti sudarytos sąlygos rankų higienai ir dezinfekcijai.

Stebima mokinių ir darbuotojų sveikata, matuojama temperatūra. Jei vaikas ar darbuotojas turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių, jis negali dalyvauti pamokose ar dirbti. Draudžiama į užsiėmimus atvykti asmenims, kuriems privaloma izoliacija.

Neįgijusiems imuniteto darbuotojams privaloma reguliariai testuotis. Nepasiskiepiję ir nepersirgę darbuotojai, dirbantys kontaktinį darbą, turės prieš grįždami į darbą ir vėliau kas 7 – 10 dienų testuotis. Testai privalomi darbuotojams, laisviesiems mokytojams ir kitiems švietimo teikėjams, kitų įstaigų darbuotojams, kurie teikia valymo, maisto tiekimo ar kitas paslaugas švietimo įstaigoje.

Mokinių sveikatos patikrinimas dėl Covid-19 yra savanoriškas, tai nėra barjeras eiti į mokyklą. Ją privalo lankyti visi sveiki ir nesantys izoliacijoje vaikai. Mokykla pasirenka testavimo būdą: kaupiniai ir greitieji antigenų testai. Testuotis kaupinių metodu klasė gali, kai su tokiu būdu sutinka ne mažiau kaip 30 proc. tėvų.

Įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, grupėse ir klasėse gali būti vykdomas paviršių PGR tyrimas. Imunitetą turintiems – pasiskiepijusiems ar persirgusiems mokiniams testuotis nereikia.

Skiepijimas rekomenduojamas visiems švietimo įstaigų darbuotojams, kurie nėra persirgę, taip pat mokiniams nuo 12 metų ir studentams.

Rugsėjo 1–osios šventę rengiant galioja tie patys saugumo reikalavimai, kaip ir visiems viešiems renginiams. Atviroje erdvėje dalyvių skaičius neribojamas, jei šventėje lauke dalyvauja daugiau kaip 500 žmonių, juos reikia skirstyti į sektorius.

Jei šventė patalpoje, joje be srautų skirstymo gali dalyvauti iki 500 žmonių, tačiau negalima užpildyti daugiau kaip 75 proc. sėdimų vietų. Apsaugines kaukes dėvėti privaloma. Jei šventė vyksta lauke – kaukes dėvėti rekomenduojama, jei tarp dalyvių neišlaikomas 2 m atstumas.

Jei klasėje vienas ar keli vaikai užsikrės koronavirusu, nebūtinai visiems teks izoliuotis. Epidemiologai aiškinsis, kokie asmenys turėjo sąlytį su užsikrėtusiuoju, bus nustatomi didelį ir mažą sąlytį turėję žmonės. Nustačius, kad rizika buvo aukšta, izoliuotis reikia 14 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos. Norint susitrumpinti izoliacijos laiką, septintą izoliacijos dieną reikia atlikti PGR tyrimą.

Atskiru Vyriausybės sprendimu gali būti pereinama prie nuotolinio mokymo. Tačiau net ir esant blogiausiam scenarijui nuotolinis ugdymas nebūtų taikomas ikimokykliniame ir pradiniame ugdyme ir abiturientams.