Konferencija jaunimui „Nuo idėjos iki sėkmingo verslo“

UNIJA JAUNIMUI 1Šilutės kredito unija ir asociacija „Pamario jaunimas“ kelias dešimtis jaunuolių ir merginų sukvietė į konferenciją „Nuo idėjos iki sėkmingo verslo“.

Apie du trečdalius susirinkusiųjų buvo jaunuoliai, baigiantieji gimnazijas, vidurines mokyklas ar jau pradėję mokytis specialybių profesinėse mokyklose. Jų smalsumą sukėlė intriguojančios konferencijos temos: „Nuo idėjos iki sėkmingo verslo, arba kaip įgyvendinti savo verslo idėją neturint milijono“, „Kooperatinė bankininkystė Lietuvoje“, „Finansinės galimybės bendradarbiaujant su Šilutės kredito unija“, „Sėkmingų verslininkų istorijos“.
Aktyvus jaunimas lektoriams neleido atsipūsti, kiekvienam teikė klausimus, komentavo atsakymus. Pavyzdžiui: ar verta taupyti sąskaitoje, jei infliacija didesnė nei gaunamos terminuotojo indėlio palūkanos? Pajus – 100 litų, o paskola – 1000 litų – kodėl skolininkai neišsilaksto? ir t.t.

Kredito unijos šeima

Konferenciją pradėjusi Šilutės kredito unijos valdybos pirmininkė, administracijos vadovė Genovaitė Kimbrienė jaunuomenę pasveikino visų 8200 unijos narių vardu. Ji linkėjo artimiausiu metu įsilieti į unijos narių gretas, savo pajiniu kapitalu ar santaupomis pagausinti jau dabar unijoje sukauptą bemaž 80 milijonų litų turtą.

Kredito unijos Stebėtojų tarybos narys, Šilutės savivaldybės mero pavaduotojas Virgilijus Pozingis pasidžiaugė tokiu gausiu būriu jaunų žmonių, anksti planuojančių savo ateitį, kuriančių planus savarankiškam gyvenimui ir verslui. Ragino jaunuolius visuomet būti aktyviais, kuriančiais piliečiais ir Šilutės krašto patriotais.

Kredito unijos vadybininkės Aldonos Andžiulienės kalba apie unijos narius, jų santaupų panaudojimą kreditams, unijos narių galimybę valdyti kredito uniją sulaukė tiksliausios vieno jaunuolio išvados, jog unija – finansinis kooperatyvas, kuris veikia kaip viena šeima.

A.Andžiulienė išdėstė, kad Šilutės kredito unijos nariu paprasčiausiai gali tapti pilnametis asmuo, kuris investuoja į unijos turtą pajinį kapitalą mažiausiai 100 litų. Tada jis tampa ne tik paslaugų naudotoju, bet ir unijos savininku – turinčiu vienodą sprendžiamąją balso teisę, kaip ir visi kiti likusieji tūkstančiai narių. Kredito unija valdoma kooperatyvo principu: kiekvienas narys turi vieną balsą, nesvarbu, kiek pajų jis turi unijoje.

A.Andžiulienė klausė salėje esančių žmonių, ar jie įsivaizduoja, kuriame kitame banke jie galėtų tapti šeimininkais ir būtų kviečiami į visuotinius susirinkimus, balsuoti už unijos administracijos pateiktas ataskaitas, rinkti unijos valdymo narius. Jos manymu, įprastuose bankuose, kurių šeimininkai dažniausiai yra užsienyje, tai paprasčiausiai neįmanoma.
Buhalteris kasininkas Rūtenis Norkaitis pasakojo apie unijoje teikiamas paslaugas: sąskaitos tvarkymas, taupymo ir kreditų programos, internetinės bankininkystės paslaugos, kreditinės, debetinės kortelės. Kitaip tariant, unijos savo paslaugų spektru niekuo nenusileidžia bankams.

Idėja, darbštumas, kantrybė, atsakomybė

Bene didžiausio dėmesio ir diskusijų sulaukė Lietuvos centrinės kredito unijos atstovo Tomo Valausko paskaita „Nuo idėjos iki sėkmingo verslo, arba kaip igyvendinti savo verslo idėją neturint milijono“ ir Šilutės KU buhalterės Tatjanos Kuturienės pateikti verslininkų sėkmingai įgyvendintų projektų pavyzdžiai – jie kūrė arba plėtė savo verslą, gavę kredito unijos paskolą pagal smulkiųjų verslininkų rėmimo programą.

T.Valausko paskaitoje nebuvo gatavų receptų ar verslo planų, kaip greitai užsidirbti po milijoną, tačiau teorinių žinių gavo visi, kurie domėjosi apie verslo idėjos subrandinimą, rinkos tyrimą norimai sukurti paslaugai ar produktui, būtinas verslo pradžios sąlygas ir galimą riziką.

T.Kuturienė pasakojo, kad dėl lengvatinio kredito iš Verslumo skatinimo fondo į Šilutės kredito uniją kreipėsi apie 40 žmonių. 36 iš jų gavo paramą ir dabar jau įgyvendina savo svajones. Pagal minėto fondo nuostatus, žmogus, pradedantis savo verslą, gali tikėtis iki 86 tūkst. litų kredito su 5 proc. metinėmis palūkanomis. Pusę palūkanų kompensuoja Valstybės investicijų garantinis fondas („Invega“). Pasak T.Kuturienės, aukštas suteiktų kreditų kiekis rodo, kaip geranoriškai ir kokybiškai Šilutės kredito unija stengėsi padėti savo klientams.

Į konferenciją pakviesti grožio salono šeimininkė Inga Gečienė, gėlių salono „Meilenė“ šeimininkė Renata Kislinkienė bei UAB „Valdvera“ (mažmeninė ir didmeninė prekyba maisto produktais ir buitine chemija) direktoriai Valdemaras Mažutis ir Mantas Veryga pasakojo, kaip jiems pavyko pradėti verslą. Pasakojo, kiek reikėjo darbštumo, kantrybės įgyvendinti savo idėjas. Nors idėjos skirtingos, tačiau jų įgyvendinimo pradžia vienoda: jie savo ketinimus papasakojo Šilutės kredito unijos vadybininkei, kuruojančiai Verslo skatinimo fondo programą, T.Kuturienei. Po to kartu kūrė verslo planus, rengė kitus dokumentus, kad gautų kreditą ir „Invegos“ garantą bei palūkanų kompensaciją.