Šilutės turgaus prekystaliai jau lūžta nuo lietuviškų vaisių ir daržovių. Braškių augintojai skundžiasi, kad šįmet šios uogos vėlavo mažiausiai dvi savaites, o ankstyvąsias bulves auginantys ūkininkai ploja rankomis – jos užaugo pačiu laiku.
Prieš savaitę respublikinėje spaudoje skelbta, kad pirmosios lietuvių ūkininkų bulvės – brangesnės nei apelsinai. Tačiau kiekvieną turgaus dieną ūkininkai mažina savo užaugintų vaisių ar daržovių kainas. Savo gėrybes parduodamas bent 1 litu pigiau, negu prašo kiti šalia esantys prekiautojai, toks pardavėjas gali džiūgauti kaip mat likęs už tuščio prekystalio.
Braškės nuo 20 Lt atpigo iki 6 Lt
Rusniškis Sigitas Šiaudvytis, jau 10 metų auginantis braškes, šįmet tik antrą kartą Šilutės turguje pardavinėja savo ūkyje užderėjusias raudonąsias uogas. Prisimindamas ankstesniųjų metų prekybą, vyras sako, kad tokiu metu, prieš Jonines, jis jau baigdavo išparduoti ankstyvąsias braškes, o dabar jos tik prasidėjo. Pakeitęs gyvenamąją vietą, Sigitas šiais metais augino 15 arų braškių, tačiau braškyną numato plėsti iki 40-50 arų, nes prekyba – sėkminga. Juo labiau kad rusniškis uogas parduoda pigiau nei kiti.
Netoliese stovintys pardavėjai už braškes prašė 6-6,5 Lt/kg, o Sigitas pasiryžo jas parduodi po 5 Lt/kg. „Greičiau parduodu, anksčiau baigiu darbo dieną“, – sakė ūkininkas. Iš tikrųjų, pastovėjęs 15 minučių už prekystalio su atsivežtomis 20 kg braškių, vyras netrukus ruošėsi važiuoti namo. Mat, žmonės iškart pastebėjo pigesnes uogas ir jas išgraibstė.
Paklaustas, ar tokia jo taktika nesukelia kitų prekybininkų pykčio, rusniškis nusišypso. Pasak jo, anksčiau būdavo, kad koks kolega prisistatydavo bartis, o išsiliejęs ir grįžęs į savo vietą, pats nuleisdavo uogų kainą dar labiau nei Sigitas. Dabar jau ramiau: „Kas kiek nori užsidirbti ir kiek turi laiko turguje stovėti, po tiek ir prekiauja“, – sako rusniškis.
Uošvių užaugintomis braškėmis prekiaujanti Renata sako, kad ir jų braškių prekybą 2 savaitėmis pavėlino užsitęsusi žiema ir šaltas pavasaris. Pernai, pasak Renatos, tokiu metu braškių kaina dar būdavo po 8-10 Lt/kg, o šįmet jos pigesnės. Prieš mėnesį pirmosios braškės kainavo 20 Lt/kg, dabar jos parduodamos po 6 Lt/kg. Tačiau ir tokios pigios uogos, merginos pastebėjimu, žmonėms dar per brangios. Dažniausiai jie tik pasiklausia kainos ir nueina. „Gal žmonės galvoja, kad lenkiškomis braškėmis prekiaujame, gal kai kurie bijo, kad jos per rūgščios nebūtų?“, – pirkėjų pasyvumo priežastis spėlioja Renata.
Vėlavo šįmet užaugti ne tik braškės, bet ir agurkai šiltnamiuose. Tai patvirtina penkerius metus Šilutės turguje prekiaujantis tauragiškis Tomas. Agurkus į turgų Tomas jau veža 2-3 savaites, o ankstesniais metais agurkėlius skinti pradėdavo gegužės pabaigoje. Už pirmųjų agurkų kilogramą tauragiškis prašė 10 Lt, dabar jų kaina – 3 Lt.
Iš visų lietuviškosiomis gėrybėmis prekiaujančių ūkininkų labiausiai rankomis ploja ankstyvųjų bulvių augintojai – šiemet jos nevėlavo pasiekti turgaus prekystalių. Ūkininkas Artūras svarsto, kad gal prie šios sėkmės prisidėjo tai, kad šįmet jis pabandė bulves uždengti agroplėvele. Tačiau Janina, taip pat parduodanti ankstyvąsias bulves, sakė, kad ir ankstesniais metais dažniausiai jomis prekiauti pradėdavo po Joninių. O šįmet moteris prekybą, kaip ir Artūras, pradėjo birželio 15 dieną. Pirkėjų, susigundančių 1,5-3 Lt/kg kainuojančiomis šviežiomis bulvėmis, netrūksta.
Akivaizdu, kad šilutiškiai po šalto pavasario yra išsiilgę lietuviškų gėrybių. Dar žemėmis aplipusių bulvių nusipirkusi pirkėja pasigiria, kokia skania ir senai valgyta vakariene pradžiugins šeimą – išvirs šviežių bulvių su voveraitėmis.
Voveraičių taip pat pirko turguje – jų siūloma po 10 Lt už litrą.
2 dienas prieš prekybą voveraites rinkusi Angelė sako, kad labiausiai laukia lietaus, tuomet grybų būtų dar daugiau. Beje, šiemet šie grybai pradėjo dygti anksčiau nei praėjusią vasarą. Moteris nepagailėjo ir išduoti paslapties, kad šiuos iš tolo oranžine spalva šviečiančius grybus rinko Kūlynų miške.
O pirkėjų yra ir pilietiškų, linkusių tausoti gamtą. Atidžiai nužvelgę voveraičių derlių, kai kurie pirkėjai primena, kad nevalia rinkti per mažų grybų ir jei tokius toliau pardavinės, gaus baudą.
Aplinkosaugininkai visuomenę perspėjo, kad voveraičių kepurėlių skersmuo negali būti mažesnis nei 1 centimetras, o baravykų kepurėlės – ne mažesnės kaip 1,5 cm. Renkant mažesnius grybus, žalojamas miškas – ardoma miško paklotė, samanos, grybiena. Grybautojams, renkantiems per mažus grybus, gresia baudos nuo 25 iki 100 litų.
Rašyti atsakymą