Konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojai: „Ūkininkauti pradėjome nuo vienos karvės“

Metu ukis_Kairiai_6Šiemetinio konkurso „Metų ūkis 2019“ pirmos vietos nugalėtojai, Usėnų seniūnijos Galzdonų kaime gyvenantys Solveiga ir Linas Kairiai tokį aukštą įvertinimą iškovojo nebe pirmą kartą: pernai šeima tapo šio konkurso antrosios vietos laimėtojais. Taip abu metus iš eilės nusprendė specialiai šiam konkursui sudaryta komisija, vadovaujama savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjo Povilo Budvyčio, įvertinusi krašto ūkininkų per metus padarytą pažangą plečiant bei modernizuojant ūkius.
Metu ukis_Kairiai_4Iš administracinio centro liko nedidelis kaimas

Konkurse „Metų ūkis“ Galzdonų kaime, Valsčiaus gatvėje gyvenantys Solveiga ir Linas Kairiai dalyvauja nebe pirmą kartą. Praėjusiais metais jų ūkis šiame konkurse užėmė antrąją vietą.

Tą pačią dieną, kai lankėmės „Metų ūkio“ trečiosios vietos laimėtojos, Alkos kaimo ūkininkės Aldonos Valdžienės ir antrosios vietos laimėtojų Laimos ir Stepono Mockų ūkyje Makių kaime, apsiginklavę fotoaparatais užsukome ir į kitą mūsų rajono kraštą – Galzdonus.

Nuo seno Galzdonai buvo valsčius, XVIII a. pr. dokumentuose kaimas vadinamas Jonaičiais, tačiau vėliau įgijo dvigubą pavadinimą – Galzdonai Jonaičiai (Galsdon Joneiten). Dar 1540 m. šiose apylinkėse, kaime Cartenn, gyveno Jonas Galzdūnas, kaip manoma, gyvenvietės įkūrėjas. Galzdonai buvo nedidelis administracinis centras, 1905 m. į jų vardo valsčių įėjo 8 kaimai, tuo metu ten gyveno 384 žmonės. Prieškariu kaime buvo apie 60 namų, sukosi du vėjo malūnai, dirbo perkėla į Rusnę per Nemuną ir muitinė, veikė valstybinė vokiška ir privati lietuviška mokykla.

Šiandien, pasak konkurso nugalėtojų S. ir L. Kairių, Galzdonuose gyvena vos 50 žmonių, ir didžioji jų dalis yra garbingo amžiaus.

Ūkį plečia savo lėšomis

Susėdus gražiai sutvarkytoje ūkininkų troboje prie arbatos puodelio, šeimininkai linksmai šypsosi: „Ūkininkauti pradėjome nuo tėvų dovanotos vienos karvės“. Jiedu pasakoja, jog prieš 25-erius metus, po vestuvių pradėjo drauge kurti gyvenimą ir bendrą ūkį. Tuo metu jauna šeima turėjo tik tėvų dovanotą vieną karvutę, du paršelius ir du buliukus.
Metu ukis_Kairiai_3Dabar daugiau kaip du dešimtmečius ūkininkaujanti šeima modernizuotame ūkyje laiko 52 melžiamas karves, taip pat augina keletą dešimčių raguočių. Jiems priklauso daugiau kaip 100 ha žemės ir dar 6 ha nuomojasi, augina ir grūdines kultūras. Nemažai nuostolių padaro stirnos ir šernai, bet dėl to ūkininkai nedejuoja.

Kartu su tėvais ūkyje triūsia sūnus Vitalijus. Ūkininkai linkę taupyti ir viską įsigyti už savo uždirbtus pinigus, nenori turėti įsipareigojimų, tad paramos neieško. Kairiai džiaugiasi, kad patys turi galimybę plėsti savo ūkį.

Pasak jų, pieno supirkimo kainos šiandien itin mažos, tad jiedu žada pereiti prie mėsinių galvijų auginimo. Ūkininkai neslepia, kad buvo metas, kuomet norėjo viską parduoti ir išeiti į miestą, tačiau neatsirado ūkiui tinkamo pirkėjo.

Pasak Kairių, ūkininkauti nėra lengva, juolab išlaikyti apie 100 galvijų. Jiedu sako kartais pasiūlantys kitiems tai išmėginti, tačiau norinčiųjų neatsiranda.

„Metų ūkio“ nugalėtojai džiaugiasi, kad šią vasarą nebuvo didelės sausros, netrūko žolės, bulvių prikasė gana daug, o ir javai neblogai užderėjo.