Kopūstai: kuo šios daržovės tokios vertingos

Gūžiniai kopūstai ir kitos jų rūšys: brokoliai, Briuselio, žiediniai, Kale, Savojos ar ropiniai – ne tik naudingi, bet ir greitai paruošiami. Švieži kopūstai sriuboje išverda per 5 minutes, tiek pat brokolius ar žiedinius kopūstus galima pavirti garuose ar pagrilinti ir puikus garnyras jau bus paruoštas. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad kryžmažiedžių augalų šeimai priklausantys kopūstai yra vieni turtingiausių naudingosiomis medžiagomis.

Kopūstus troškiname, gardiname jais sriubas, o rudenį rauginame. Svarbu jų nepervirti, kad išliktų kuo daugiau naudingų medžiagų. „Maistingiausias ir labiausiai virškinimą gerinantis būdas šviežio derliaus gūžinius kopūstus valgyti žalius, smulkiai supjaustytus ir pagardintus alyvuogių aliejumi ar mėgstamu padažu. Brokolius galima valgyti tiek žalius, tiek termiškai apdorotus, užtenka vos keletą minučių pavirti garuose ir turėsite puikų garnyrą.

Pasak dietologės, kopūstai turi mažai kalorijų ir daug skaidulų, taip pat yra turtingi vitaminais C, K, B ir E, magniu bei kitomis maistinėmis medžiagomis. Kopūstai turi daug priešuždegiminių medžiagų, nes tiek daržovėje, tiek jos sultyse yra daug fitochemikalų. Juose taip pat gausu kalio, kuris reguliuoja kraujospūdį, kalcio ir fosforo, kurie stiprina skeletą ir subalansuoja skeleto ir raumenų sistemą, magnio, geležies, vario ir beta karoteno, kurie gerina odos bei gleivinių būklę. Be to, gausus chlorofilo kiekis ir didelis vitamino C kiekis skatina geležies įsisavinimą, taigi, padeda kovoti su mažakraujyste.

Brokoliai – vienas tų produktų, kuris turėtų rasti vietą kasdienės mitybos racione. Iš tiesų, visos tamsiai žalios spalvos daržovės pasižymi ypatinga nauda žmogaus organizmui. Jos turtingos mikroelementais, pavyzdžiui, geležimi ir pačiais įvairiausiais vitaminais. Kalbant apie brokolius, juose gausu vitaminų C, A ir K, kalio, fosforo, seleno, taip pat – skaidulų ir folatų, kurie reikalingi ne tik nėščiosioms bei maitinančioms mamoms. Be to, yra turtingi medžiagomis, prevenciškai apsaugančiomis nuo vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto. “Dėl to šią daržovę tiesiog būtina įtraukti į kasdienės mitybos racioną“, – siūlo E. Gavelienė.

Pagal BNS inf.