Krentančių lapų tvarkymas – biurokratizmo viršūnė…

lapai prie privataus namoPersirito ruduo į antrąją pusę ir prasidėjo kasmetiniai vargai su nukritusiais medžių lapais. Nors grėbliais besidarbuojančius šilutiškius, kurie krauna lapus į krūvas, miesto gatvėse ir parkuose galima pamatyti kasdien, ne paslaptis, kad tie sukrauti kauburėliai ir po kelias dienas lieka pūpsoti miesto erdvėse. Todėl dažnai darbininkų pastangos eina vėjais – kruopščiai sugrėbtų lapų nespėjus išvežti, juos vėl išpusto pakilęs vėjas…

O privatiems asmenims sukurta tokia neįtikėtina tvarka, kaip jie turėtų atsikratyti lapais, kad vargu ar kas nors ryžtųsi tuos lapus semti, sverti ir vežti keliolika kilometrų į Rumšus…

Seniūnija turi per daug darbo

Redakcija sulaukė ne vieno šilutiškio klausimo, kas ir kada pasirūpins sugrėbtais lapais, kurie pūpso šalia daugiabučių namų.
Aišku kaip dieną, kad tai – seniūnijos reikalas. Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus dievagojasi, kad šiuo metu darbo tiek daug, jog kiekvieną dieną nepavyksta išvežti visų mieste sugrėbtų lapų, tad šis procesas užtruks apie dvi savaites. Be to, dar ir lapai ne visi nuo medžių nukritę, tad tuos, kurie sugrėbti ir išvežti, po dienos kitos pakeičia nauji.

Pasak R.Steponkaus, kaip ir kasmet, į kovą su nukritusiais lapais pasitelkti žmonės, kurie turi tam tikrą valandų skaičių atidirbti visuomenei naudingų darbų  pagal Viešųjų darbų programą. Kasdien tokių darbininkų į Šilutės viešąsias erdves patraukia apie 50-70.

Mieste sugrėbtus lapus seniūnija pagal sutartį su Šilutės miškų urėdija veža į Saugose esančią aikštelę. Čia lapai kompostuojami ir iš jų gaminama trąša.
Seniūnijai darbo prideda ir kai kurie gyventojai, turintys privačias valdas. Ne vienas lapus permeta į tą teritoriją, kuria rūpinasi seniūnija…

Į sąvartyną turi vežti patys

Pasak R.Steponkaus, seniūnija rūpinasi tik viešosiomis miesto erdvėmis: parkais, alėjomis, gatvėmis ir panašiai. Už lapų išvežimą iš privačių teritorijų atsakingi jų šeimininkai – jie turi patys nuvežti lapus į Rumšų kaime esančią žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę.

Priminsime, kad į buitinių atliekų konteinerius šiukštu negalima mesti biologiškai yrančių atliekų, nes gresia nemenka bauda – iki 2000 litų.  Nukritusių medžių lapų negalima ir deginti. Galima juos kur nors savo kieme kompostuoti.
Bet kai kurie miesto gyventojai nepaiso šių nurodymų, į maišus sugrūstus lapus išpila tiesiog į buitinių atliekų konteinerį, stovintį netoli namo, arba, kaip minėjome, sukrauna miesto teritorijose.

Nesąmonių muziejaus šedevras

„Nesąmonių muziejaus šedevru” vienas šilutiškis pavadino Šilutės valdininkų sukurtą tvarką, kaip gyventojai ir įstaigos turėtų atsikratyti privačiose teritorijose susikaupusius lapus.

Jiems „tereikia” rasti tinkamą transporto priemonę ir atgabenti lapus į Rumšų žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę. Tiesa, prieš tai reikėtų lapus arba vežamas kitas yrančias atliekas pasverti AB “Šilutės girnose”. Iš vieno žmogaus iki 150 kg lapų sąvartyne bus priimta nemokamai, „tereikės” pateikti gyvenamąją vietą įrodantį dokumentą. Jei lapų važama daugiau, teks pasiimti dar vieną šeimos narį…
Ar tai – ne biurokratizmo viršūnė?

Sąvartynas laukia lapų

Šilutės rajono didžiųjų atliekų, antrinių žaliavų, buityje susidariusių pavojingų atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės vadybininkas Giedrius Dragūnas sakė, jog miesto ir rajono gyventojai neskuba vežti lapų į sąvartyną.

Vadybininkas sutinka, jog lapų pridavimo tvarka žmonėms yra sudėtinga: reikia ieškoti transporto, degalų, sverti atliekas ir jas gabenti į už kelių kilometrų esantį sąvartyną. Bet tvarka yra tvarka, ir jos reikia laikytis.

Beje, pastarajame nulaužtos šakos, nukritę lapai bus sukrauti į specialią aikšelę, kurioje jie bus smulkinami ir laistomi, kad greičiau supūtų ir virstų kompostu.

Šilutės rajono didžiųjų atliekų, antrinių žaliavų, buityje susidariusių pavojingų atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės darbuotojų prašymu informuojame, kad nuo šių metų gruodžio 1 d. keičiamas darbo laikas. Sąvartynas dirbs nuo 9 val. iki 18 val. Norintieji pasiteirauti, gali skambinti vadybininkui G.Dragūnui tel. 8 630 08994.