Kriminalistai: fanatikai, nesulaukiantys visuomenės pagalbos

kriminalistai petniunas„Kriminalinės policijos pareigūnas turi būti truputį fanatikas, jis turi ne dirbti savo darbą, bet gyventi juo ištisą parą“, – taip mūsų pokalbio temą apibūdina Tauragės AVPK Šilutės r. policijos komisariato Kriminalinės policijos vadovas Vaidas PETNIŪNAS.

Su mūsų rajono 28 -ių kriminalistų vadovu, artėjant šios srities pareigūnų profesinei šventei, kalbamės ne apie kriminogeninę statistiką. Norime parodyti kitą šių žmonių darbo pusę – žmogiškąją.

Darbas ne 8 valandas per dieną

Pradėdami nuo to, kad pareigūnų trūksta visuose policijos padaliniuose, nepasakysime nieko nauja. Šilutės r. PK Kriminalinėje policijoje, be vadovo, yra 28 etatai. 4 darbuotojai šiuo metu yra vaiko auginimo atostogose, 5 pareigūnai dirba operatyvinės veiklos grupėse. Tai yra, jie važiuoja pagal žmonių iškvietimus, vyksta į įvykių vietas, renka pirminę medžiagą ir pradeda ikiteisminius tyrimus. Vėliau tų įvykių tyrimuose jie nedalyvauja. Įvykių tyrimą atlieka 19 kriminalistų.

V.Petniūnas neneigia, kad pareigūnai dirba viršvalandžius, bet už juos yra apmokama. „Žinoma, jei būtų didesnė komanda, visiems būtų tik geriau“, – trukteli pečiais kriminalistų vadas. Verstis tenka su esamomis pajėgomis. „Bet stengiamės užtikrinti žmonių saugumą“, – sako jis.

Ar žmonės nepavargsta, ar apie tai išsitaria? V.Petniūnas atsako filosofiškai: nepavargsta, anot jo, tik tinginiai. Juo labiau, kad kriminalisto darbo paprastu nepavadinsi. Šie žmonės 24 valandas per parą neturi teisės išjungti mobiliojo telefono ir turi būti pasiruošę bet kuriuo momentu išvažiuoti dirbti. Neturi jie ir įprastų poilsio dienų ar vakarų su šeima, todėl kriminalistų sutuoktiniams – sudėtinga. Ir užvėrę komisariato duris jie neturi teisės tapti paprastais piliečiais, matančiais tik savo namus.

Todėl prikalbinti dirbti kriminalinėje policijoje kitų sričių pareigūnus yra sunku.

„Net pasivaikščiodami gatve mūsų žmonės privalo stebėti aplinką profesiniu žvilgsniu, matyti ir žmonių veidus, ir automobilius – tai, ko kitą darbą dirbantis žmogus tiesiog nepastebėtų. Nes netyčia pastebėta detalė gali padėti išaiškinti nusikaltimą.

Neretai taip būna“, – sako V.Petniūnas.

Ilgą laiką dirbantiems kriminalistams, jų vadovo žodžiais tariant, tai jau yra įaugę į kraują ir priminti to jiems nereikia.

Paties V.Petniūno automobilyje visada yra rašiklis ir užrašų knygutė. Jon neretai sugula netyčia pastebėti įvykiai, detalės ar gauta informacija. Ta informacija gali atrodyti visai nereikšminga, vėliau, žiūrėk, ima ir papildo kokį nors įvykį, praverčia tiriant nusikaltimą.

„Taip daro ne tik kriminalistai, bet visi policijoje dirbantys savo srities specialistai, kuriems svarbus jų darbas“, – sako V.Petniūnas.

Nusikaltimus tiria komanda

Ar tenkina kriminalistų vadovą jo grupės pareigūnų profesinis pasirengimas? V.Petniūnas sako, jog skyriuje yra ir patyrusių, ir du visai jauni pareigūnai. Pastariesiems kartais dar trūksta žinių, jiems teks nemažai pasistengti, kol taps tikrais kriminalistais. Bet jaunieji, anot vadovo, yra imlūs, perspektyvūs, domisi naujovėmis, todėl V.Petniūnas neabejoja, kad ateityje jie taps gerais specialistais.

„Kriminalistas turi būti išradėju, kūrėju, jo galvoje nuolat turi gimti idėjos, kaip gauti informaciją panaudojant kuo mažesnius resursus, bet tuo pačiu neatskleidžiant, kad tuo domiesi. Seniai žinomais būdais dabar dirbti jau nebeįmanoma“, – sako jis.
Savo kolektyvą jis vadina brandžiu, todėl su baime žvelgia į ateitį, kuomet patyrusius pareigūnus teks išleisti į užtarnautą poilsį. Kas juos pakeis?

V.Petniūnas pabrėžia žodį „kolektyvas“, nes daugelį sudėtingesnių nusikaltimų neišaiškina vienas žmogus, tai – visos komandos darbas.

Nusikaltėliai dėkingi nepilietiškai visuomenei

Dar viena skaudi tema kriminalistams yra visuomenės abejingumas. „Mūsų žmonės ne tik abejingi, jie net stengiasi nieko nematyti, negirdėti, o pastebėję kokį nusikaltimą tampa nebyliais“, – vaizdingai palygina kriminalistas. Dažni atvejai, kai nusikaltimas vykdomas viešoje vietoje, aplink būna daugybė žmonių, bet įvykio detalių kriminalistams jie nepasakoja.

Vienas tokių atvejų – neseniai Šilutėje, Tilžės gatvėje, įvykusi avarija, kuomet jaunuolių automobilis taranavo stovinčią „Audi“. Sužinoti, kas sėdėjo prie vairo, pareigūnams taip ir nepavyko, nors vidury dienos nutikusį įvykį matė daugybė praeivių.

Kriminalistai tuomet kreipiasi į spaudą, prašo atsiliepti mačiusius įvykį. Bet ir taip pagalbos dažniausiai nesulaukia.

„Mūsų žmonėms dar labai trūksta pilietiškumo, o nusikaltėliai, be abejo, yra labai dėkingi tokiai visuomenei“, – apgailestauja V.Petniūnas.

Kreiptis į policiją žmonės, anot V.Petniūno, suskumba tik tada, kai nukenčia patys.

Policija ir visuomenė – neatskiriamos

Bet ar tik žmonės kalti dėl tokio savo požiūrio? Ar prie jo neprisidėjo pastarųjų metų įvykiai Šilutės policijos komisariate, kai buvo išaiškinti (ir tiesiog patys pasitraukė į pensiją) mūsų komisariato ir kai kurių jo padalinių vadovai, policijos pareigūnų sukeltos skaudžios avarijos kitų šalies rajonų keliuose? Ar galima kaltinti šilutiškius abejingumu, kai jie dešimtmečiais stebisi dėl policijos neveiklumo (o gal korupcijos?) aiškinantis naminės degtinės gamintojus, kai kuriuos rezonansinius nusikaltimus visoje šalyje? Ar būna dūmų be ugnies? – remiame prie sienos kriminalistų vadą.

V.Petniūnas primena, kad rajono kriminalistams vadovauja tik nuo sausio 16-osios ir kad ne visi minėti klausimai yra jo kompetencijoje. Ir patikina, kad šiandien pareigūnai daro viską, kad pakeltų žmonių akyse pasitikėjimą policija.

Kiekvienas pilietis irgi turėtų nepamiršti, kad jei šiandien apvogė kaimyną, jei į kito šilutiškio automobilį atsitrenkė girto vairuotojo vairuojamas automobilis, o tu apie tai nutylėsi, rytoj nuo ilgapirščių ar neatsakingų vairuotojų gali nukentėti pats. Tuomet irgi gali būti taip, kad kaimynas „nenorės“ matyti laiptinėje ar sodyboje apsilankiusių svetimų žmonių, nepanorės papasakoti policijai įvykio detalių…

Jei žmonės nepasitiki konkrečiais pareigūnais, jie gali skambinti pačiam V.Petniūnui arba komisariato viršininkui, gali rinkti ir anoniminius Lietuvos policijos departamento ar Tauragės AVPK telefonus: (8 5) 2 725 372, (8 446) 61959. Be to, kone kiekvienuose namuose jau yra internetas, tad anonimiškai galima informuoti ir per policijos elektroninių paslaugų sistemą.

„Policija ir visuomenė yra neatskiriami dalykai, labai priklausantys vienas nuo kito. Ir jei tarp jų nebus susikalbėjimo, viena policija nebus pajėgi užtikrinti saugumo“, – tokia nuostata, anot V.Petniūno, turėtų vadovautis kiekvienas pilietis.

Pagerbti 7 geriausieji

Smagesnį klausimą paliekame pabaigai: ar švenčia kriminalistai savo profesinę šventę?

Pasirodo, švenčia. Ir šiandien, penktadienį, Tauragės AVPK įvyks iškilmingas minėjimas, kurio metu medaliais ir AVPK viršininko padėkomis bus apdovanoti 7 mūsų kriminalistai.

Be to, jau beveik 10-metį Lietuvos policijos departamentas skelbia konkursą „Metų seklys“, kurio nugalėtojai apdovanojami simbolinėmis „Šerloko Holmso pypkėmis“.

Tauragės AVPK šiemet konkursui šilutiškių nepasiūlė, pasiūlyti Šilalės kriminalistai, operatyviai išaiškinę degalinės apiplėšimą. O nugalėtojais tapo sostinės kriminalistai, atskleidę advokato nužudymą. Antroje vietoje liko didelę sukčių gaują sučiupę klaipėdiečiai, trečioje – Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų grupė, atskleidusi prieš 10 metų įvykdytą nužudymą.

Visiems pirmųjų 3 vietų laimėtojams suteiktos ir 3 papildomos atostogų dienos.