Kriminalistai įspėja: sukčiavimų nemažėja

Policijos kriminalistai įspėja: nemažėja registruojamų pranešimų dėl sukčiavimų ir išviliojamų santaupų, ir išskiria tris pagrindines elektroninėje erdvėje daromų sukčiavimų schemas.

Schema Nr. 1. Pareiškėjui gavus nuorodą, susijusią su „Vinted“, „DPD“, „Skelbiu.lt“, „LP Express“ ir kt. internetinėmis platformomis, kuriose prašoma suvesti banko kortelės duomenis (kortelės CCV/CVV numerį, galiojimo datą ir kortelės numerį) ir atlikus nurodytus veiksmus, sukčiai asmens mokėjimo kortelės duomenis panaudoja atsiskaitydami internetinėse svetainėse už prekes ar paslaugas.

Schema Nr. 2. Sukčius, paskambinęs pareiškėjui ir prisistatęs banko darbuotoju nurodo apgaulingą informaciją (pvz. pareiškėjo atžvilgiu daromas nusikaltimas arba būtina atlikti tariamą elektroninės bankininkystės paskyros saugos užtikrinimą ar programinės įrangos atnaujinimą), ir išvilioja nukentėjusiojo asmens kodą, prisijungimo prie el. bankininkystės kodus, kuriuos panaudoja inicijuodamas finansines operacijas.

Schema Nr. 3. Pareiškėjas į telefoną tariamai iš banko gauna žinutę (pvz. paskyra yra užblokuota arba neteisėtai nuskaityti pinigai), kurioje nurodyta, kad, norint atblokuoti sąskaitą arba blokuoti neteisėtus pinigų pervedimus, būtina paspausti pateiktą nuorodą (pvz. seb-accpaslaugos.com, e-seb-saskaita.com, seb.login20.com, seb.login26.com, swed.pagalba-palaikymas.com ir kt.). Paspaudus nuorodą, nukentėjusiajam nurodoma suvesti savo elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis. Juos suvedus iš nukentėjusiojo banko sąskaitos atliekamos neteisėtos finansinės operacijos.

Policijos pareigūnai pataria: visada praneškite policijai apie bet kokį įtariamą sukčiavimą, net jei netapote jo auka. Atminkite, kad nevalia spausti žinute gautų įtartinų nuorodų ar kitaip atskleisti savo banko kortelės, prisijungimo prie interneto banko duomenų!