Kultūros paveldo diena Degučiuose – su lietuvininkų tarme

DEGUCIUOSE 2Po sekmadienio mišių Degučių Šv. Vincento Ferero bažnyčioje žmonės pasakojimais ir prisiminimais buvo perkelti visu šimtmečiu į praeitį. Į tą laikmetį, kai čia, Prūsijos žemėje, klestėjo ir Mažosios Lietuvos kultūra, o didesnė dalis žmonių „fobeliavo“ (t.y. kalbėjosi) jau sparčiai nykstančia lietuvininkų – šišioniškių kalba.

Degučių bendruomenė „Rytdiena“, kuriai vadovauja pedagogė Irena Vismantienė, į svečius pasikvietė lietuvininkų tarmės žinovę ir puoselėtoją Indrę Skablauskaitę, Rusnės moterų vokalinį ansamblį „Luotužė“ ir Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Degučių skyriaus mokinius, kad visi kartu pabūtų Europos paveldo dienai skirtame renginyje „Neregėti, negirdėti Degučių bažnyčios stebuklai“.

Remia Kultūros paveldo departamentas

Pasak I.Vismantienės, projektą „Neregėti, negirdėti Degučių bažnyčios stebuklai“ parėmė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Projektu Degučių kaimo žmonėms norima parodyti anksčiau čia gyvenusių žmonių kultūrą, papročius, pasakojimus. Svarbu tai, kad susirinkusieji visą informaciją išgirdo autentiška lietuvininkų tarme, kurią puikiai įvaldžiusi ir kitus gali pamokyti etnografė I.Skablauskaitė.

Tarp susirinkusiųjų buvo ir žilagalvių močiučių, kurioms lietuvininkų tarmė girdėta prieš keliasdešimt metų bendraujant su senaisiais kaimo gyventojais.

Pasak I.Skablauskaitės, mes tapome oficialiai pripažintu Mažosios Lietuvos etnografiniu regionu, o tai yra ženklas, kad šio krašto etnokultūra tapo svarbi visos Lietuvos žmonėms. Toks renginys yra ypač naudingas jauniems žmonėms, kuriems lietuvininkų tarmė jau nebebus negirdėta.

I.Skablauskaitė, pati pasidabinusi šišioniškės rūbais, ekrane rodė fotografijas, kaip anais laikais rengėsi lietuvininkų vaikai, jaunuoliai, suaugę žmonės. Pasakojo, kokiu gyvenimo būdu išsiskyrė kopininkai, žvejai, pelkininkai ir laukininkai, į kuriuos jaunikius taikėsi dauguma mergikių, ką anuomet vadino omama, opapa, unkuliu ir t.t.

Vaikai patys kūrė stebukląDEGUCIUOSE 1

Šv. Mišios nuskambėjo su „Luotužės“ ansamblio giesmėmis ir dainomis, o po pasakojimų apie lietuvininkus ir jų savitumą, vyko edukacinė pamokėlė „Sukurk stebuklą, kurį regi…“ patiems mažiausiems ir pradinių klasių vaikams.

I.Vismantienė ir jos pagalbininkė Vanda Marozienė pateikė pluoštą dėlionių su Degučių bažnyčios išorės ir vidaus vaizdais.
Mažieji degutiškiai kartu su savo tėvais tiesiog ant pakylėjimo šalia altoriaus iš dėlionių gabaliukų rinko vaizdus.

Beje, visi dėlionių vaizdai kurį laiką puoš bažnyčios prieangį. Vėliau pagal sutartį su Kultūros paveldo departamentu bendruomenė „Rytdiena“ visas dėliones atiduos Žemaičių Naumiesčio Degučių skyriaus mokinukams.

I.Vismantienė yra įsitikinusi, kad įgyvendintas projektas „Neregėti, negirdėti Degučių bažnyčios stebuklai“ degutiškiams ir aplinkinių kaimų žmonėms priminė praeitį, paskatino juos domėtis ir gerbti čia gyvenusių žmonių kultūrą ir jų kalbą.

  Projektas: „Prie Šyšos krantų: Kultūra.”