Kuris riboženklis vertas sutikti Šilutės miesto svečius?

silutes ribozenklis_1Pašėlęs žvejys ant didžiulės žuvies, miesto heraldiką atkartojanti burė, švyturys ar lenta su užrašu „Šilutė“ – tokios idėjos pateiktos Šilutės miesto ribas žyminčių ženklų konkursui.

Iš viso jų keturi – „17219“, „DOKAS“, „ŠLTOO“, „FIŠER“. Susipažinti su pasiūlymais gali kiekvienas šilutiškis interneto svetainėje silute.lt arba iki kovo 27 dienos užsukęs į Savivaldybės administracijos pastatą.

Po įmantriais pasiūlymų pavadinimais slepiasi ne mažiau intriguojančios vizualizacijos, o riboženklių kainos svyruoja nuo 5000 iki 38 000 eurų.

Šilutiškiams ne visvien, koks ženklas žymės įvažiavimus į miestą, tad apie riboženklius jie aktyviai diskutuoja ir socialiniuose tinkluose. Nuomonės išsiskiria – vieniems kai kurie pasiūlymai kelia akių skausmą, kiti vertina juos gerai.

„17219“

Šio ženklo autorių idėja – įamžinti Šilutės kraštui artimus simbolius: laivas – burlaivis, vanduo – bangos, kultūra – raštas.

Oficialiame Šilutės miesto herbe vaizduojamos burės, vėtrungė, trimitas. Kiekvienas iš simbolių turi aiškią semantinę prasmę. Pagrindinis herbo simbolis – baltas burlaivis su Pamario krašto senųjų žvejų naudota vėtrunge, laivelio apačioje – senoviškas pašto trimitas. Simboliai komponuojami žalioje ir juodoje skydo pusėje. Herbo motyvai, spalvos simbolizuoja Kuršių marias, žvejybą, Šilutę kaip senąjį uostą, žinomą istorinį pašto kelią, žaliąsias šių apylinkių lankas.

Idėjos autoriai siūlo Šilutės herbo simbolius perkelti į  riboženklį, kuris itin atspindės Šilutės krašto kultūrą.

Preliminari šio miesto ženklo sukūrimo kaina – 7000-10000 eurų, įrengimo kaina – 1000 eurų.

DOKAS

Šios idėjos aiškinamajame rašte rašoma, silutes ribozenklis2kad vandens kelių pakrantės nuo seniausių laikų žymimos didesniais armažesniais statiniais – švyturiais. Idėjos autoriai siūlo stilizuotu švyturio ženklu pažymėti Šilutės miesto ribas prie pagrindinių kelių. Ženklo siluetas pasirinktas, išstudijavus Ventės ir Uostadvario švyturių architektūrinę formą. Švyturio siluetas primena keliautojui pagrindinį krašto bruožą – artėjančio vandens pradžią, jis yra lengvai suprantamas kiekvienam piliečiui.

Vieną tokių ženklų siūloma statyti Šilutės uosto akvatorijos ir Šyšos upės sankirtoje, taip apjungiant mūsų krašto kelių įvairovę, pažymint istorinį, geografinį išskirtinumą.

Vidurinė ženklo dalis skirta informacijai, galėtų būti lengvai keičiama. Pagrindinis užrašas atvykstantiems ir išvykstantiems būtų – ŠILUTĖ. Kitas plokštumas siūloma panaudoti įvairioms temoms, pavyzdžiui: paskelbti miestus partnerius su jų simbolika, Šilutės miesto planą ar kitą miestiečiams reikalingą informaciją.

Bendra šio ženklo parengimo samata – 15700 eurų.

ŠLTOOsilutes ribozenklis4

Šios idėjos autoriai siekia sukurti riboženklį, kuris būtų Šilutės prekinis ženklas, unikalus ir modernus, bet atspindėtų senosios Šilutės bruožus. Ženklas turėtų atspindėti šūkį „Kur vanduo ir žmonės kuria veržlų gyvenimą“.

Riboženklis rėmas kuriamas minimalistiniu stiliumi – stačiakampė plokštuma, iškelta ant cokolio.

Atsižvelgiant į šūkį, plokštuma paverčiama vandens paviršiaus reljefu, o kad reljefas būtų lengviau suvokiamas pravažiuojantiems žmonėms, jis supjaustomas į vertikalius profilius. Tuo pačiu reljefas tampa permatomas ir ne toks masyvus.

Daugumos Lietuvos miestų ženklai turi konservatyvius lotyniškus, blokinius šriftus, todėl Šilutės ženklui pasirinktas rašysenos tipo šriftas. Jis lengvai suvokiamas iš skirtingų atstumų. Žodžio gale Ė raidės liniją užbaigia burinis laivas, skrodžiantis vandens paviršių (reljefą).

Laivo kryptis su pavadinimu, kylančiu į viršų, nurodo aiškų vektorių, kuris simbolizuoja judėjimą pirmyn bei veržlumą. Burlaivis kaip simbolis pasirinktas todėl, kad jis reprezentuoja nuo seno Šilutėje naudotą transporto priemonę.

Funkcionalumo atžvilgiu ženklas projektuojamas ne vien kaip riboženklis, bet kaip sustojimo, informacijos taškas. Ant galinės ženklo dalies projektuojamas informacinis stendas, kuriame galėtų būti miesto, rajono žemėlapiai, istoriniai, informaciniai tekstai.

Preliminari vieno riboženklio be aplinkinės aikštelės, suoliukų kaina – apie 5000 eurų.

FIŠER

Tai daugiausiai šilutiškių diskusijų sukėlęs ir brangiausias konkurso pasiūlymas.silutes ribozenklis_5

Idėjos sumanytojų manymu, skulptūra keltų gerą įspūdį, apie kurį norėtųsi pasakoti draugams, nusifotografuoti ir pasidalinti reginiu socialiniuose tinkluose. Tikimasi, kad apie šią skulptūrą bus kuriamas mitas, kurį būtų įdomu išgirsti visiems, taip garsinant Šilutės miestą.

„Mūsų idėja – didžiulė žuvis, ant kurios – tvirtai įsikabinęs ir nenorintis savo svajonių laimikio paleisti žvejas. Postmodernistinės estetinės išraiškos skulptūra, aiškių realistiškų formų, aiškaus suprantamo siužeto, išraiškingų personažų, išraiškinga poza vaizduojančių lygiavertę pagarbią kovą, kurioje ir nėra aišku, kuris personažas dominuoja, lyg su potekste, kad vienas be kito negalintys gyventi. Taip skelbsime žinią, kad Šilutė turi kuo nustebinti ir yra ne tik istoriškai įdomus miestas. Siekiame, kad miesto ribos nebūtų niūrios ar konservatyvios. Skulptūra suteiks pasitikėjimo ir neįsipareigojimo jausmą, netiesiogiai kvies aplankyti miestą, užsimins kad tai gali tapti neplanuotu nuotykiu“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Postamentas, ant kurio stovėtų skulptūra, galėtų būti gaminamas iš tamsaus pilko granito arba armuoto, dažyto betono ar kito alternatyvaus pagrindo.

Preliminari projekto parengimo ir įvykdymo kaina – 38 000 eurų.

Įvertins premijomis

Visi keturi pasiūlymai eksponuojami Šilutės savivaldybės patalpose, I aukšte (Architektūros ir urbanistikos skyriaus koridoriuje), iki kovo 27 d.

Šilutiškiai kviečiami raštu pateikti pastabas Šilutės rajono savivaldybės administracijai, Dariaus ir Girėno g. 1, LT-99133 Šilutė, arba el. paštu administracija@silute.lt.

„Džiaugiuosi, kad tas konkursas įvyko, džiaugiuosi, kad gana daug darbų sulaukėme. Jie yra pakankamai gero lygio, tvarkingai padaryti. Manau, konkursas pavyko“, – „Šilutės naujienoms“ komentavo Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis architektas bei konkurso komisijos narys Edmundas Benetis.

I-III vietas laimėjusių pasiūlymų autoriams bus skirtos piniginės premijos: I vieta – 1 000 Eur, II vieta – 500 Eur, III vieta – 250 Eur.