Kuršmarių žuvims iškilo realus pavojus

Prieš savaitę pranešta, kad sumažėjo ištirpusio deguonies koncentracija Kuršių mariose ir Klaipėdos uoste. O pastarosiomis dienomis jau pasklido ir pranešimai apie pastebėtas nugaišusias žuvis.

aaa.lrv.lt inf. ir nuotr.

Gegužės 19–20 d. atlikti matavimai parodė, jog deguonies koncentracija mariose pasiekė vandens telkiniuose gyvenančioms žuvims pavojingai mažą ribą. Minimali deguonies koncentracija siekė 7,1 mg/l Juodkrantės stotyje ir 5,9 mg/l Klaipėdos uosto stotyje.

Pasak Hidrologinių tyrimų skyriaus vyriausiojo specialisto Donato Bagočiaus, jei deguonies koncentracija svyruoja tarp 6,5 iki 9,5 miligramo litre, sunku išgyventi mažoms žuvims, o svyruojant nuo 4 iki 6,5 miligramo litre, pavojus neišgyventi kyla daugumai žuvų.

„Žuvims bei kitiems vandens gyvūnams deguonis reikalingas jų gyvybinių funkcijų palaikymui. Jei deguonies koncentracija vandens telkiniuose sumažėja iki kritinio lygio, vandens gyvūnai ima dusti. Vandens telkiniuose esant per dideliam gyvūnų, bakterijų ir augalų prieaugiui, deguonis esantis vandens telkinyje yra išnaudojamas greičiau nei įprasta“, – sakė D. Bagočius.

Pastarąją savaitę Lietuvoje vyravo karšti orai, dėl to sparčiai šilo ir Kuršių marių vanduo. Ties Juodkrante vandens temperatūra pakilo iki 20,4˚C, Klaipėdos sąsiauryje – iki 18,8˚C. Dėl tokių hidrometeorologinių sąlygų mažėja deguonies tirpumas vandenyje. Pasak D. Bagočiaus, kylant vandens telkinio temperatūrai, susidaro palankios sąlygos fitoplanktono (vienaląsčiams dumbliams) dauginimuisi, o šis procesas taip pat prisideda prie deguonies mažėjimo.

Specialistas pabrėžė, kad ištirpusio deguonies sumažėjimas Kuršių mariose įšilus orams yra kasmetinis reiškinys.

Pastarosiomis dienomis pranešta, kad specialistų nuogąstavimai pasitvirtino. Gegužės 27 d. Aplinkos apsaugos agentūros specialistai iš mokslinių tyrimų laivo „Vėjūnas“ atliko deguonies koncentracijos matavimus mariose. Išmatuota deguonies koncentracija siekė 7-9 mg/l, o vandens temperatūra +21°. Ekspedicijos metu jau pastebėta ir kritusių žuvų.