Kūrybinės dirbtuvėlės Žemaičių Naumiesčio bibliotekoje

zemaiciu naumiescio_biblioteka_paltanavicius1Žemaičių Naumiesčio bibliotekoje lankėsi gamtininkas, fotografas, rašytojas Selemonas Paltanavičius ir dailininkė, knygų iliustratorė, literatūrinio žurnalo „Laimiukas“ vyriausioji redaktorė ir dizainerė Lina Eitmantytė-Valužienė. Susitikti su svečiais ir sudalyvauti pasakų dirbtuvėse susirinko didelis būrys vietos gimnazijos ir Gardamo skyriaus moksleivių.

Pasakų dirbtuvės su S. Paltanavičiumi prasidėjo rašytojo pasakojimu apie savo vaikystę, kuri prabėgo gamtos apsuptyje. Svečias prisipažino, kad artumą su gamta jis pajuto dar būdamas mažas, gamtininku tiesiog gimė ir jau vaikystėje žinojo, kad bus gamtininkas. „Kiek save atsimenu, be gamtos man niekas nerūpėjo“, – pasakojo rašytojas. Dar vaikystėje jis svajojo, kaip rašys knygas apie gamtą, kurių tuo metu labai trūko. Rašytojas parašė daugiau kaip 50 knygų, dauguma jų skirtos vaikams. Jos – apie Lietuvos gamtos grožį, mišką ir jo turtus. S. Paltanavičius šiuo metu yra vienas populiariausių vaikų rašytojų Lietuvoje. Jo knygos ne kartą pateko į geriausių knygų penketukus. „Velniukas ir vieversiukas“ išrinkta geriausia 2007 metų knyga vaikams, o „Maži ežiuko sapnai“ laimėjo 2016 metų knygos vaikams rinkimus.

Dirbtuvėlių dalyviai susidomėję klausėsi svečio pasakojimo apie tai, kaip gimsta kūrinio idėja, personažai, kaip kuriami jų charakteriai, aplinka, kurioje jie apgyvendinami. Vienus sumanymus rašytojas nešiojasi ir brandina metų metus, kiti gimsta staiga ir prašosi parašomi. Svečias juokavo, kad knygas rašo važiuodamas automobiliu: mintis įrašinėja į diktofoną, o vėliau belieka jas užrašyti. Vaikams jis skaitė ištraukas iš savo knygų, atsakinėjo į klausimus, kvietė į gamtą ieškoti savų atradimų.

Knygų iliustruotoja L. Eitmantytė-Valužienė vaizdžiai pristatė knygos kelią nuo surinkimo kompiuteryje iki išleidimo. Knygose vaikams svarbią vietą užima iliustracijos, kurios padeda suvokti tekstą ir sužadina vaizduotę, padeda suprasti knygos turinį. Viešnia paaiškino, kuo skiriasi dailininkas nuo iliustratoriaus: dailininkas laisvai gali išreikšti savo idėją, o iliustratorius turi įsigilinti į iliustruojamos knygos turinį, pajausti herojų charakterius, jų aplinką, išvaizdą. Ji pasakojo apie Claudijos Rainville ir Riccardo Geminiani knygą „Rafis, baltasis erelis“, jos herojų baltąjį erelį Rafį, kuris gimė kitoks, nei jo giminaičiai, parodė originalias savo sukurtas iliustracijas ir kvietė dirbtuvėlių dalyvius patiems tapti iliustratoriais. Atsisveikindama dailininkė ragino vaikus nebijoti būti kitokiais, nes kiekvienas jų yra ypatingas, o kitaip mąstantys žmonės yra įdomūs.

Dailininkės L. Eitmantytės-Valužienės kūrybiniame bagaže – daugiau nei 20 iliustruotų knygų, surengta ne viena kūrybos darbų paroda, darbai eksponuoti Bolonijoje, Bratislavoje, Seule ir kt. Dirbtuvėlėse su menininkais vaikai daug sužinojo ir patys dalyvavo kūrybos procese.

Susitikimai surengti vykdant tęstinį projektą „Profesionalaus meno ir saviraiškos dialogas“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės.