Kūrybinės improvizacijos atgimė senose knygose

 

Kurybines dirbtuvesKnygos sensta, jomis keičiamasi, jas perdirbame, kad galėtume tausoti gamtą, tačiau yra ir daugiau būdų jas prikelti antram gyvenimui. Vienas jų – paversti meno kūriniais – knygos skulptūromis. Šiuolaikinė biblioteka ne vien dokumentų saugykla. Globalaus pasaulio akistatoje knygos namuose šeimininkaujantys darbuotojai siekia parodyti, kad jie yra drąsūs, nesibaiminantys vystyti naujų idėjų, nebijantys pokyčių, atviri kūrybiškoms veikloms ir paslaugoms.
Knygų skulptūrų kūrimo dirbtuvės „Knyga yra Pasaulis, Pasaulis esu Aš“ surengtos vykdant tęstinį projektą – Edukacinių renginių ciklas „Prie knygos ir vaizduotės versmės: pažink, atrask, kurk“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės. Pojekto viena iš dalių ir yra nebenaudojamas knygas prikelti antram gyvenimui. Balandžio, gegužės mėnesiais Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vykusias knygų skulptūrų kūrimo dirbtuves vedė vyriausioji bibliotekininkė Kristina Kelmelienė.

Tai nėra naujas reiškinys, kitokią skulptūros formos idėją išgarsino Filadelfijoje gyvenantis menininkas Alex Queral. Žymių žmonių veidus kūrėjas išpjaustydavo iš telefonų numerių katalogų, o galutinį kūrinį padengdavo akriliniais dažais. Knygų skulptūros idėja perimta iš jos pirmtako skiriasi: technika, dydžiu, formomis ir idėjomis. Bibliotekoje užsiėmimų metu dalyviai kūrė iš suplyšusių, nebepaklausių, niekam nebereikalingų spaudinių. Pirmiausia visi sugalvojo idėją, suplanavo eigą ir sumanymus ėmėsi įgyvendinti. Dirbtuvėse panaudotos senos knygos, viela, įvairūs klijai, aštrūs peiliukai, papjė mašė, kt.

Kai kurie dalyviai kūrybinį darbą atliko realistiškai, kiti nusikėlė į fantazijos pasaulį. Nojaus, Manto ir Pauliaus jungtinė knygos skulptūros idėja – kosminė stotis su antena, nukreipta stiebu į žemę, kuri išsiurbia iš jos energiją, todėl vyksta globalinis atšilimas. Anelė, Monika ir Lukrecija sukūrė įspūdingą medį. Muzikinį medį kūrė Milda, Rokas ir Emilija, Gedas, Neda ir Kornelija sukūrė drugelių pievą, o Kornelijos ir Dainiaus komanda savo idėja varė žiemą iš kiemo.

Norint šias knygų skulptūrų idėjas įgyvendinti reikia nemažai laiko ir kantrybės. Tačiau gautas trimatis rezultatas nuteikė pozityviai, kai kurie dalyviai atėję į dirbtuves su skeptiška nuotaika, apsidžiaugė rezultatu, kūrė savo darbams pavadinimus ir istorijas.