Laikinojo gyvenimo namai – išsigelbėjimas bėdžiams

laikino gyvenimo namai atidarymasTai, kas daug metų atrodė tik graži vizija, jau įgyvendinta – Šilutė turi Socialinių paslaugų centrą – Laikinojo gyvenimo namus.
Oficialus šių namų atidarymas vyko prieš mėnesį, minint Socialinių darbuotojų profesinę šventę – rugsėjo 27-ąją.

Projektas „Šilutės rajono laikino gyvenimo namų statyba“ įgyvendintas pagal 2007-2013 m. Europos Sąjungos struktūrinės paramos Sanglaudos skatinimo veiksmų programos II prioriteto „Viešųjų paslaugų kokybė ir prieinamumas: sveikatos, švietimo ir socialinė infrastruktūra“ priemonę „Nestacionarių socialinių paslaugų plėtra“.

Bendra projekto vertė – 1 927 000 litų. Dalį lėšų – 289 000 litų – pridėjo mūsų rajono Savivaldybė, valstybės biudžeto lėšų nebuvo panaudota.

Reikėjo centro su visomis paslaugomis

Centro atidarymo dieną jo idėją pristatė Savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Audra Barauskienė.
Anot A.Barauskienės, tokio centro viziją kūrę Socialinės paramos skyriaus vadovai vadovavosi mintimi, jog gyvenimo užribyje bet kada galime atsidurti bet kuris iš mūsų, nors ne per vieną dieną taip nutinka.

Duomenų bazę nuo 2000-ųjų turintys Socialinės paramos skyriaus specialistai jau seniai matė, jog rajone trūksta paslaugų ir socialinės rizikos šeimoms, ir benamiams, ir iš įkalinimo vietų grįžtantiems, priklausomybių turintiems žmonėms.

Šiuo metu rajone gyvena 251 socialinės rizikos šeima, jose auga 566 vaikai. Daugelį tokių šeimų kamuoja nedarbas, sunki materialinė padėtis, jose dažnai girtaujama, kyla buitinių konfliktų, todėl moterys ir vaikai dažnai patiria smurtą. Gausu ir ištuokų.

Šilutės rajone yra didelis trumpalaikės socialinės globos poreikis gyvenamosios vietos neturintiems ar laikinai ja negalintiems pasinaudoti asmenims.

Kurį laiką nakvynės paslaugos benamiams buvo teikiamos Šilutės policijos komisariato patalpose. Bet vykstant policijos reformoms, laikino gyvenimo namai verda peituskomisariatui prireikė šių patalpų, tad benamiai buvo iškraustyti.

Vėliau Socialinės paramos skyriui geranoriškai talkino reabilitacijos centras „Gabrielius“, bet ir ten ne visiems benamiams sąlygos buvo priimtinos.

„Todėl nuolat akcentavome politikams, kad reikia tokio centro, kuriame visos paslaugos būtų teikiamos vienoje vietoje“, – sakė A.Barauskienė.

Galiausiai rajono Taryba pritarė projektui kurti Šilutėje Laikinojo gyvenimo namus. 2011 metais buvo pasirašyta trišalė sutartis tarp rajono Savivaldybės, Centrinės projektų valdymo agentūros ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Šiuolaikiškai įrengė 800 kv. metrų patalpas

Projekto tikslas – plėtoti rajone nestacionarių socialinių paslaugų tinklą ir gerinti socialines paslaugas rizikos grupės suaugusiems asmenims. 

Centrą numatyta kurti dar sovietmečiu statytame pastate, Tulpių g. 12 name, šalia Klaipėdos visuomenės sveikatos centro pastato. Statybos darbų ėmėsi UAB „Viremida“ iš Klaipėdos.

Statybininkams teko rekonstruoti seną nebenaudojamą pastatą, kuris kažkada buvo sanitarijos – epidemijos stoties padalinys. Po rekonstrukcijos čia susidarė 800 kv. m plotas.

Baigiant statybos darbus, projekto įgyvendintojams teko pasirūpinti ir baldais, buities technika. Baldams buvo skirta 53 900 litų, buities technikos nupirkta už 36 600 litų. Socialinių paslaugų centrui nupirkta lovų, stalų, kėdžių, rūbų spintų, virtuvės baldų su įmontuojama įranga, skalbimo mašinų, televizorių ir t.t.

Įstaiga įrengta taip, kad joje yra neįgaliesiems ir visai šeimai, nukentėjusiai nuo gaisro ar smurto, gyventi pritaikytos patalpos. Negalintiems judėti be invalidų vežimėlio, nupirktas specialus keltuvas. Juo specialiai apmokytas darbuotojas gali neįgalųjį užvežti laiptais kartu su vežimėliu.

Projekto eigą kuravusi Savivaldybės Plėtros ir planavimo skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Tumaitienė sako, jog jį vykdant pavyko ir sutaupyti: pigiau nei planuota pavyko nupirkti rangos darbus, sutaupyti ir viešinimui skirti pinigai. Iš viso sutaupyta 71 809,19 lito.

Įgyvendinus projektą čia vienu metu socialinėmis paslaugomis gali naudotis 36 žmonės – patys skurdžiausi mūsų bendruomenės nariai.

laikino gyvenimo namai lovosKasmet priglaus 90 žmonių

Laikinojo gyvenimo namus sudaro 3 pagrindinės zonos: savarankiško gyvenimo namai (18 vietų), nakvynės namai (12 vietų) ir krizių centras (6 vietos) bei administracinės ir pagalbinės patalpos. Per metus šių namų paslaugomis galės pasinaudoti 90 žmonių.

Nakvynės namuose visą žiemą galės glaustis benamiai, įsteigta ir laikino apnakvindinimo patalpa, į kurią policijos pareigūnai galės atvežti gatvėje rastus neblaivius asmenis. Iki šiol Šilutėje tokių žmonių nebuvo kur priglausti.

Krizių centre laikinai gali prisiglausti padegėliai, smurtą namuose patyrusios moterys su vaikais.

Šiuo metu čia jau gyvena 17 žmonių: iš jų 2 neįgalieji, dar du tvarkosi neįgalumo dokumentus, dvi namus praradusios, nes nepakėlė mokesčių naštos, šeimos. „Šie žmonės kurį laiką nuomojo būstus, o atidarius šiuos namus, atėjo čia“, – pasakoja vyr. socialinė darbuotoja Onutė Klasauskienė.

Pasak O.Klasauskienės, gyventojai pasakoja supratę, jog prarasti būstą šiandien labai lengva, bet jį įsigyti ir įsigijus išlaikyti – nepaprastai sunku. Gal todėl, kad tai suvokia, o ir žiema ant nosies, žmonės laikosi Laikinojo gyvenimo namuose nustatytų taisyklių, konfliktuoti su jais netenka.

Naujajame centre turėjo įsikurti ir Paramos krautuvė, kurioje renkami daiktai vargšams. Bet kol kas tos krautuvės šeimininkės – moterys katalikės – dar dirba senosiose patalpose.

Laikino gyvenimo namuose galėtų būti teikiama ir savarankiško gyvenimo namų ES logo su trim fondais spalvotas copypaslauga, jeigu bus toks poreikis.
Už šiuose namuose teikiamas paslaugas reikia mokėti, atsižvelgiant į paslaugų gavėjų socialinę padėtį ir finansines galimybes.