Prieš pusantro mėnesio pradėtas ir iš vietos vis dar nepasistūmėjęs vienos laiptinės remontas? Pusantro mėnesio šiukšlynu paversta ir statybininkų stelažais užgriozdinta, tinko atliekomis nubalinta laiptinė, joje išmėtytos pašto dėžutės. Ar tai normalu?..
Tokius klausimus pateikia Sodų 11-ajame daugiabutyje gyvenantys šilutiškiai, nebepajėgiantys nuslėpti pykčio dėl pradėto, bet toliau nejudančio laiptinės remonto.
Pradėję ieškoti kaltųjų, atrandame vieną jau seniai atrastą, bet visai Lietuvai bendrą problemą – su alkoholiu nedraugaujančių statybininkų stygių.
Per savaitę nepadirbo nė dienos
Sodų g. 11-ojo namo pirmosios laiptinės gyventojai pasitinka nešvarioje laiptinėje ir ima lieti susikaupusį pyktį. „Kiek dar turėsime taip gyventi?“ – klausia ir žurnalistų, ir tądien (liepos 11-ąją) čia dirbti pradėjusius, anot jų – jau ketvirtosios (vėliau paaiškėja, kad trečiosios) statybininkų brigados.
Taip, taip: per beveik pusantro mėnesio – nuo birželio 3-osios – remontuoti daugiabučio laiptinę atvyko jau trečioji statybininkų brigada. Gyventojų žodžiais: „Ateina dirbti vyrai, kurie supratimo apie statybos darbus turi dar mažiau nei mes patys. O noro dirbti neturi apskritai jokio. Palaukia, kol atvažiuos „Šilutės būsto“ vadybininkas patikrinti, pasėdi, kol jis dar būna, visi kartu pajuokauja.
Išvažiuoja vadybininkas, dingsta ir statybininkai“.
Su šypsenomis veiduose, bet anaiptol nelinksmai žmonės pasakoja, kad tie statybininkai per savaitę nepadirbdavo nė vienos dienos darbo valandų.
Sumokės beveik 10 000 litų
Tuo tarpu ant sienos kabančioje skelbimų lentoje įrėmintas pranešimas byloja, jog remontas čia pradėtas birželio 3-ąją, o bus baigtas birželio 31-ąją… Gyventojams jis atsieisiąs 9171,64 litus.
„Suma nemaža, manėme, kad už tokią kainą turėsime gražią laiptinę, bet dabar prarandame viltį“, – sako žmonės.
Labiausiai juos stebina, kad vien laiptų turėklų nudažymas kainuos 700 litų. „Už ką tokie pinigai?“ – stebisi jie.
Sąvo sąskaitoje šis daugiabutis pinigų turėjo tik pašto dėžutėms pakeisti, tad mokėti už laiptinės remontą žmonėms teks papildomai. Kiekvienam butui laiptinės „grožis“ atsieis apie 600 litų. Šias sumas jie turės sumokėti kitais metais, mat dabar vis dar moka įmokas už neseniai pakeistus laiptinės langus.
Nesugebėjo net lubų gruntu padengti
Čia gyvenantys žmonės – ne pirštu penimi: nusileido jie rūsin ir apžiūrėjo ten sukrautas statybines medžiagas. Sako, jog jos – pačios pigiausios, tad bent šiek tiek apie remontus nutuokiantys vyrai tikina, kad remonto kokybės tikėtis jau nebėra ko.
Žmonės rodo laiptinėje išmėtytas pašto dėžutes, kurios taip riogso irgi jau pusantro mėnesio. Taip ir lieka neaišku, kuo jos trukdė iki šiol neva „dirbusiems“ vyrams, mat jokių pokyčių laiptinės sienose dar neįžvelgiame. Išskyrus tuos, kurių link pirštu pabaksnoja patys gyventojai: kur ne kur bandyta gruntuoti lubas, bet tas gruntas čia pat kritęs atgal, tad iš tolo šviečia likusios dėmės… „Per pusantro mėnesio jie net lubų nesugebėjo gruntu padengti“, – piktinasi žmonės.
Piktina juos ir stelažais užgriozdinta, tinko gabalais nusėta laiptinė, ir koridoriaus durys, kurias jau nebežinia kelintieji statybininkai išsivežė neva įstiklinti. Įstiklino, tik iš 6 langelių keturiuose stiklo raštas – skersinis, dviejuose – išilginis…
„Smulkmena, žinoma, bet nemaloni“, – sako žmonės.
Anot gyventojų, statybininkai tik pečius besipiktinančioms moterims glostyti sugebėjo ir vis tikino, esą jau kitą (ir dar kitą, ir dar…) savaitę viskas bus baigta.
Ketvirtadienį čia dirbti pradėjusios individualios Andriaus Jašinsko įmonės vyrams irgi beliko tik raminti gyventojus. „Padarysime ir gerai, ir gražiai, ir kuo greičiau“, – tikino atvykęs įmonės vadovas. Jis žadėjo laiptinę suremontuoti per savaitę, ilgiausiai – per 10 dienų.
„Pamatysim“, – nepatikliai traukė pečiais gyventojai.
Iš darbo atleido 4 statybininkus
Visą šią remonto košę užvirė namo administratorius UAB „Šilutės būstas“ ir jo atstovas, daugiabučio vadybininkas Marius Stankus, pasitelkęs rangovus – Vytauto Katučio vadovaujamus UAB „Kęstartis“ vyrus. Nei M.Stankus, nei V.Katutis nuo gyventojų ir žurnalistų nebėgo, į pokalbį dar ir įmonės atstovą Joną Gavėnią pasikvietė.
Pokalbio metu paaiškėjo viena paprastų paprasčiausia problema: Lietuvoje nebėra negeriančių ir dirbti norinčių statybininkų. Deja, alkoholio pomėgis nė vienam ant kaktos nėra užrašytas, todėl į darbą vyrus priimdami įmonių vadovai negali žinoti, kaip ilgai tie piliečiai darbe išsilaikys…
„Panašiai buvo ir čia“, – neneigia „Šilutės būsto“ ir „Kęstarčio“ atstovai. Ir pasakoja jau kuris laikas susiduriantys su kvalifikuotų ir atsakingai dirbančių statybininkų stoka. „Visi atsakingesni seniai išvyko į airijas ir anglijas, o mums tenka priiminėti į darbą visus, kas pasisiūlo. Tik vėliau pamatome, kaip žmogus dirba. Štai ir čia – kol remontavome tą laiptinę, jau su 4 vyrais teko atsisveikinti“, – apgailestauja V.Katutis ir J.Gavėnia.
Laiptinių remontuoti nebeapsimoka
Teisybės dėlei reikia pastebėti, kad pagal sutartį su gyventojais, remontas turėjo baigtis tik rugpjūčio pabaigoje. Bet „Šilutės būsto“ vadovai, norėdami pagerinti savo administruojamų namų gyventojų gyvenimo sąlygas, įsipareigojo jį atlikti iki birželio pabaigos. „Norėjome, kaip sakoma, kuo geriau, išėjo kaip visada“, – apgailestauja vadybininkas M.Stankus.
Užtat gyventojus jis pradžiugina, kad daugiau primokėti dėl užsitęsusių darbų ir darbininkų kaitos jiems nereikės. „Tie nuostoliai bus mūsų įmonės reikalas“, – antrina ir statybininkų vadovai. O už „moralinę žalą“ dar pažada (jei tik pavyks) ir įėjimo į laiptinę stoginę perdažyti.
M.Stankus sako, jog tokių laiptinių remonto kaina šiandien yra apie 14 tūkstančių litų. Kodėl tuomet Sodų 11-ojo laiptinės remontą bandoma „sutalpinti” į kur kas menkesnę sumą?
Priežastis paprasta kaip pasaulis: žmonės nori ne tik gražiai gyventi , bet tą grožį ir pigiai gauti, dažnai net pamiršdami, kad statybininkai dar turi sau ir atlygį užsidirbti, ir nemenkus mokesčius valstybei sumokėti. Štai ir bandoma suktis, kaip įmanoma.
Ir čia dirbančios įmonės atstovai sako, kad daugiau laiptinių remontų apskritai nebesiims. Nes tai esąs tik „gyventojų gelbėjimas“: darbo daug, o pinigai – patys minimaliausi.
Vyrai paneigia ir spėliones, esą nupirktos nekokybiškos medžiagos. Visos medžiagos esančios sertifikuotos Lietuvoje, o skiriasi tik jų gamintojai, todėl – ir kainos.
Gyventojų nuomonės skiriasi
Besikalbant paaiškėja, kad toli gražu ne visi gyventojai ir pretenzijas dėl remonto reiškia. Remonto iniciatorė Frančeska Paulauskienė sako šiame name gyvenanti nuo pastatymo dienos – 40 metų, ir iki šiol dar nebuvę, kad tas namas kam nors būtų labiau rūpėjęs, nei dabar rūpi „Šilutės būsto“ specialistams.
„Jei tik turime kokią problemėlę dėl apšvietimo, dėl rūsio ar kitų bėdų, užtenka tik skambučio – iš karto atvažiuoja specialistai ir viską sutvarko“, – sakė moteris.
Moteris mano, jog kaimynai, matyt, tiesiog pamiršo, kad bet kokio remonto atveju nepatogumų išvengti nepavyksta. „Reikia truputėlį daugiau geranoriškumo“, – sako ji.
O laiptinėje dirbantys vyrai pastebi, kad ne tik dėl namo administravimo gyventojų nuomonės išsiskyrė – dėl smulkesnių dalykų taip pat. Pavyzdžiui, vieni norėtų, kad laiptinės sienų spalva liktų ankstesnioji žalsva, kiti piktinasi, jog tokia per kelis dešimtmečius jau nusibodusi, tad geriausia būtų gelsva, o tretieji net ir raudoną pasiūlė.
Rašyti atsakymą