Leidėjai niršta ant Lietuvos pašto: leidiniai nepristatomi, prarandame prenumeratorius

Lietuvos periodinių leidinių leidėjų įmonėms atstovaujanti asociacija „Nacionalinė spauda“ kaltina Lietuvos paštą aplaidumu – anot jų, dėl nepristatytų prenumeratos leidinių paštui per mėnesį išsiunčiama apie 600 skundų.

Pixabay nuotr.

Dėl to leidėjai patiria reputacinių ir finansinių nuostolių, tačiau padaryti nieko negali, kadangi dvišalėse sutartyse Lietuvos pašto atsakomybė tokiais atvejais nenumatyta. Ketvirtadienį asociacija Lietuvos pašto vadovei Astai Sungailienei, susisiekimo ministrui Mariui Skuodžiui bei kultūros ministrui Simonui Kairiui išsiuntė laišką dėl nepatenkinamos Lietuvos pašto paslaugų kokybės. Valstybei priklausančią akcinę bendrovę Lietuvos paštas kuruoja Susisiekimo ministerija. Asociacijos „Nacionalinė spauda“ vadovė Ineta Stravinskaitė 15min teigė, kad asociacijos nariai per mėnesį Lietuvos paštui pateikia 600 skundų dėl nepristatytų prenumeratos leidinių.

Anot jos, kol kas leidėjai tik tiek ir tegali padaryti, nes sudarytose sutartyse nėra nurodyta Lietuvos pašto atsakomybė tokiais atvejais. „Lietuvos pašto atveju visi įsipareigojimai tenka tik leidėjui. Mes jiems rašėme raštą, mums atsakė, kad, jeigu sąlygos netenkina, galime kreiptis į teismą Civilinio kodekso tvarka. Jeigu mūsų leidinio nenunešė ir prenumeratorius atsisakė metinės prenumeratos, Lietuvos paštas, dėl kurių kaltės prenumerata nutrūko, neatlygina jokios žalos“, – 15min kalbėjo ji. Pašnekovė pridūrė, kad skundų dėl užprenumeruotų leidinių nepristatymo pradėjo daugėti jau prieš kurį laiką, tačiau ypač staigiai, per kelis mėnesius, padėtis į blogąją pusę pasikeitė Šiaulių ir Panevėžio regionuose. Lietuvos pašto atstovai leidėjams esą teigė, kad problemų gali kilti dėl šiuose regionuose pertvarkomos pašto pristatymo grandinės. „Mes nesame prieš reformas, bet jeigu pasimato, kad po jų viskas tik pablogėjo, tas procesas galbūt ne visai atlieka savo užduotį?“, – retoriškai klausė pašnekovė.

I.Stravinskaitė pridūrė prieš porą savaičių buvusi susitikime su Lietuvos pašto atstovais ir uždavusi klausimus dėl kylančių kliūčių prenumeratos pristatymui. „Jie dažniausiai grindžia tuo, kad neturi darbuotojų. Kitas pasiteisinimas – prasta COVID-19 situacija. Bet ji pas visus prasta. Neoficialiai paaiškinama, kad paštininko darbas sudėtingas ir tikriausiai nėra gerai apmokamas“, – kalbėjo pašnekovė. Anot jos, dar viena paštininkų trūkumo priežastis galėtų būti bendrovės siekis paštą pristatyti automobiliais. Dalis ilgamečių darbuotojų nevairuoja, todėl tai dar labiau pagilina žmogiškųjų išteklių problemą. I.Stravinskaitė pasakojo, kad leidėjai fiksuoja finansinių nuostolius, prenumeratų atsisakoma, tačiau kol kas asociacija dar nebandė skaičiuoti, kiek tiksliai tokie trukdžiai galėjo kainuoti.

Įmonės jaučia išaugusį sergamumą, bet situacija stabili

Leidėjams taip pat užkliuvo tai, kad Lietuvos paštas gauna subsidijas už leidinių pristatymą, tačiau teikia nekokybiškas paslaugas. Papildomos lėšos iš valstybės skiriamos siekiant atpiginti prenumeratos pristatymo paslaugas kaimiškose vietovėse. Skundžiamasi ir tuo, kad pristatymo paslaugų įkainiai, kuriuos moka leidėjai, nėra maži ir vis auga – tam tikrai atvejais jie gali siekti ir pusę viso žurnalo kainos. Konkretaus leidinio pristatymo įkainis priklauso nuo jo svorio. „Susikoncentravę į veiklos „optimizavimą“, „Lietuvos pašto“ vadovai, nuolat didindami paslaugų kainas, neskiria reikiamo dėmesio teikiamų paslaugų kokybei,“ – teigiama leidėjų rašte. Nepaisant nepasitenkinimo Lietuvos pašto darbu, alternatyvų leidėjai sako daug neturintys. Daline išeitimi galinčios tapti „Lietuvos ryto“ pristatymo tarnybos geografija yra ribota ir neaprėpia visos šalies. Leidinius galėtų pristatyti ir įprastos siuntų pristatymo tarnybos, tačiau Lietuvos pašto siūloma prenumeratos pristatymo paslauga leidėjams patraukli tuo, kad ant leidinio nereikia klijuoti lipduko su adresu, ką reikėtų daryti kitais atvejais. Asociacija „Nacionalinė spauda” vienija keturis narius: UAB „Media bitės“ (leidžia žurnalus „Žmonės“, „Ji“, „Legendos“ ir kitus), UAB „Savaitė“, (leidžia žurnalą „Savaitė“, Namie ir sode“, „Ar žinai, kad?“ ir kitus), UAB „Lietuvos rytas“ (leidžia dienraštį „Lietuvos rytas“, žurnalą „Stilius“ ir kitus) bei UAB „SS leidyba“, leidžianti žurnalą „Prie kavos“, „Edita“, Būrėja“, „Sveikata“, „Moters patarimai“ ir kitus.

Prašydamas pakomentuoti leidėjų keliamą problemą 15min ketvirtadienį kreipėsi komentaro į Lietuvos paštą, tačiau kol kas atsakymo nesulaukė. Sulaukę komentaro, publikaciją papildysime.