LHMT: dienos jau trumpėja, bet nevėsta

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) informuoja, kad nors dienos jau pradėjo trumpėti, bet temperatūra šią savaitę išliks aukšta. Vėsiausia šios savaitės diena prognozuota trečiadienis.

Įžengėme į birželio pabaigą, kai būna ilgiausios metų dienos ir trumpiausios naktys. Nuo Joninių dienos pradėjo trumpėti, bet visa vasara dar prieš akis.

Pasak LHMT, statistika rodo, kad per Jonines dažniau lyja nei nelyja. Lietus mūsų šaliai tebėra labai reikalingas, nes sausra tik truputį susilpnėjo, bet niekur neatsitraukė. Tebėra vietų kur ženklesnio lietaus beveik nebuvo. Skirtingų orų modelių skaičiavimai rodo, kad iki savaitės pabaigos turėtų palyti visur, tačiau bendras kritulių kiekis nebus didelis ir sieks iki 5–10 mm. Tik vietomis gali praslinkti intensyvesnės liūtys, bet bus šilta.

Pranešama, kad birželio 23 d. miškų gaisringumas šalyje buvo labai netolygus, didžiausias buvo šiaurės rytuose kur vyravo 5 klasė.

LHMT publikuoja šią įspūdingą nuotrauką, kurioje dažniausiai ryte pastebimas įdomus reiškinys – rūko lankas. Reiškinys giminingas vaivorykštei, todėl kartais gali būti pavadinamas tiesiog „balta vaivorykšte”. Skirtingai nuo vaivorykštės, toks lankas atsiranda dėl žymiai smulkesnių (<0,05 mm) vandens lašelių, esančių rūke, todėl jis neturi spalvų, galima matyti tik balkšvą lanką. Vis dėlto, spalvos lanke yra, tik jos labai mažo intensyvumo. Rūko ir miglos lašeliai per maži, kad laužtų šviesą, tad nėra tokių ryškių spalvų kaip įprastose vaivorykštėse.

Rūko lankas laikomas retu reiškiniu, tačiau anksti ryte nemiegantys žmonės juos pakankamai dažnai gali išvysti (kai tik yra susiformavęs Saulės nutviekstas rūkas). Gerokai retesnis reiškinys yra rūko lankas, kuris susiformuoja ne dėl Saulės, o dėl Mėnulio pilnaties šviesos.

Parengta pagal LHMT inf.