Liepos 6-oji Šilutėje: tūkstantinė minia ir ypatingas apdovanojimas žinomam kūrėjui

Pagaliau praėjus nemažai laiko nuo pandemijos sąstingio ir užgniaužtų bendravimo galimybių Šilutėje surengta ypatinga šventė. Liepos 6-ąją tūkstantinė šilutiškių minia, pažįstami ir nelabai, žinomi iš įvairių krašto ir šalies susiėjimų žmonės išskirtinai paminėjo net keletą iškilių šių metų mūsų krašto datų.

Šalia kasmetinės tradicijos, kuri tęsiasi jau dvyliktus metus, kai viso pasaulio lietuviai vieningai iš skirtingų kraštų užtraukia tautinį himną, paminėta Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo Karūnavimo) data, bei pirmą kartą, atkėlus renginį iš Kovo-11-osios, įteiktas vienas svarbiausių krašto apdovanojimų – „Sidabrinės nendrės“ premija.

Prisiminė istorinę datą

Minint Lietuvos Valstybės dieną, scenoje šalia kasdien gražėjančio Šilutės kultūros ir pramogų centro pastato, skambant orkestro „Vilniaus Sinfonietta“ garsams, tradiciškai sugiedota „Tautiška giesmė“ ir pradėtas išskirtinis šių metų renginys.

Pirmąjį sveikinimo žodį tarė rajono meras Vytautas Laurinaitis. Kreipdamasis į didžiulę atvykusiųjų minią, kuri driekėsi iki Savivaldybės administracijos pastato jis sakė, jog ši diena – didi, nes prieš 768 m. Lietuvos Karalius Mindaugas mūsų valstybę įrašė į istoriją. „Šis žingsnis davė Lietuvos valstybei pradžią ir atvėrė duris į Europą. Mindaugo karūnavimas buvo didelė ir politinė, ir diplomatinė pergalė, nes pirmasis Lietuvos karalius sugebėjo pasinaudoti unikalia istorine situacija ir Europos žemėlapį paženklino nauju politiniu dariniu ir ateities namais lietuvių tautai“, – sakė V. Laurinaitis.

Anot jo, nedidelė valstybė prie Nemuno ir Neries krantų įėjo į Europos civilizacijos areną, kurioje esame ir dabar. Mindaugo pradėta turtinga valstybingumo tradicija Lietuvai leido išaugti, subręsti Europos valstybių šeimoje ir net vėliau apsiginti nuo tų, kurie bandė tą valstybingumą panaikinti. Tad, anot mero, šiandien turime didžiuotis protėvių didžiais darbais, neleisti jų užmiršti ir meilę Lietuvai turėti kiekvienas savyje.

Nominantas – gerai žinomas žmogus

Vėliau pratęsta graži tradicija, mūsų krašte besitęsianti daugiau kaip du dešimtmečius. Už prasmingus darbus ir nuopelnus Šilutės kraštui atėjo metas įteikti „Sidabrinės nendrės“ premiją.

Šios premijos šių metų laureato, kaip sakė renginio vedėja Indrė Skablauskaitė, pristatinėti visuomenei nereikia. Jis – Marijus Budraitis – gerai žinomas Šilutės krašto žmogus: kūrėjas, dainų autorius, poetas, vienas talentingiausių kultūros, sporto renginių organizatorius, sumanytojas, vedėjas ne tik Šilutės krašte, bet ir visoje Lietuvoje. „M. Budraitis aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje, o išskirtinis jo bruožas – meilė ir ištikimybė gimtajam Šilutės kraštui. Marijus visada ir visur didžiuojasi būdamas šilutiškiu. Jo darbai ir nuopelnai įvertinti įvairiais apdovanojimais“, – tokiais žodžiais I. Skablauskaitė davė ženklą pagerbimo ceremonijai.

Prieš prasidedant apdovanojimų ceremonijai į sceną buvo pakviesti Lietuvos Respublikos Seimo narys Zigmantas Balčytis ir „Sidabrinės nendrės“ premijos komiteto pirmininkas Tomas Budrikis. Kartu įneštos ir „Sidabrinės nendrės“ premijos regalijos. Lydimas susirinkusiųjų plojimų garbingą vietą tarp svečių užimti pakviestas ir nominantas M. Budraitis.

Dovanų bus ir ateityje

Meras V. Laurinaitis dar kartą kreipėsi į susirinkusiuosius ir į patį laureatą. Anot mero, mažai yra tokių žmonių kaip M. Budraitis. Lankydamasis įvairiose savivaldybėse meras dažnai girdi, kad žmonės džiaugiasi, jog mes savo krašte turime tokį Marijų. „Išties, Marijau, ne tik džiaugiuosi, kad gyvenu Šilutės savivaldybėje, bet ir džiaugiuosi, jog tu gyveni čia, čia gimsta tavo kūryba, o visos geros idėjos ir mintys pasilieka čia ir galime jomis didžiuotis“.

V. Laurinaitis pasidžiaugė, jog M. Budraičiui apdovanojimas įteikiamas tokią išskirtinę Lietuvos Valstybės dieną.

Seimo narys Z. Balčytis taip pat paminėjo, jog mūsų kraštas turi ir daugiau šiemet minimų datų: Šilutės miesto 510 metų sukaktis, „Sidabrinės nendrės“ premijos įteikimo tradicija. Z. Balčytis pasidžiaugė, kad tik energingi, iniciatyvūs žmonės pelno pasitikėjimą, kad jų darbai kiekvieną dieną deda po nedidelę plytelę į rajono ir visos valstybės pamatus. Prisipažindamas, kad Marijų pažįsta daugiau nei 20 metų, Seimo narys padėkojo jam už nuoširdžią draugystę, kuri išsaugota iki šių dienų, priminė, jog būtent Marijus yra Žuvienės virimo čempionatų idėjos autorius ir vedėjas. Įteikdamas puokštę gėlių ir paauksuotą valstybės herbą su Vyčio ženklu, svečias prisipažino, kad nominantui ruošia dar vieną dovaną: jam žinoma, jog Marijus neseniai pradėjo žaisti tenisą, tad neužilgo jis padovanos pergalę prieš save teniso kortuose.

Svarbiausia gyvenimo premija

M. Budraitis į susirinkusiuosius kreipėsi taip, kaip kaskart pradeda savo renginius: „Labas vakaras, ponios ir ponai, sveiki gyvi, mieli bičiuliai, gimtoji ir nepakartojamoji Šilute!“. Jis prisipažino, jog yra laimingas, kad prieš 50-imt metų gimė šiame krašte, nes Šilutė – „kažkas nepakartojamo“. „Šilutė – mano lopšys, mano kūrybinės marios. Ir jeigu kalbėsime apie kūrybinį palikimą dainomis ir eilėraščiais, visa tai sukurta būtent čia“, – sakė jis. Anot laureato simboliška, kad „Sidabrinės nendrės“ premija, kuri jam svarbiausia iš visų gautų apdovanojimų, įteikiama būtent liepos 6-ąją.

M. Budraitis paatviravo, jog kaip renginių vedėją jį atrado prekybos centro „Egmina“ savininkai Remigijus Baltutis ir Česlovas Barauskas, „Šilutės vandenų“ vadovas Alfredas Markvaldas. Būtent „Egminos“ idėja buvo švęsti Šilutėje Mindaugo karūnavimo dieną. „Ir nors toji pradžia buvo seniai, atrodo, jog viskas prasidėjo tik vakar“, – sakė Marijus.

Šilutė jam išskirtinis miestas ir tuo, kad jis čia sutiko savo žmoną Giedrę, kuri padovanojo vaikus Gustą ir Elzę. Laureatas prisipažino, jog pats nebuvo idealiausias vyras, nes nuolat dirbo savaitgaliais, švenčių dienomis ir dėl to iš šeimos pavogdavo pasibuvimo kartu valandas.

Gyvenime, anot Marijaus, jis sutiko daug išskirtinių asmenybių, iš kurių ir pats mokėsi, kai kurie tapo gerais draugais. Marijus taip pat pasidžiaugė, jog vienos iš svarbiausių Šilutės kultūros įstaigų – muziejus, biblioteka, Kultūros ir pramogų centras šiandien yra gerose rankose. Pasidžiaugė jis ir rajono politikais bei vadovais, su kuriais „ne visada nuomonės sutapdavo sprendžiant kultūrinius krašto klausimus“, tačiau ginčuose buvo rasti teisingiausi sprendimai. Tuos žodžius jis užtvirtino klausimu: „Šilutiški, kas aš būčiau be jūsų?“.

Nominantas sakė, jog gyvena daugiabutyje name ir jau legendine tapusioje laiptinėje, kuri jau turi du „Sidabrinės nendrės“ premijos laureatus. Vienas iš jų – pirmajame aukšte čia gyvenęs šviesaus atminimo kraštotyrininkas Petras Jakštas, o trečiajame aukšte šiuo metu gyvena Marijus su šeima.
Savo kalbą M. Budraitis baigė simboline savo fraze, kuria užbaigia Šilutės krašte savo vedamus renginius: „Mylėkite savo miestą taip, kaip mylite patys save…“

Ypatingos šventės akimirkas vainikavo išskirtinis orkestro „Vilniaus Sinfonietta“ ir grupės „El Fuego“ koncertas su dainininke Birute Petrikyte. Iškilmingos dienos minėjimą užbaigė dangų skrodžiantys ir įvairiomis spalvomis jį nudažantys šventiniai fejerverkai.

Daugiau Liepos 6-osios Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos minėjimo ir Tautiškos giesmės giedojimo nuotraukų Šilutėje ir seniūnijose rasite „Šilutės naujienų“ feisbuke!