Lietuvininkų tarmės mokyklėlėje – klausytojų antplūdis

P1190273Apie 60 Šilutės rajono gyventojų atėjo į Šilutės muziejaus organizuojamas pirmąsias Lietuvininkų tarmės mokyklėlės paskaitas.

Tokio didžiulio susidomėjimo šio projekto organizatorė, muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė sako nesitikėjusi ir suka galvą, kaip vesti pamokas visiems klausytojams.

Siekdami išsaugoti unikalią lietuvininkų tarmę, muziejininkai parengė šeštadieninės mokyklėlės projektą: buvo numatyta iki gruodžio pradžios grupę pageidaujančiųjų mokyti lietuvininkų tarmės pagrindų (po valandą per mėnesį), aplankyti senuosius vietos gyventojus, surengti kelionę į Klaipėdos universitetą – į folkloro laboratoriją. Projektas gavo finansavimą ir iš rajono Kultūrinės veiklos programos, ir iš respublikinio Kultūros rėmimo fondo.

Dabar, pasak I.Skablauskaitės, būtinai teks rengti po dvi pamokas per mėnesį, nes vienu metu dirbti su tokiu būriu klausytojų neįmanoma.

Etnografė mano, kad dalis žmonių, atėjusių į pirmąsias įžangines paskaitas (jas skaitė kalbininkas, Klaipėdos universiteto doc. dr. J.Bukantis), atkris, nes galbūt norėjo tik susipažinti su lietuvininkų tarme, daugiau apie ją sužinoti.

Klausytojų auditorija – labai įvairi ir išsilavinimu, ir interesais. Amžius – nuo 12 iki 80 metų. Buvo nemažai jaunimo iš Juknaičių, Šilutės gimnazijų, tačiau dominavo vyresnio amžiaus žmonės.

Ar įmanoma per kelias pamokas išmokti tarmės? I.Skablauskaitė sako, kad jei žmogus turi gerą klausą ir yra girdėjęs aplinkinius taip kalbančius, gali išmokti specifinės tarties, intonacijų. Daug žadanti Indrei pasirodė viena saugiškė, kuri sako iš vaikystės mena taip kalbėjusius artimuosius, todėl norinti pati išmokti ir išsaugoti giminės tarmę. „Nemanau, kad gruodį visi klausytojai laisvai kalbės lietuvininkų tarme, bet dauguma galės išmokti tarmiškų pasakojimų, šmaikščių posakių“.

Artimiausios paskaitos vyks po Velykų: balandžio 3 d. (trečiadienį) 14.30 val. ir balandžio 6 d. (šeštadienį) 12 val. Klausytojams žadamas Atvelykio siurprizas. Būtina registracija tel. (8 441) 62207.