Lietuviškos virtuvės favorito rinkimuose – publikos simpatijos „Pamario žuvėjų giliukiams“

TIC apdovanojimaiTikriausiai nedvejodami sutiksite, kad geriausiai Pamario krašto kulinarinį paveldą reprezentuoja ant laužo marių vandenyje virta žuvienė. Šis patiekalas kartu su dzūkų bandomis, suvalkiečių duonzupe ir abriedukais, anykštėnų vynu, jurbarkiečių medumi bei kitais autentiškais valgiais varžėsi geriausio Lietuvos gastronominio projekto konkurse.

Ketvirtadienį Valstybinis turizmo departamentas paskelbė, kad mūsų šalies vizitine kortele tapo lietuviško švenčių stalo pasididžiavimas, Druskininkų krašto skanėstas šakotis.

Šilutės rajono projektas „Pamario žuvėjų giliukiai“ užėmė 5-6 vietą bei pelnė specialų – publikos simpatijų apdovanojimą.

„Džiaugiamės apdovanojimais, bet kartu jaučiame ir didžiulį įsipareigojimą už mus balsavusiems žmones. Į naują turistinį sezoną žvelgiame su rūpesčiu – ką  naujo ir įdomaus sugalvoti turistui bei kaip tą produktą patraukliau ir įdomiau pateikti“, – penktadienį apdovanojimų šventės įspūdžiais dalinosi Šilutės turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė.

„Pamario žuvėjų giliukiai“ – tai trys žodžiai, slepiantys gilią mintį, o kokia ji, mes netrukus ir išgvildensime.

Šių metų tema – turizmas ir gastronomija

Valstybinio turizmo departamento kartu su Europos Komisija organizuojamuose geriausių Lietuvos gastronominių projektų rinkimuose ketvirtadienį (lapkričio 19 d.) triumfavo šakotis. Šis lietuviškos virtuvės kepinių karalius gruodžio mėnesio viduryje bus pristatytas Briuselyje kartu su geriausiais kitų Europos šalių kulinariniais projektais.

Daugiau nei 10 metų Europos Komisija vykdoprojektą „Europos turizmo traukos vietovės“ (ang. „European Destinations of Excellence“, EDEN), kurio tikslas – atkreipti dėmesį į Europos turistinių vietovių įvairovę, vertę, originalumą bei skatinti naujų turizmo krypčių plėtrą. Kiekvienais metais Europos šalys išrenka po vieną įdomiausią šalies turizmo traukos vietovę, atitinkančią tų metų Europos Komisijos projekto temą bei kriterijus. Šių metų EDEN projekto tema – turizmas ir vietinė gastronomija.

Kaip apdovanojimų ceremonijoje teigė Valstybinio turizmo departamento direktorė Jurgita Kazlauskienė, kulinarinis turizmas yra sparčiai populiarėjanti turizmo niša, tad šių metu tema aktuali ir svarbi visam šalies turizmo sektoriui. EDEN projektas tapo puikia galimybe garsinti savo krašto kulinarines ypatybes tiek vietiniams Lietuvos turistams, tiek kviečiant svečius iš užsienio.

Būti pripažintais geriausiais Lietuvoje panoro 16 kulinarinių projektų iš įvairių šalies vietovių. Iš viso konkurse buvo pristatyta 10 gastronominių projektų. Paraiškas pagal Europos Komisijos nustatytus kriterijus vertino turizmo ekspertų komisija.

EDEN projekto „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2015. Turizmas ir vietinė gastronomija“ nugalėtojų dešimtukas: 1 vieta – „Šakotis – Lietuvos vizitinė kortelė“ (Druskininkų r.), 2 vieta – „Žavus vaisių vyno kraštas – Anykščiai“, 3 vieta – „Pakruojis – lietuviško alaus tradicijų sostinė“, 4 vieta – „Zanavykų ragaučius – maisto tradicijos iš Zanavykų krašto“ (Šakiai), 5-6 vietos – „Kulinarinis kruizas – Žuvies kelias“ (Klaipėdos r.) ir „Pamario žuvėjų giliukiai“, 7 vieta – „Medaus slėnis“ (Jurbarko r.), 8 vieta – „Dzūkų bandos“ (Punia, Alytaus r.), 9 vieta – „Žuvienė – tautinio paveldo produktas iš Aukštaitijos“ (Ignalinos r.), 10 vieta – „Agurkų šventė – gimusi iš istorijos ir tradicijos“ (Kėdainiai).

Interneto naršytojai, balsavę „Facebook“ paskyroje „Likeable Lithuania“, labiausiai palaikė „Pamario žuvėjų giliukių“ projektą, kuris surinko 1176 balsus.

Šilutiškių žuvienė beveik 300 balsų persvara nurungė dzūkų bandas, kurios kepamos iš tarkuotų bulvių ant kopūstų lapų krosnyje.

„Džiaugiamės, kad buvo įsteigtas papildomas publikos simpatijų prizas. Smagu, kad ne vieno, ne dviejų balsų persvara laimėjome. Vadinasi, visuomenei pažįstamas Pamario kraštas“, – sakė R.Kmitienė.

Projekte glūdi paslaptis

Paraiškas konkursui galėjo teikti netradicinės vietovės, veikiančios arba teikiančios gastronominio turizmo paslaugas Giliukaimažiausiai dvejus metus ir siūlančios autentišką turistinę gastronominę patirtį, naudojančios vietos žaliavas.

R.Kmitienė pasakojo, kad ruošiant projekto paraišką reikėjo atsižvelgti į daugybę kriterijų. Turistinėje vietovėje pagal konkurso kriterijus turi būti užtikrinamas vietos savivaldos ar bendruomenės bendradarbiavimas ir įsitraukimas į gastronominio produkto populiarinimą. Turistinė vietovė taip pat turi bendradarbiauti su kelionių agentūromis, nevyriausybinėmis organizacijomis, atitikti kitus konkurso kriterijus.

Šilutės turizmo informacijos centro darbuotojai projektui norėjo suteikti paslaptingumo bei žavesio. Padedami Šilutės muziejaus etnografės Indrės Skablauskaitės jie sugalvojo intriguojantį pavadinimą – „Pamario žuvėjų giliukiai“ – šišioniškių tarme tai reiškia „Pamario žvejų laimikiai“.

Lietuvos ir užsienio turistai skatinami tapti savotiškais žvejais mūsų krašte ir susigauti tokią žuvį „giliukį“, kokios jie labiausiai nori.

Giliukiai, arba laimikiai, tampa mūsų rajono pramogos, maitinimo įstaigos, kulinarinis paveldas, pažintinės kelionės (kurių metų sužinoma krašto istorijos ir įvairių kitų paslapčių apie rajoną), unikalūs ir nuostabūs vaizdai, istorinės žinios, kurios susijusios su kultūriniu ir istoriniu paveldu mūsų rajone.

„Tais trimis žodžiais paslėpta gili mintis, kuria mes tikimės ir toliau viliosime turistus ir lankytojus“, – sakė TIC direktorė.

Pristatė žuvienės virimo čempionatą

Dešimt finalininkų iš šešiolikos pateikusių paraiškas buvo pristatyta ekspertų komisijai, kuri vyko į kiekvieną objektą, žiūrėjo ir vertino pagal įvairius kriterijus.

Į Šilutės kraštą atvykusiai komisijai projekto rengėjai norėjo kuo išsamiau ir įdomiau pristatyti visą programą. Stengtasi komisijos narių atvykimą suderinti su septintuoju Žuvienės virimo čempionatu (renginiu, susijusiu su reprezentuojamu patiekalu), tačiau dėl pernelyg įtempto grafiko į Šilutę jie galėjo atvykti savaite vėliau. Tuomet konkurso dalyvių vertintojams buvo parodyta vaizdo medžiaga iš žuvienės virimo čempionato.

Antrajame konkurso etape apie kiekvieną konkurso dalyvį buvo kuriami filmukai.

„Kartu su filmavimo grupe teko pabūti ir statistais, ir pagalbininkais – savo kailiu pajausti, kaip kuriami reklaminiai filmukai. Dalyvaudami šiame projekte ir patys įgijome daug patirties“, – prisimena TIC direktorė.

R.Kmitienė dėkinga visiems prie projekto prisidėjusiems žmonėms, o ypač Birutei Servienei, kuri komisijos nariams pristatė tradicinės XX amžiaus pamario žuvienės virimo paslaptis bei rodė žuvienės virimo procesą, ir Vaidai Galinskienei, kuri pasitiko komisijos narius ir tarmiškai pristatė Pamario kraštą.

„Buvo labai smagu būti apdovanojimų renginyje ir pasidžiaugti ne tik savo laimėjimu, bet ir pamatyti, pasimokyti iš kolegų, dalyvaujančių projekte. Pasikalbėjus su kolegomis ir pamačius, ką jie daro, kilo idėjų naujiems projektams. Mes esame unikalus ir išskirtinis kraštas, kurį turime išnaudoti ir parodyti kitiems“, – sakė R.Kmitienė.

Priminsime, kad 2009 metais tuometinis Šilutės turizmo ir verslo informacijos centras pelnė EDEN projekto nugalėtojo vardą nominacijoje „Turizmas ir saugomos teritorijos“ ir buvo pripažintas patraukliausia vietove ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.