Lietuvoje per pusmetį sukčiai iš gyventojų išviliojo 6,4 mln. Eur

Nors Lietuvoje iš gyventojų sukčiai vis dar išvilioja reikšmingas sumas, yra ir kuo pasidžiaugti. Per pirmąjį pusmetį sustabdyta įtartinų mokėjimų už daugiau nei 1,5 mln. Eur, o nukentėjusiems – grąžinta virš milijono eurų, rodo naujausia Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro (PPPKC) ataskaita. Pasak finansinių nusikaltimų ekspertų, viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimas, žinių ir kompetencijų auginimas – įrankiai kovoje su nusikaltėliais.

„Mūsų centre veikia taktinio bendradarbiavimo grupė, kuri vienija policijos, FNTT, STT, finansinių institucijų ir kitus dalyvius. Drauge renkame statistiką apie finansinius nusikaltimus, ją įvertinę teikiame įstatymų pakeitimų siūlymus, stipriname Lietuvos finansų rinkos atsparumą sukčiavimui per švietimą“, – sako Eimantas Vytuvis, PPPKC vadovas.

Per pirmąjį pusmetį užfiksuota beveik 4 000 sukčiavimo atvejų. „Džiugu, kad sustabdytų įtartinų mokėjimų bei klientams grąžintų praradimų sumos auga. Turime nuolat būti budrūs, naudodamiesi elektroniniais įrenginiais ir bendravimo kanalais, nepraleisti progos priminti atsargumo taisyklių artimiesiems“, – sako dr. Eivilė Čipkutė, Lietuvos bankų asociacijos prezidentė.

Arti pusės visų incidentų bei trečdalis visų nuostolių susiję su sukčiavimo kategorija „phishing“. Jai priskiriami bandomai išvilioti pinigus arba duomenis suklastotais trumpaisiais pranešimais (SMS) arba el. laiškais. Šiuo būdu per pusmetį iš gyventojų sukčiai išviliojo arti 2 mln. eurų.

Kitas sukčiavimo tipas – „susirašinėjimo el. paštu perėmimas“. Užfiksuoti vos 35 šio sukčiavimo atvejai, tačiau išviliota net 1,2 mln. Eur arba penktadalis visų per pusmetį išviliotų pinigų.

„Susirašinėjimo el. paštu perėmimas itin pavojingas verslams. Sukčiai į įprastų sąskaitų srautą įmaišo fiktyvių sąskaitų už įprastas prekes ar paslaugas. Jose nurodomos sukčių banko sąskaitos ir mokėjimai dažniausiai negrįžtamai iškeliauja sukčiams. Kovai su šia sukčiavimo tipologija padėtų „gavėjo pavadinimo tikrinimo“ projekto įgyvendinimas“, – sako E. Vytuvis.

Daugiau nei 900 tūkst. Eur išviliota investicinio sukčiavimo būdu, kuomet gyventojai kviečiami investuoti su didele grąža. Virš 700 tūkst. Eur išviliota iš apsiperkančių internete prašant sumokėti už netikras prekes, netikrose parduotuvėse. Telefoniniai sukčiai išviliojo arti pusės milijono eurų, bendrai milijoną eurų sukčiai išviliojo avansinio, romantinio, netikro įmonės vadovo ir kitais būdais.

Dažniausiai išviliotos lėšos pervedamos į Lietuvoje registruotas finansų įstaigas. Sukčiai naudojasi SEPA staigiųjų mokėjimų paslauga, siekdami greičiau judinti išviliotas lėšas. Pinigus perveda ne tik Lietuvoje, bet ir į Didžiąją Britaniją, Vokietiją, Olandiją, Ispaniją.

Šiemet net 60 proc. Lietuvos gyventojų aplinkoje buvo žmonių susidūrusių su kokiu nors sukčiavimo atveju, o kas šeštas – nukentėjo nuo sukčių.

Pagal BNS inf.