Lietuvos 100-mečio istoriją pasakos ir mūsų krašto šimtamečiai

jonas jonaitis_95metisUnikalią idėją Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-mečiui sugalvojo mūsų kraštiečio Mariaus Čiuželio labdaros ir paramos fondas. Tai projektas „100 metų kartu“, kuriame gimtinės istoriją ir 100 metų jos raidą papasakos apie 30 mūsų šalies 100-mečių.

Valstybės nepriklausomybės atkūrimo jubiliejui skirta idėja šalies bendraamžių lūpomis atskleis autentiškus pasakojimus bei visą valstybingumo raidą, tai bus padaryta fotografijomis ir kino kadrais. „Juk Lietuva – tai mes visi, kasdien ją kuriantys žmonės“, – tokia yra projekto sumanytojų nuostata.

Šilutės rajone taip pat ieškota 100-mečių, kurie dokumentinio kino kadruose ir fotografijose galėtų pasidalinti viso gyvenimo prisiminimais. Projekto organizatoriai ketina aplankyti keturis mūsų šimtamečius.

Istoriją pasakos šimtamečiai

Projektas „100 metų kartu“ – tai fotografijomis ir dokumentinio kino kadrais pasakojama šimtamečių istorija.

Projekto iniciatorius, labdaros ir paramos fondo įkūrėjas bei „Sidabrinės linijos“ įgyvendintojas M.Čiuželis sako, kad šis projektas – padėka savo valstybei ir garbingiausiems jos piliečiams.

„Už tai, kad turime galimybę kurti savo šalį tokią, kokios patys norime. Juk valstybės ir žmonių bendruomenės istoriją kuria ne tik iškilūs politikos lyderiai ar dramatiškos revoliucijos, bet visų pirma paprasti žmonės, kurių įkvepiančios patirtys ir pasirinkimai dažnai nepelnytai lieka nematomi“, – sako jis.

Todėl ir siekiama paminėti valstybės jubiliejų, įamžinant paprastų jos žmonių – dar gyvų šimtamečių istorijos liudytojų ir jų artimųjų – atsiminimus, patirtis bei archyvinę medžiagą.

Sumanytojų komanda – dokumentinio filmo „100 metų kartu“ režisierė Edita Kabaraitė, fotografė Monika Požerskytė, prodiuseris Kęstutis Drazdauskas sako norintys įamžinti dar gyvų šimtamečių prisiminimus, nes taip bus papasakota tikroji – gyvoji – Lietuvos istorija ir jos augimas. Tai bus istorija, kokios nebus nei istorijos vadovėliuose, nei kitose knygose. 

„Tai bus savotiška „mažojo žmogaus“ gyvenimo istorija, kuri šiandien dažnai lieka viešojo gyvenimo paraštėse, užgožta politikos, verslo, šou žvaigždių, šių dienų aktualijų. Tačiau valstybės ir žmonių bendruomenės istoriją kuria ne tik iškilūs politikos lyderiai ar dramatiškos revoliucijos, bet visų pirma paprasti žmonės, kurių įkvepiančios patirtys ir pasirinkimai dažnai nepelnytai lieka nematomi. Kaip Lietuvos valstybei svarbūs įvykiai pakeitė jos žmonių likimus? Kaip kartu su Lietuva pastarąjį šimtmetį keitėmės mes, Lietuvos žmonės? Į šiuos klausimus ieškosime atsakymų šiuo projektu, kuriame Lietuvos šimtamečiai ir jų gyvenimo istorijos tampa atkurtos nepriklausomos Lietuvos simboliu. Nes Lietuva – tai mes visi, ją kasdien kuriantys žmonės“, – „Šilutės naujienoms“ sakė G.Kierienė.   

Projektą planuojama užbaigti tuoj po Naujųjų metų. 

Šilutė pasiūlė 4 šimtamečius

Projekto organizatoriai paprašė Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus padėti surasti 99-erių sulaukusius senolius, kurie galėtų tapti filmo herojais. Fotografė M.Požerskytė mūsų krašte Lietuvos valstybės bendraamžius fotografuos birželio viduryje.

Socialiniai darbuotojai perdavė projekto rengėjams keturias pavardes. Tai Šilutės Garbės pilietis Jonas Jonaitis, naumiestiškiai Tadas Malinauskas ir Zofija Mockienė bei Švėkšnoje gyvenantis  Jonas Kraynas.

G.Kierienė negarantuoja, kad visi šie žmonės bus filmuojami ir fotografuojami. Gali būti, jog tai daryti neleis jų sveikata.

Iš viso per visą Lietuvą tikimasi rasti apie 30 ilgaamžių, kurių pasakojimus pavyks įamžinti.