Lietuvos gimtadienį šilutiškiai minėjo su svečiais iš Islandijos

vasario 16 silute soka1Paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo 98-ąsias metines, pasidžiaugti vieni kitais bei pasididžiuoti, jog esame lietuviai, antradienį į įvairius renginius buvo kviečiami šilutiškiai. Vasario 16-ąją perpiet miestelėnai būrėsi šv. Mišiose, kurios buvo aukojamos šv. Kryžiaus bažnyčioje, vėliau ištvermingiausi galėjo sudalyvauti tradiciniame renginyje „Laisvės bėgimas“. Tąkart nuo Verdainės geležinkelio iki Šilutės kultūros ir pramogų centro nusidriekė bėgikų eilė, suvienijusi apie 100 dalyvių – bėgime už laisvę dalyvavo ir jaunieji rajono sportininkai, ir veteranai, ir šeimos.

Pavakarę miestelėnus ir svečius suvienijo iškilmingas renginys Šilutės kultūros ir pramogų centre. Čia pasidžiaugti laisve, kuri jau tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, kvietė koncertas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dienai.

Kvietė pakilti naujiems siekiams

Kelerius ankstesnius metus, minint Vasario 16-osios šventę, vis matydavome pustuštę žiūrovų salę, bet šįkart ji buvo beveik sausakimša. Sveikinimo žodį tarė rajono meras Vytautas Laurinaitis ir LR Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis.Vasario 16 koncertas

„Prieš 98 metus 20 tautos šviesuolių pasirašė esminį valstybės dokumentą – Vasario 16-osios nepriklausomybės aktą. Šis aktas tiksliai nusakė kelią, kurį pasirinko lietuvių tauta. Juo einame ir iki šiol“, – sakė V.Laurinaitis. Pasak mero, šiandien laisvė ir kelias link jos neįsivaizduojami be pasipriešinimo istorijos: lietuviškosios spaudos, sukilėlių ir knygnešių, o Vasario 16-ąją pasirašytas laisvės atkūrimo aktas tautą dar labiau šaukė vienytis – okupacijos metais kūrėsi partizanų būriai, o viltis kurti laisvą Lietuvą padėjo nepalūžti tremtiniams.

„Šis laisvės dokumentas buvo svarbi priežastis ir 1990 m. Kovo 11-osios aktui“, – sakė V.Laurinaitis. Išreikšdamas dėkingumą Islandijos valstybei, kuri pirmoji iš užsienio šalių nepabūgo ir 1991 m. vasario 11 d. tarptautiniu mastu pripažino Lietuvos 1990 m. Kovo 11-osios aktą, meras pasidžiaugė, kad šiemet abiejų valstybių draugystė ir bendrystė jau skaičiuoja 25-metų sukaktį, o Šilutės kultūros ir pramogų centro scenoje koncertą žiūrovams dovanos ne tik lietuvių, bet ir islandų styginių instrumentų ansamblis.   Linkėdamas malonaus koncerto, meras susirinkusiesiems palinkėjo pakilti naujiems siekiams, žadinti bendruomeniškumo jausmą, tradicinių vertybių puoselėjimą.   „Pasiryžome kurti kitokią Lietuvą ir kitokį Šilutės kraštą. Tai ir kurkime“, – sakė V.Laurinaitis.  

Tylos minute pagerbti kovotojai

K.Komskis taip pat prisiminė šalies praeitį. Anot Seimo vicepirmininko, jei nebūtų buvę Vasario 16-osios, kažin ar būtų buvusi ir istorinė Kovo 11-osios diena.

„Šiandien noriu prisiminti ir tuos, kurie dar Lietuvai, slegiamai sovietinės priespaudos, vis dėlto išdrįsdavo prisiminti istorinę ir reikšmingą valstybingumo šventę bei ją minėdavo“, – sakė K.Komskis.

Kaip pavyzdį jis paminėjo Vilkyškių kaime gyvenusį Praną Lukošaitį, kuris 1955 m. vasario 16 d. viešoje vietoje iškėlė Lietuvos trispalvę.   Kalbėdamas apie didvyrius, visuomet branginusius ir prisiminusius Vasario 16-osios datą  ir kurių jau nėra tarp gyvųjų, Seimo vicepirmininkas pakvietė juos pagerbti tylos minute.

Žiūrovams – ypatingas koncertas

vasario 16 begikaiIškilmingą renginį toliau tęsė Šilutės pirmosios gimnazijos liaudies šokių kolektyvas „Atlaja“ (vad. Rita Kurpeikytė). Jaunieji šokėjai pristatė keletą šokių iš šiais metais liepos mėn. Vilniuje įvyksiančios 8-osios Lietuvos moksleivių dainų šventės „Tu mums viena“ repertuaro.   Jausmingą, subtilų ir įsimintiną koncertą dovanojo ypatingieji šventės svečiai.

 

Minint Šilutėje Vasario 16-osios datą ir jos reikšmę šiandienai, scenoje pasirodė du tarptautiniu mastu žinomi šiuolaikinės akademinės muzikos atlikėjai – naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO (Lietuva) ir styginių kvartetas SKARK (Islandija).

Atlikėjus ir jų projekto „Praeities ir dabarties muzika Lietuvos – Islandijos dialoge“ idėją pristatė tarptautinio Kintų muzikos festivalio organizatorė, viešosios įstaigos „Kintai Arts“ vadovė Audra Juodeškienė. Ansambliai NIKO ir SKARK atliko specialiai Lietuvai sukurtą 40 minučių kūrinį, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo dienos 25 metų sukakčiai, kuomet Islandija pirmoji išdrįso pripažinti mūsų šalies nepriklausomybę.

Kompozicija, kurią sudaro kūriniai iš lietuvių kompozitoriaus Gedimino Gelgoto, modernaus islandų opuso ir XIX a. žydų kompozitoriaus Wolfo Ebanno kūrybos, jau skambėjo ne tik Lietuvoje, bet ir Islandijos sostinėje Reikjavike. A.Juodeškienė kvietė publiką muzikoje išgirsti dviejų toli viena nuo kitos esančių Europos valstybių – Lietuvos ir Islandijos – bendrumus ir ryšius, kuriuos svarbu kuo labiau stiprinti.

Šventinės akimirkos vainikuotos gėlėmis ir padėkos žodžiais. Juos rajono meras skyrė visų scenoje pasirodžiusių ansamblių vadovams.
Tikimasi, kad su naujų idėjų kameriniu orkestru NIKO ir styginių kvartetu SKARK šilutiškiai dar šiemet turės progos susitikti vasarą, kai vyks gerbėjų labai laukiamas Kintų muzikos festivalis.