Lietuvos gimtadienis Šilutės rajone: Trispalvės akcentai, žaidimai ir linkėjimai Ukrainai

Nors dargana, nejauki drėgmė ir net lietus persmelkė kalendorinę Vasario 16-ąją, tačiau tai švęsti LAISVĘ ir Lietuvos valstybės atkūrimo dieną tikriems patriotams nesutrukdė.

Kaip žinia, prieš 104 metus Lietuva kaip valstybė buvo įrašyta į Europos žemėlapį ir šiandien, praėjusi sudėtingą kovų už laisvę kelią, tikrai turi kuo didžiuotis. Be to, šių metų Vasario 16-oji visomis prasmėmis buvo kitokia – jau kvietė visus susirinkti, dalyvauti renginiuose bei kartu linksmintis.

Kvietė spalvoti žaidimai

Šventiniai renginiai trečiadienį pirmiausia sukvietė šilutiškius su savo atžalomis prie Hugo Šojaus muziejaus. Visus atvykusiuosius nuotaikingai pasitiko Šilutės kamerinio dramos teatro aktoriai. Jie, pasipuošę skirtingomis Lietuvos vėliavos spalvomis, kvietė prisiminti senąją šalies istoriją, atsakyti į klausimus bei linksmai pašokti. Smagi šventė tiek jauniems, tiek vyresniems vainikuota tortu, kurį dovanojo savivaldybės administracija.

Į smagų žaidimą praeivius kvietė ir Šilutės kultūros ir pramogų centro komanda. Prie baigiamo renovuoti KPC pastato laukė žaidimas – instaliacija: mažuosius kvietė sukti trispalvius kubus ir taip susipažinti su vėliavos spalvomis, o didesnieji pažinimo džiaugsmą galėjo patirti surinkdami iš kubų „Tautišką giesmę“, Mažosios Lietuvos himną ar J. Marcinkevičiaus eilėraštį „Tai gražiai mane augino“. Šį žaidimą Šilutės KPC komandai padėjo sukurti ištikimiausi idėjų palaikytojai – AB „Šilutės baldai“ ir R. Jurjono įmonė.

Vidurdienį oficialioji šventės vieta persikėlė prie savivaldybės administracijos pastato, kur, grojant pučiamųjų orkestrui „Pamario Brass“ (vad. G. Raila), iškilmingai į aikštę savanoriai kariai įnešė ir iškėlė trispalvę. Tiek vėliavos iškėlimą, tiek nuaidėjusius „Tautiškos giesmės“ žodžius palydėjo susirinkusiųjų šūksniai bei plojimai.

„Už laisvę!“ suskambo ir ukrainietiškai

Susirinkusiuosius sveikino meras Vytautas Laurinaitis, Seimo narys Zigmantas Balčytis ir Šilutės Šv. Kryžiaus parapijos klebonas Remigijus Saunorius.

V. Laurinaitis palietė svarbiausius šių dienų įvykius, kurie trikdo kaimyninės Ukrainos gyventojų laisvę bei džiaugsmą. „Saugokime ir mylėkime savo valstybę. Didžiuokimės savo etnografinio regiono istorija, kalba, tradicijomis. Kiekvieną dieną turėkime mintyje, kad Lietuva – tai mūsų atsakomybė. Čia mūsų namai ir turime juos gerbti bei puoselėti“, – sakė meras. Jis kvietė kurti ir stiprinti Lietuvą drąsa, prasmingais darbais regionuose ir savivaldybėse. Pasak mero, Vasario 16-oji yra laisvų Lietuvos piliečių šventė, bet ne visi šiandien gali džiaugtis tokiomis šventėmis. Kaip pavyzdį V. Laurinaitis paminėjo šiomis dienomis nuo Rytų kaimynų: Rusijos ir Baltarusijos vadovų sprendimų kenčiančią Ukrainą.

Pritardamas, kad mes, lietuviai, esame solidarūs ukrainiečių veiksmams ir juos palaikome, meras palinkėjo ukrainiečių kalba: „Kartu į pergalę! Už mūsų ir jūsų laisvę!“

Pasveikinti šilutiškius atvykęs Seimo narys Z. Balčytis susirinkusiuosius pavadino žemiečiais, nes būtent pamario krašte yra ir jo praeitis. Prisimindamas Lietuvos praeitį ir patirtį nuo 1918-ųjų, Z. Balčytis sakė, jog per tą laiką mūsų šalis patyrė daug istorinių dalykų – buvo ir laisva, okupuota, ir vėl laisva. Tad mes šiandien galime savo neįkainojamą patirtį perduoti broliams ukrainiečiams, kurie išgyvena neramų laikotarpį.

„Noriu palinkėti, kad tamsūs debesys neužslinktų ant Europos ar ant kitų šalių“, – sakė Z. Balčytis, palinkėdamas visiems gražaus laisvės dienos šventimo.

Klebonas R. Saunorius, prisimindamas šv. mišias, kurios buvo skirtos Lietuvos valstybės atkūrimo dienai bei visiems kovojusiesiems už laisvę, sakė, kad pirmiausiai už laisvę norėtų padėkoti Dievui. Palinkėdamas gražios šventės klebonas priminė, kad turime didžiuotis šia diena, nes esame laisvos valstybės laisvi piliečiai.

Sveikinimus vainikavo Šilutės 305-osios pėstininkų kuopos karių savanorių į dangų paleistos salvės už Lietuvą, už laisvę ir Lietuvos savanorius, už Lietuvos ateitį ir Šilutės kraštą.

Vėliau visi susirinkusieji pakviesti pasiklausyti vokalinio ansamblio „Vox Libri“ dainų. Programoje skambėjo žodžiai apie meilę mūsų šaliai, jos grožį ir laisvę. Praalkę ar sušalę renginio dalyviai galėjo pasistiprinti ir sušilti ragaudami ką tik išvirtą košę, kuria vaišino meras V. Laurinaitis.

Lietuvai dainavo saugiškiai ir švėkšniškiai

Valstybės gimtadienis Saugose paminėtas sekmadienį šv. Mišiomis ir šventiniu koncertu. Saugiškiams koncertavo moterų ansamblis „Vakarė“, kurio vadovė Danguolė Žilionienė su kolektyvu paruošė nuotaikingą muzikinę programą „Dainuojam Lietuvą“. Visus pasveikino Saugų seniūnas Arvydas Stonis.

Švėkšnos centre, ant stulpų plevėsavo trispalvės, šalia bažnyčios – tautinių spalvų sienelė kvietė fotosesijai, o parke prie Nepriklausomybės ąžuolo „pražydo“ trispalvė širdučių pievelė. Šv. Mišias už Lietuvą ir jos žmones aukojo klebonas Julius Meškauskas, po mišių, nešini Lietuvos Prezidento puokšte, skirta signatarui Kazimierui Steponui Šauliui, visi drauge ėjo į miestelio centrą. LR Prezidentas Nepriklausomybės dienos išvakarėse kasmet perduoda gėlių puokštes, kurias Nepriklausomybės akto signatarų gimtųjų vietų seniūnai su bendruomenių atstovais parsiveža į gimtines.

Prezidento dovanotos puokštės padėjimo ceremonijoje dalyvavo K. S. Šaulio giminaičiai, vietos valdžios ir gyventojų atstovai, muzikinę nuotaiką dovanojo „Šalnos“ šokėjai ir Inkaklių „Dainoriai“.
Kantriausieji, nebodami lietaus ir vėjo patraukė į parką, prie Nepriklausomybės ąžuolo. Čia prisiminimais pasidalino buvusi aktyvi Švėkšnos Sąjūdžio narė, ąžuolo sodinimo iniciatorė, pedagogė Elvyra Rimkienė. „1989-ųjų rytą pabudau ir galvoju, ką būtų galima padaryti nepamirštamo, įamžinant laisvą Vasario 16-ąją? O gal pasodinkime ąžuoliuką? Paskambinome su vyru Sąjūdžio grupės nariams, paprašėme ateiti prie vilos, o patys išvažiavome į Norkaičių girininkiją ąžuoliukų. Parvežėme 12, nutarėme pasodinti ąžuolų alėją. Vieną pasodinome čia, o kitus tarp tvenkinio ir upelio. Šis užaugo į tikrą ąžuolą“, – prisiminė mokytoja.
Pabaigoje parke suskambėjo „Žemėj Lietuvos“.