Lietuvos muziejų kelias kviečia apsilankyti Rusnėje

K.Banio etnografinė sodyba Rusnėje. / Simonos Pužaitės (silutesnaujienos.lt) nuotr.2012 metai – paskelbti Muziejų metais. Vienas pagrindinių projektų – „Lietuvos muziejų kelias“. Šis Muziejų metų programos kultūrinio turizmo muziejinių renginių ciklas, rengiamas visuose Lietuvos regionuose. Rugsėjo 4 d., antradienį, lankytojų lauks Rusnėje (Šilutės raj.) įsikūręs Kazimiero Banio etnografinė sodyba-muziejus.

M.Kazimiero Banio etnografinė žvejo sodyba-muziejus yra intensyviai puoselėjamas. Jis įkurtas 1997 m. kaip tipiška žvejojančio ūkininko sodyba. Sodyboje yra tiek senovinių, dabar jau nebenaudojamų daiktų, kad sužinoti visų jų istorijas bei paskirtį prireiktų ilgo laiko.

Rusnės etnografinės sodybos prieangyje kabo keli lininiai stendai, kuriuose adatėlėmis prismaigstyta šimtai spalvingiausių asmenybių kortelių. Sodybos atsiliepimų knygoje galima rasti įrašų, kuriuose savo susižavėjimą ir linkėjimus išreiškė žmonės iš keliolikos skirtingų pasaulio šalių.

Sodybai yra apie 200 metų. Rusnės salos gyventoja Marta Druskutė-Druskus 1988 sausį surašė testamentą, kuriuo ji po savo mirties sodybą palieka buvusio politinio kalinio Kazimiero Banio vaikams Rasai ir Gintarui bei Klaipėdos konservatorijos docentui Petrui Bielskiui su sąlyga, kad sodybos paveldėtojai jos ūkį paverstų į etnografinę sodybą-muziejų.

Martos sodyboje buvo daugybė įvairiausių rakandų, žemės dirbimo ir žvejybos įrankių, kitų antikvarinių daiktų, todėl idėja išsaugoti šiuos daiktus muziejaus savininkams kilo tarsi savaime.

Nuo 15 val. K.Banio sodyboje vyks Rusnės Salos teatro aktorių skaitymai – ištraukos iš spektaklio „Naktis Jociškių koplytėlėje“ – tai dedikacija Jociškių dvareliui bei jų apylinkių istorijai. Režisierė Daiva Plikšnienė. Taip pat žiūrovus kvies Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro spektaklis pagal V.Lanzbergio knygą „Obuolių pasakos ir kriaušių“, interpretacija  „Obuolių pasaka“. Režisierė Saulina Jokubauskaitė.

Rugsėjo 5 d. Muziejų kelias stabtelės Juodkrantėje, ant Kuršių marių kranto įsikūrusiame Miniatiūrų muziejuje.

Rugsėjo 6 d., ketvirtadienį, 17 val. meno mylėtojus pasitiks Prano Domšaičio galerija Klaipėdoje, vyks parodos „Prano Domšaičio gėlės“ atidarymas ir meninė akcija „Dailininkai tapo gėles.

Rugsėjo 7 d., penktadienį, Lietuvos muziejų kelias pasieks Nidą ir kvies užsukti į Thomo Manno memorialinį muziejų, kuriame vyks literatūrinė muzikinė programa „Užpustyta Tėvynė“.

Informaciją parengė Lietuvos muziejų kelio Mažojoje Lietuvoje koordinatorė, Lietuvos Jūrų muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus muziejininkė edukologė Loreta Rimkienė (8 46 49 22 50).

Detali „Lietuvos muziejų kelio“ programa skelbiama Lietuvos muziejų portale www.muziejai.lt.

Projekto rengėjas – Lietuvos muziejų asociacija ir 87 muziejai visoje Lietuvoje. Lietuvos muziejų kelią remia – Kultūros ministerija, pagrindinis Muziejų metų partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.