Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio 25-metis paminėtas ir Kintuose

bibliotekoje sajudis kintaiKintų biblioteka pakvietė kintiškius į fotodokumentikos parodos „Sąjūdis Šilutėje“, skirtos Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 25-mečiui pristatymą ir susitikimą su sąjūdžio nariais. Parodą parengė F.Bajoraičio viešosios bibliotekos bibliotekininkai, naudodamiesi Šarūno Laužiko ir bibliotekos fotodokumentikos archyvais.

Susirinkusieji pamatė Šilutės muziejininkų sumontuoto filmo „Sąjūdis Šilutėje“ ištrauką. Plačiau apie tą laikotarpį, Sąjūdžio atsiradimo priežastis ir prielaidas pasakojo jo dalyviai – Vydūno klubo Šilutėje įkūrėjas, vienas iš radusių ir pargabenusių į Lietuvą Vydūno arfą, Sąjūdžio grupės Šilutėje įkūrimo iniciatorių, mero pavaduotojas Šarūnas Laužikas, kartu su Š.Laužiku arfą pargabenęs žurnalistas Saulius Sodonis, bei sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai Jonas Jaunius ir Stasys Mėlinauskas.  

Š.Laužikas pakomentavo nuotraukas, papasakojo Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio atsiradimo prielaidas Lietuvoje ir Šilutėje.

Jaunuosius kintiškius sudomino jų mokytojo S.Sodonio pasakojimas. Tai jis kartu su Š.Laužiku ir Andriumi Varnu iš Talino į Kintus parvežė Vydūno arfą, kuri, kol įsteigė Vydūno muziejų, stovėjo Š.Laužiko namuose. Taip pat S.Sodonis savo jėgomis pastatė paminklą Vydūnui, organizavo jo 120-ąsias jo metines Kintuose. Šie įvykiai reikšmingi ne tik Kintų miesteliui, bet ir visai Lietuvai. S.Sodonis pasakojo jautęsis sekamas, prisiminė, kaip kartą, automobiliu grįžtant iš Šilutės, jį sustabdė policijos pareigūnai, bet tik patikrino dokumentus ir nuvažiavo – susidarė įspūdis, kad laukė specialiai.

Prisiminimais dalijosi iniciatyvinės grupės narys J.Jaunius, tuomet priklausęs Žaliųjų organizacijai. Jis pasakojo apie Šyšos upės pakrančių valymo akciją, kai būdami jauni ir tinkamai neįvertinę savo jėgų valymo darbus užbaigė daug vėliau, nei planavo.

Dar vienas iniciatyvinės grupės narys Stasys Mėlinauskas irgi prisiminė įvairias situacijas iš Sąjūdžio laikotarpio, pristatė savo naująjį publikacijų leidinį „Pėdos rasoje“. Publikacijose atsispindi sovietmečio, Atgimimo metų ir šių dienų Šilutės bei Pagėgių krašto realijos, istoriniai įvykiai.

Susitikimą užbaigė Šilutės muziejaus filmo „Sąjūdis“ ištrauka apie Baltijos kelią.

spaudos remimo fondas Projektas: „Kultūros uostas: Istorija.”