Seimas 2014-uosius paskelbė Vaikų sveikatos metais. Akivaizdu, vaikystės laikotarpis lemia sveikatos rodiklius žmogui užaugus.
Mamos pieno nauda neabejojama. Įrodyta, kad jis stiprina vaiko imunitetą, padeda jam optimaliai vystytis ir būti sveikam. Žindymas ir mamą, ir vaiką saugo nuo onkologinių ligų. Tyrimai skelbia, kad ši nauda tuo didesnė, kuo ilgesnė žindymo trukmė.
Motinos pienas – tarsi vaistai
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduoja mažylius iki 6 mėn. amžiaus maitinti vien tik mamos pienu ir žindymą tęsti iki vaikui sukaks dveji metai ar ilgiau.
Stiprus ginklas kovoje prieš ligų sukėlėjus buvo rastas stebėtinai gerai žinomame šaltinyje – kiekvienoje šios planetos motinos krūtyje. Žmogaus pienas – medžiaga, idealiai tinkanti ne tik maitinti, bet ir apsaugoti mus, nes, kaip teigia mokslininkai, pasirodo, žmogaus pienas yra tarsi vaistai.
„Mes neriam žemyn į vandenynus, kad rastume naujų junginių, kurie galėtų kovoti su ligomis, – sako mitybos mokslininkas Larsas Bode iš Kalifornijos universiteto San Diege. – Tačiau jei jūs pažvelgtumėte į natūralius junginius esančius motinos piene, būtumėte nustebinti to, ką mes radome.“
Motinos piene yra įvairiausių rinkinių cukraus molekulių, dar vadinamų žmogaus pieno oligosacharidais. Šis piene esantis cukrus apsaugo naujagimio žarnyną nuo bakterijų antpuolių.
Įdomiausia tai, jog cukraus, esančio motinos piene, pagrindinė funkcija yra tikrai ne pamaitinti kūdikį. Jie vaidina labai svarbų mikrobų pasaulio vadovų vaidmenį ir reguliuoja jų populiaciją.
Tik dabar mokslininkai nustatė biocheminius procesus, kuriuose dalyvauja šis cukrus ir kaip tai padeda formuoti ir normalizuoti kūdikio žarnyno mikroflorą. Tad krūtimi maitinami kūdikiai turi daug daugiau šansų įgyti gerą virškinimo sistemą.
Žindymas saugo ir moterų sveikatą
Moterys, maitindamos mažylius savo pienu, neretai motyvuoja save tuo, kad gerina vaiko sveikatą. Tačiau turi žinoti, kad žindydamos padeda ir sau, kad verta tai daryti kuo ilgiau.
PSO duomenimis, žindymas yra puiki onkologinių susirgimų prevencijos priemonė. Apžvelgus 47 krūties vėžio studijas, PSO konstatuoja, kad kuo ilgiau moterys žindo, tuo jos labiau yra apsaugotos nuo krūties vėžio. Santykinė krūties vėžio rizika sumažėja 43% per kiekvienus 12 mėnesių maitinimo krūtimi.
Tarptautinis PSO tyrimas taip pat parodė, kad kiaušidžių vėžio rizika tarp moterų, kurios žindė bent 2 mėnesius po kiekvieno gimdymo, sumažėjo 20-25%.
Ši informacija nėra plačiai komunikuota ir mažai kam žinoma, o onkologinių susirgimų prevencija dažnai apsiriboja ankstyvąja diagnostika.
Kita vertus, žindančios mamos ir žindomo mažylio sveikatą stipriai lemia ne tik jų pačių veiksmai, bet ir gyvenamos aplinkos faktoriai. Agresyvios buities priemonės, kosmetika, namų aplinka, net dirvožemio ir vandens telkinių tarša gali daryti neigiamą įtaką žmogaus sveikatai ir sudaryti prielaidas onkologinėms ir kitokioms ligoms rastis.
Rengs draugiškų žindymui vietų žemėlapį
Nors mamos pienas yra vienintelis maistas, tinkamas kūdikiams, vadinamosiose gerovės šalyse Vakaruose į kūdikio žindymą viešai vis dar žiūrima su baime, gėda ir drovumu, o „mamos ir kūdikio“ kambarys neretai ženklinamas buteliuko ženklu.
JAV leidžiamas žurnalas „Mothering“ 2006 metais paskelbė žindymo ženklo kūrimo konkursą ir iš 500 pateiktų variantų išrinko Matto Daigle sukurtą simbolį. Šį ženklą šiuo metu daugelis naudoja tam, kad išreikštų paramą žindymui, tačiau jo tikroji paskirtis paprastesnė – ženklinti restoranų, parduotuvių, kinoteatrų ir kitas viešąsias erdves, kad klientus žinotų, jog jų patalpose galima žindyti drąsiai.
Tikimės, kad šis ženklas taps universaliu ir atpažįstamu ženklu visame pasalyje ir, žinoma, Lietuvoje.
VšĮ Tėvystės centras ketina parengti draugiškų žindymui vietų žemėlapį. Svarbu suvokti, kad žindymas yra toks pat natūralus žmogaus maitinimosi procesas, kaip ir bet kuris kitas, pvz., vandens atsigėrimas ištroškus, kai jau nebesi kūdikis. Jam nereikia jokių ypatingai įrengtų specialių vietų – draugiška žindymui gali būti visa įstaigos erdvė. Specialus ženklas reikš, kad į įstaigoje savo mažylį pamaitinti nusprendusią mamą bus žiūrima su pagarba.
Rašyti atsakymą