Martynas pasiekė pusiaukelę iki svajonės – mokosi valdyti ranką

mart2Koks jausmas apima suaugusį žmogų, kai jis PIRMĄ KARTĄ gyvenime paspaudžia ranką draugui, pats atsidaro šaldytuvą, paima į rankas puodelį arbatos, telefoną ar net mikrofoną ir lipa į sceną?..

Atsakyti į tokį klausimą gali tik Martynas GIRULIS, Pagėgių savivaldybės Mociškių kaimo gyventojas: nuo gimimo neįgalus jaunas vyras jau keleri metai siekia svajonės – turėti bioninę ranką.

Svajonė pildosi: neseniai Austrijos medikai Martynui pritaikė bioninės rankos atitikmenį, kurį jis demonstravo rugpjūčio 8-ąją Palangoje vykusio renginio metu ir kurį nešioti turės apie pusmetį.

Pasijuto tikru žmogumi

Palangoje surengtos socialinės akcijos – koncerto „Vilties ambasadoriai“ metu M.Girulis pirmą kartą mėgino paspausti ranką susirinkusiesiems. Jis pats laikė mineralinio vandens buteliuką, iš kurio pats galėjo ir atsigerti! Tai veiksmai, kurių svarbos nesupras nė vienas sveikas rankas turintis žmogus.

„Tai nerealiai geras jausmas, toks, kurio nepajėgiu apsakyti žodžiais. Regis, pirmą kartą pasijutau tikru žmogumi“, – taip jį apibūdino į „Šilutės naujienų“ redakciją pirmadienį atvažiavęs vaikinas. Jo akyse spindėjo džiaugsmo ašaros.
martynas parama
Valgyti ir apsitarnauti pats Martynas bando jau antrą savaitę, mat turi savosios svajonės – bioninės rankos – laikiną pakaitalą.
Martynas yra pirmasis nuo gimimo neįgalus žmogus pasaulyje, kuriam bus pritaikyta technologinė naujovė – bioninė ranka. Iki šiol tokios rankos buvo tik po įvairių nelaimių rankų netekusių žmonių išsigelbėjimas.

Geradarius prisimena kasdien

Artrogripoze sergantis M.Girulis, prieš keletą metų išgirdęs apie bioninę ranką, pradėjo svajoti apie tai, kad gal ir jam šis išradimas galėtų padėti apsitarnauti save, padėti mamai, kad gal ir jis kada nors galėtų paspausti ranką savo draugams. Nuo gimimo rankų nevaldęs vaikinas savo svajone užkrėtė ir savo šeimą, ir daugybę žmonių Lietuvoje bei užsienyje.

„Labiausiai esu dėkingas „Šilutės naujienoms“, nes pirmoji parama atėjo būtent tada, kai jūsų laikraštis išspausdino straipsnį apie mano gyvenimą“, – sako šiandien jau akivaizdžiai linksmesnis ir psichologiškai tvirtesnis vaikinas.
 
Kiek žmonių finansiškai parėmė Martyno svajonę, jau nebesuskaičuoja nei jis pats, nei jo tėvai. Į jo sąskaitą nuolat plaukė ir mažesnės, ir labai solidžios sumos.

„Vieni žmonės aukojo po kelis ar keliolika litų, buvo ir tokių, kaip moteris iš Šilutės, kuri pervedė net 10 tūkstančių litų, ir klaipėdietis, kuris man paaukojo net 5 tūkstančius eurų. Bet šie žmonės prašė neviešinti jų pavardžių. Vertinu kiekvieno šių žmonių paramą, ji man kasdien rodė, kiek daug aplink mane gerų žmonių, kurie nors patys to ir nepatyrė, bet supranta mano skausmą ir norą gyventi visavertį gyvenimą“, – sako Martynas.

Jis sako kasdien prisimenantis savo geradarius, kiekvienam iš jų mintyse padėkojantis, ir tikintis, kad jiems atlygins likimas.
Už geradarių pinigus vaikinui Austrijoje buvo atlikta keletas sudėtingų operacijų, taip pat neįgalios rankos amputacija.

Paskutinės kelionės į Austriją metu tenykščiai medikai lietuviui pritaikė bioninės rankos atitikmenį, kuris turi padėti jam išmokti valdyti sudėtingąjį mechanizmą.

bionines atitikmuoLabiausiai bijo likti pusiaukelėje

Bioninė ranka kainuoja apie 317 tūkst. litų, vaikinas iš viso už savo svajonę jau sumokėjo apie 170 tūkstančių. Šiuo metu Martyno fonde yra dar 107 tūkstančiai litų. Bet didelės dalies lėšų – maždaug 200 tūkstančių litų – dar trūksta, mat šiandien vaikinas yra dar tik pusiaukelėje iki savo svajonės, nes protezo kaina per 3 metus padvigubėjo.

Tiesa, viltį kompensuoti dalį kainos suteikė Lietuvos sveikatos ministerija, bet galutinio atsakymo dar negauta.

Šiandien Martynas žino, jog jei jis negalės įpirkti bioninės rankos, tai, ko dabar mokosi turėdamas jos pakaitalą, taip ir liks it neišlaikytas egzaminas vairuotojo pažymėjimui gauti. „Labiausiai bijau, kad nuėjęs tokį kelią nelikčiau pusiaukelėje, kaip toje pasakoje apie suskilusią geldą“, – svarsto vaikinas.

Tačiau Martynas vilties nepraranda ir net ja dalijasi su kitais. Kartu su kitais neįgaliais koncerto Palangoje dalyviais jis bandė paskatinti visus žmones tikėti savo jėgomis ir nuosekliai siekti tikslo, išmokti džiaugtis kasdieniais džiaugsmais ir mažiau skųstis dėl smulkių nesėkmių.

Koncerto metu Martynui talkino Lidija Gurova iš Visagino. Ši nereginti mergina jau pelnė pripažinimą dėl savo išskirtinio balso įvairiuose muzikiniuose projektuose. Lidija niekada nematė šviesos, ji neregė nuo gimimo. Nuo 9 metų ji gyvena su močiute, nuo 11 metų mokosi dainavimo. Muzika yra Lidijos gyvenimo tikslas – ji siekia tapti dainininke.