Medicinos įstaigų reforma Šilutėje: PSPC kreipėsi į teismą, politikai diskutuoja ir laukia sveikatos apsaugos ministrės

PSPC IR LIGONNEŠiandien Šilutėje lankosi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, pagrindinis vizito tikslas – dviejų Savivaldybei priklausančių mūsų miesto sveikatos priežiūros įstaigų – ligoninės ir pirminės sveikatos priežiūros centro – reforma, siekiant jas sujungti į vieną.

Reformos traukinys įsibėgėja, o kartu kaista ir atmosfera – Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) dėl tokio Šilutės rajono savivaldybės tarybos sprendimo jau kreipėsi į teismą.

Tačiau rajono politikai toliau svarsto dviejų sveikatos priežiūros įstaigų sujungimo galimybes komitetuose ir rengia medžiagą lemiamam Tarybos posėdžiui.

Mažina darbuotojų, sutaupo pinigų

Informacija apie tai, kad Šilutės PSPC apskundė teismui Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2015 m. gruodžio 23 d. sprendimą „Dėl sutikimo reorganizuoti Šilutės rajono savivaldybės viešąją įstaigą Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centrą prijungiant prie viešosios įstaigos Šilutės ligoninės“, šią savaitę pasirodė elektroninėse žiniasklaidos priemonėse.

Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus „Šilutės    naujienoms“ sakė kol kas neturintis apie tai jokiosoficialios informacijos: nei PSPC vadovo Liutauro Indriuškos patvirtinimo, nei rašto iš teismo.

Akivaizdu, kad Šilutės rajono valdžia skuba įgyvendinti įstaigų sujungimą, mat šią savaitę vykusiuose rajono Tarybos komitetų posėdžiuose politikams svarstyti buvo pateikti esminiai dokumentai: PSPC prijungimo prie Šilutės ligoninės sąlygų aprašas, nauji viešosios įstaigos – Šilutės ligoninės – įstatai, sujungimo sąlygos ir stuktūros modelis.

Iš šių dokumentų matyti, kad po sujungimo nebereikalingi liktų 13 etatų, t.y. 23 žmonės. Planuojama atsisakyti ir vienos laboratorijos, o viską sudėjus paskaičiuota, jog per metus būtų sutaupoma beveik 200 000 eurų.

„Ne visada gyvenime lemia ekonominiai svertai, bet vis dėlto neįsivaizduoju, kaip gali būti tokių įstaigų, kur po vienu stogu veiktų dvi vienodas paslaugas teikiančios įstaigos“ – Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje reziumavo komiteto pirmininkas, „tvarkietis“ Steponas Kazlauskas.

Jis sakė žinantis, kad PSPC dirba nemažai ir 70-mečių medikų, „kurie jau kalbasi apie sodus ir bites, bet ne apie gydymą“. Įstaigas sujungus tokie specialistai darbo netektų pirmiausia, ir tai nebūtų blogai.

Liberalsąjūdietis Raimundas Ambrozaitis replikavo manantis, jog įstaigų sujungimo projektas yra skubotas, ne visiškai apgalvotas.

Savivaldybės gydytojas M.Bartkus sakė jau kelis kartus susitikęs su PSPC darbuotojais, išklausęs jų klausimų ir į juos atsakęs. Žmones labiausiai domino du dalykai: ar pereinant į kitą įstaigą nenutrūks jų darbo stažas, ar persikels atostogos.

Šilutėje – kitaip nei Lietuvoje

Konservatorius Zigmantas Jaunius citavo Sveikatos apsaugos ministerijoje vykusio posėdžio protokolą apie tokią galimą reformą, iš kurio aiškėjo, kad jau ir ministerijoje kyla abejonių, ar tokie sujungimai yra galimi.

Vėliau „Šilutės naujienų“ kalbinamas L.Indriuška irgi sakė, jog iš to protokolo matyti, kad šalies sveikatos apsaugos perspektyvoje pirminė sveikatos priežiūra yra išskirta kaip prioritetinė sritis, ir manoma, kad ligoninių finansavimo problemos neturi būti sprendžiamos pirminės grandies sąskaita.

L.Indriuška sako, kad sujungus abi įstaigas, šeimos gydytojai nepradės teikti antrinės pagalbos, ir atvirkščiai, nes skiriasi jų kvalifikacija.

„Mes kvescionuojame gruodžio mėnesio rajono Tarybos sprendimą. Dar niekur Lietuvoje nėra taip buvę. Net Teritorinių ligonių kasų atstovai sako nesirašysiantys finansavimo sutarties, nes yra daugybė neišspręstų klausimų. Juk tikėtina, kad ligoninė po sujungimo gaus lėšas PSPC sąskaita“, – „Šilutės naujienoms“ sakė L.Indriuška.

Šalies sveikatos įstaigų reforma, anot jo, numato ne pirminių centrų ir ligoninių apjungimą. Joje kalbama apie ligoninių sujungimo galimybes. O pirminę grandį – PSP centrus – kaip tik numatyta stiprinti, kad ligonis kuo daugiau paslaugų ir tyrimų galėtų gauti būdamas namuose.

Štai kad ir nutarimas finansuoti tyrimų dėl antibiotikų reikalingumo kaštus, kurie iki šiol buvo mokami, o nuo šiemet bus kompensuojami.

„Šilutės savivaldybės tarybos sprendimas prasilenkia su visoje Lietuvoje numatytu keliu“, – mano L.Indriuška.
„Bet juk ir Savivaldybė turi teisininkus, kurie irgi nagrinėjo įvairius nutarimus prieš priimant tokį sprendimą“, – argumentavo S.Kazlauskas.

Sprendimas – klaidos atitaisymas

Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus komiteto posėdyje kalbėjo, kad iš esmės labai gerai, jog kyla tokios diskusijos, mat Lietuvos sveikatos priežiūros sistemoje buvo padaryta daug klaidų. Pavyzdys – Šilutė: čia dvi po vienu stogu esančios vienodos paskirties – žmones gydančios – įstaigos 20 metų buvo atskirtos. Jos turi dvi buhalterijas ir dvi administracijas, bet įstaigose dirba tie patys medikai.

Jei tos įstaigos būtų skirtinguose miesto galuose, jose dirbtų skirtingi medikai – dar būtų iš dalies suprantama. Dabar numatytas jų sujungimas, D.Steponkaus nuomone, būtų tik klaidos atitaisymas, dėl kurio laimėtų ir medikai, ir pacientai. Ir, atsižvelgiant į šalies gyventojų skaičiaus mažėjimą, apjungimas anksčiau ar vėliau vis tiek turės įvykti.

Už išsamų paaiškinimą padėkojęs S.Kazlauskas prisipažino, jog dabar ir jis jau pradėjo gaudytis medicinoje…
Z.Jaunius siūlė savivaldybės Tarybai neskubėti, sulaukti sveikatos apsaugos ministrės R.Šalaševičiūtės atvykimo, nes daug sprendimo vietų, anot jo, kelia abejonių.

Rajono Taryba sprendimą dėl Šilutės ligoninės ir Šilutės PSPC sujungimo sąlygų ir nuostatų yra numačiusi priimti šio mėnesio pabaigoje.