Medkirčių – barbarų baubą Minijoje sklaido vietos gyventojai

minijos medziaiLietuviškąją Venecija vadinamame Minijos kaime kasdien pluša UAB „Šilutės polderiai“ darbininkai – prasidėjo krantinių tvarkymo darbai, kurie dėl teisminių procesų buvo nutraukti pusantrų metų.

Tačiau respublikinėje žiniasklaidoje vėl ėmė sklandyti medkirčių – barbarų šmėkla: esą vietiniai gyventojai pašiurpinti būsimo medžių kirtimo, o darbininkai ruošiasi išmesti istoriškai vertingus šimtamečius polius.

Bet „Šilutės naujienų“ kalbinti vietiniai gyventojai jokių pretenzijų darbininkams neturi, atvirkščiai – jie tvirtino, jog nemato dėl ko piktintis ir džiaugėsi pagražėsiančia aplinka.

Prie sodybų įrengs švartavimosi vietas

UAB „Šilutės polderiai“ statybos darbų vadovas Darius Valeika sakė, jog jokių medžių kirtimų nėra numatyta, šiuo metu ruošiamasi upės krantų tvirtinimui.

Ant abiejų pylimų išdėtos plokštės poliakalei važiuoti ir jau baigiamos sukalti PVC sprauslentės. Pylimai bus paaukštinti ir abieji Minijos upės krantai sutvirtinti akmenimis bei medžio imitacija padengtais plastikiniais poliais.minijos medziai gecas

Darbininkai traukia senus aptrūnijusius polius lauk, nes jie trukdo įkalti naujus įlaidus, kurie sutvirtins krantus. „Šilutės polderių“ darbininkai iš upės ištrauktus senus polius sandėliuoja savo teritorijoje Žemaičių Naumiestyje. Darbų vadovas apgailestauja, jog tai – papildomos išlaidos, laiko sąnaudos. „Baiminamės Kultūros paveldo departamento (KPD) pretenzijų, todėl norime apsidrausti – saugome tuos sutrešusius polius, nors gyventojai norėtų sunaudoti juos savo reikmėms“, – sakė D.Valeika.

Pagal KPD pageidavimus pakoreguotame Minijos kaimo krantinių sutvarkymo projekte nebeliko anksčiau numatytų pontonių prieplaukų ir trinkelėmis grįstų pėsčiųjų ir dviračių takų. Ištisai krantinės besidriekiantis takas bus išgrįstas sutankintu gruntu ir ant viršaus užpiltas dolomintinės skaldos pabarstas.

Dešiniajame krante elektrikai kloja kabelius numatytiems nedideliems šviestuvams ir vandens stotelėms.

Ties kiekviena kaimo sodyba bus įrengtos 34 vietos mažųjų laivų švartavimosi tilteliams tvirtinti bei dvi stacionarios prieplaukos dideliems laivams. Patys sodybų šeimininkai turės pasirūpinti švartavimosi tiltelių įrengimu. Nuo jų ant pylimo viršaus ves mediniai nukeliami laipteliai.

Per metus – dvejų metų darbai

Projektas turi būti baigtas iki 2013 metų kovo mėnesio.

Dabar didžiausias iššūkis UAB „Šilutės polderiai“ darbininkams – padaryti dvejų metų darbus per metus ir suspėti laiku iki numatytos datos, nes dėl teisminių procesų darbai buvo sustabdyti pusantrų metų.
minijos medziai poliai
Vietoj anksčiau skirtos 6,6 mln. litų Europos Sąjungos paramos projektui dabar numatyta dviem milijonais litų mažiau, tačiau dauguma anksčiau numatytų darbų turės būti atlikti.

Anksčiau „Šilutės polderiai“ darbus planavo atlikti iš baržos, kad kuo mažiau ardytų pylimą, bet sumažinus finansavimą tai tapo nebeįmanoma.

Medžių nekirto, tik išrovė kelmus

„Medžių šiemet nekirtom nė vieno, nors neseniai pasirodžiusiame straipsnyje parašyta, kad iškirtom keletą. Išrovėme tik anksčiau nukirstų medžių kelmus, nes gavome prokuratūros raštą, kad galima rauti. Tiesa, ir tuos kelmus turime sandėliuoti ir saugoti“, – aiškino D.Valeika.

Darbų vadovas patikino, jog gamta tikrai nebus suniokota. Vietoj dabar išraustos žolės bus pasėta speciali pylimų žolė, formuosis graži veja. Prie upės vagos darbininkai nelįs. Po visų darbų, tolėliau nuo pylimo, projektuotojai numatė pasodinti medžių.

Paklaustas, ar nesusiduria su gyventoju pasipriešinimu, D.Valeika sakė, jog vietiniai gyventojai jokių priekaištų nereiškė. Su jais visuomet tariamasi, bendradarbiaujama, gyventojai savo kiemuose geranoriškai leidžia laikyti techniką. Nepasitenkinimą dėl vienokių ar kitokių priežasčių rodo tik vadinamieji naujakuriai.

Minijos kaimo gyventojas, turizmo verslu užsiimantis Stasys Petrošius „Šilutės naujienoms“ sakė, jog didžioji dalis gyventojų pritaria darbams ir dabar tik gailisi, jog nebus šaligatvių, kaip buvo numatyta ankstesniame projekte.

S.Petrošiui priklausančioje teritorijoje likęs vienintelis medis, kuris gali trukdyti darbininkams. „Saugau savo medelį, gaila būtų prarasti, bet jeigu reikės, ir pats jį nupjausiu“, – sakė S.Petrošius.

Verslininko prašymu, darbai pirmiausia pradėti nuo S.Petrošiaus sodybos, nes jis nori kuo greičiau susitvarkyti aplinką ir priimti turistus.

„Prieštarauja daugiau tie, kurie į Minijos kaimą atvažiuoja per mėnesį kartą ar tik vasarą. Jie patys gyvena mieste ir nežino, ko čia vietiniai gyventojai nori“, – pastebi 15 metų sodybą Minijoje turintis šilutiškis Zigmantas, pabrėžęs, jog nuo pat pradžių buvo už tai, kad pylimus reikia tvarkyti. Pasak jo, visi atvykstantys savaitgalį paturistauti giria, kad dabar „be džiunglių“ vaizdas kur kas geresnis, tereikia pabaigti sutvarkyti aplinką.

Pylimus rausdavo bebrai

„Dūzgiam ir viskas, va išakėjo aplink – dabar bulves sodinsim“, – šmaikštavo Minijos kaimo gyventojas Jurgis Gečas apie aplink vykstančias statybas. 54 metus kaime gyvenantis vyras sako, kad visiška nesąmonė neseniai žiniasklaidoje aprašytas teiginys, kad iš vandens kasami vertingi šimtamečiai poliai.minijos medziai pakrante

„Tiems poliams – kokie 43 metai. Aš tada vaikas laksčiau. Mano šiek tiek vyresni draugai eidavo padirbėti vasarą – smaluoti, impregnuoti tuos polius. Iš kur čia šimtamečiai… Prieš tiek metų čia nei pylimo nebuvo abiejose pusėse. Tik lėkšti krantai. Būdavo vanduo išsiskleidžia per kiemus ir vėl sueina atgal“, – pasakojo J.Gečas.

„Aišku, tie medžiai gražu buvo, bet pavasaris ateidavo ir drebėk: ar išlauš pylimą. Kai pakilęs vanduo – bebrai prasigrauždavo po žeme ir gyvendavo po tų medžių šaknim. Patys pylimus taisydavom“, – prisiminė vietinis gyventojas.

Vienos Minijos kaimo sodybos savininkas palangiškis Rimantas Cirtautas prieš metus buvo vienas pirmųjų, pradėjęs piktintis kertamais medžiais ir niokojama gamta. Pakalbintas, kaip vertina dabar naujai prasidėjusius darbus, R.Cirtautas nebebuvo toks griežtas ir kategoriškas. Tačiau vyras pasigenda viešumo apie projekto galutinę viziją.

„Kiek skambinau ir ieškojau, niekas man negali pasakyti ir parodyti, kaip atrodys galutinis projektas. Aš turiu valtį, todėl man aktualu, kurioje vietoje galėsiu pasistatyti tiltelį, prisišvartuoti valtį. Niekas to nepaaiškina“, – apgailestavo R.Cirtautas.

Nuotraukų galerija:

joomplu:4270