Metantiems rūkyti: ne tik įsigyti vaistų, bet ir ieškoti paramos

Mesti rūkyti gali būti sunku, todėl vaistininkai ragina nelikti vieniems ir kreiptis pagalbos į sveikatos priežiūros specialistus, kurie galėtų suteikti priemones šiam tikslui pasiekti ir garantuoti palaikymą. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Domantės Viliūnaitės, pacientai neretai ateina į vaistinę su prašymu padėti mesti rūkyti. Tai būna žmonės, kurie kelis kartus nesėkmingai bandė mesti rūkyti ir ieško patarimų, nerimauja dėl rūkymo pavojaus sveikatai, yra motyvuoti mesti rūkyti, bet nežino, koks būdas geriausias. Ateina patiriantys abstinencijos simptomus ar potraukį nikotinui ir ieškantys produktų, kurie padėtų valdyti šiuos simptomus.

Vaistininkai gali rekomenduoti preparatus ir padėti užtikrinti tinkamą jų vartojimą, nukreipti į kitus specialistus.

Kaip mesti?

Vaistai, galintys padėti mesti rūkyti, mažina potraukį nikotinui ir abstinencijos simptomus, todėl žmonės lengviau atsikrato priklausomybės. Nikotino pakaitinė terapija (NPT) – bene dažniausiai taikomas metodas metant rūkyti. NPT produktai suteikia mažą nikotino dozę be kenksmingų medžiagų, esančių tabako dūmuose, tai gali būti nikotino guma, pleistrai, pastilės, inhaliatoriai ar nosies purškalai. Jie veikia suteikdami kontroliuojamą nikotino dozę, kad sumažintų abstinenciją.

Kitas variantas bupropionas – receptinis vaistas. Jis veikia padidindamas dopamino ir norepinefrino kiekį smegenyse, o tai mažina nikotino potraukį ir abstinenciją. Vareniklinas gali padėti mesti rūkyti, nes veikia blokuodamas nikotino receptorius smegenyse, sumažindamas malonų rūkymo poveikį ir abstinencijos simptomus.

„Šie vaistai veiksmingiausi, kai naudojami su sveikatos priežiūros specialisto priežiūra ir konsultacija. Todėl norintieji mesti rūkyti turėtų pasikalbėti su specialistu, kad nustatytų geriausią gydymo būdą“, – sako D. Viliūnaitė. NPT produktų, bupropiono ir vareniklino veiksmingumas buvo įrodytas klinikinių tyrimų metu.

„Viename tyrime buvo pastebėta, kad NPT padidino tikimybę mesti rūkyti 50–70 proc. palyginti su placebu, keli tyrimai parodė, kad ir bupropionas, ir vareniklinas žymiai padidina metančių rūkyti skaičių. Nors kai kurie žmonės, vartodami šiuos vaistus, gali patirti placebo efektą, įrodymai rodo, kad jie veikia. Jų veiksmingumas gali skirtis priklausomai nuo priklausomybės nuo nikotino sunkumo ir kitų savybių. Tam ir reikia konsultacijos su specialistu, kad šis parinktų geriausiai žmogaus poreikius atitinkantį gydymą“, – sako vaistininkė.

Nereikėtų pamiršti ir elgesio konsultavimo, mat konsultavimas ir specialisto pagalba gali padėti nustatyti rūkymą sukeliančius veiksnius ir sukurti kovos su jais strategiją. Vienas efektyviausių būdų – kombinuota terapija: skirtingų metodų, pvz., NPT ir receptinių vaistų, arba NPT ir elgesio konsultavimo, derinimas gali būti veiksmingesnis nei vieno metodo naudojimas.

Dažniausios klaidos

Vaistininkė sako, kad pasitaiko, kai žmonės NPT produktus ar receptinius vaistus vartoja ne taip, kaip nurodyta. „Mesti rūkyti yra iššūkių kupinas procesas, pacientams gali būti naudingi specialistų patarimai. Neretai pacientai nenusistato realių tikslų – užsibrėžia pernelyg ambicingus, o tai gali sukelti nusivylimą ir didesnę atkryčio riziką. Jie gali ir toliau leisti laiką su rūkančiais draugais arba toliau užsiimti veikla, kuri sukelia norą rūkyti – reikėtų to vengti“, – pataria D. Viliūnaitė.

Pacientai gali neįvertinti, kaip sunku mesti rūkyti, ypač jei jie rūko daug metų arba yra labai priklausomi nuo nikotino, o tai irgi apsunkina kelionę į gyvenimą be tabako.

Rūkymas yra pagrindinė plaučių vėžio priežastis, gali pažeisti kraujagysles ir padidinti širdies priepuolio, insulto bei kitų širdies ir kraujagyslių ligų riziką, sukelti lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL), emfizemą ir kitas kvėpavimo takų ligas, susilpninti imuninę sistemą. Rūkymas gali sukelti vaisingumo problemų tiek vyrams, tiek moterims bei padidinti nėštumo komplikacijų, tokių kaip priešlaikinis gimdymas ir mažas naujagimio svoris, riziką.

Metimas rūkyti – veiksmingiausias būdas pagerinti sveikatą. Kai žmogus meta rūkyti, jo kūnas pradeda gydytis ir atitaisyti dalį rūkymo padarytos žalos, tačiau galima ir papildomai pastiprinti savo sveikatą. Reguliarus sportas pagerins plaučių funkciją ir sumažins širdies ligų riziką. Net lengvas judėjimas, vaikščiojimas gali būti naudingas. Valgydami maistą, kuriame gausu vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų ir liesų baltymų, galite pagerinti bendrą sveikatą ir sumažinti lėtinių ligų riziką. Tam tikri papildai – vitaminas C, vitaminas E ir omega-3 riebalų rūgštys, gali padėti sumažinti su rūkymu susijusių sveikatos problemų riziką. Derėtų vengti ir pasyvaus rūkymo, kuris gali padidinti sveikatos problemų riziką net nerūkantiems.

Pagal BNS inf.