Miestų švaros indeksą skaičiuos šveicariška technologija

VšĮ „Mes Darom“ ir šveicarų startuolis „Cortexia“ pavasarį pasitinka bendru projektu „Švarūs miestai“.

Pirmasis jo etapas prasidės sostinėje, kai į gatves išriedės elektrinis dviratis su specialia kamera, skanuojančia gatvėse besimėtančias šiukšles. Pirmą kartą Baltijos šalyse bus taikoma technologija, leisianti išmatuoti miestų švaros indeksą.

„Cortexia“ klientų aptarnavimo vadovas Nicolas Schmidt prisimena, kad idėja gimė dar 2015 m. „Norėjome miestams pasiūlyti priemonę, kuri padėtų efektyvinti miestų švarinimą. Švaresnės gatvės, skiriant mažiau išteklių – tai, ko pavyko pasiekti. Institucijos įvertino paprastesnius švaros valdymo sprendimus ir džiaugėsi gautais duomenimis. Juos buvo galima pateikti gyventojams“.

Renkami duomenys leidžia nustatyti labiausiai užterštas miestų gatves, kiemus. Išmanioji kamera atpažįsta net 2 cm pločio šiukšles, nuorūkas ar kramtomąją gumą. Remiantis rezultatais nesunku perskirstyti šiukšliadėžes ar pelenines į tas vietas, kuriose šiukšlių daugiausiai.

Projektas startuoja Vilniuje balandžio 20 d., vėliau dviratis su išmaniąja kamera riedės Kaune ir Klaipėdoje. Tikimasi šią technologiją taikyti ir kituose miestuose. Projektu siekiama ir atkreipti visuomenės dėmesį į šiukšlinimo problemą, paskatinti nemesti šiukšlių kur papuola.

„Mūsų tikslas – atkreipti dėmesį į miestų užterštumą bei skatinti sąmoningumą. Juk švarus miestas pasiekiamas visų pastangomis“, – sako Všį „Mes Darom“ vadovė Toma Buivydaitė. Mokslininkai išanalizuos informaciją ir pateiks rekomendacijas bei išvadas. Šį metodą išbandė Atėnai, Lisabona, taiko Ženeva, Bazelis ir Paryžius, Ciuriche sutaupoma 5 EUR vienam gyventojui per metus arba 10 % (ir daugiau) gatvių valymo išlaidų.

„Mes darom“ – tarptautinis judėjimas, turintis švaraus pasaulio viziją. Kasmet prie akcijos prisijungia tūkstančiai lietuvių ir tai viena reikšmingiausių pilietinių iniciatyvų. Kasmetinis aplinkos švarinimas prisideda prie sąmoningumo didinimo dėl pasaulinės atliekų problemos, sutelkia žmones, institucijas bei verslą tai spręsti.