Minėjome tarptautinę Saulės dieną

Tarptautinė Saulės energijos bendrovė (ISES-Europe) paskelbė gegužės 3-ąją Saulės diena. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į Saulės energijos galimybes. Šventė minima nuo 1994 metų.

Lietuvoje nedaug kas žino, kad dėl klimato kaitos vidutinė metinė Saulės spindėjimo trukmė (lyginant su 1961–1990 m. vidurkiu) išaugo 7 % arba 132 valandomis: nuo 1782 iki 1914 val.

Mažiausiai saulėtas kraštas – Rytų Lietuva, o pati saulėčiausia Lietuvos vietovė – pajūris ir pamarys. Nidoje per metus vidutiniškai net 2074 val. šviečia Saulė (ant kopų ir dar ilgiau). Su tokia aukšta reikšme Nida prilygsta net kai kurioms vietovėms Pietų Europoje.

Dėl klimatinių pokyčių Saulės spindėjimo trukmė labiausiai išaugo kovą ir balandį (atitinkamai 14 ir 19 %). Neigiami pokyčiai fiksuoti vasarį ir lapkritį (-4 ir -7 %), o didesnių pokyčių nepastebėta – birželio ir gruodžio mėnesiais. Klaipėdoje ir Nidoje Saulės spindėjimo trukmė išaugo daugiausiai, atitinkamai 10 ir 12 % (kur ir anksčiau ji buvo didžiausia), o mažiausiai – Šiauliuose (3 %).

Pagal meteo.lt inf.