„Mingės flotilė“ skinasi kelią į Pamario tradicijų aruodą

Mings flotile_seniejiGyvenimas Lietuvos Venecija vadinamame Mingės kaime vasarą verda, o Mingės kaimo bendruomenės aktyvo sumanyta ir surengta šventė „Mingės flotilė“ šiemet vėl sutraukė gausų būrį laivininkų ir žiūrovų.

Trečius metus tokią šventę organizuojantys mingiškiai nesiekia jokių rekordų, jų tikslas – smagus renginys ir galimybė pabendrauti bei savo laivus parodyti patiems laivininkams, kuriems vasara yra pats darbymetis. Flotilė kasmet sutraukia apie pusšimtį įvairiausių laivų, o jais pasigėrėti suplūstančius žiūrovus tenka skaičiuoti tūkstančiais, nes pramogų netrūksta ir jiems. Taip pasiekiamas dar vienas tikslas – žinia apie Mingės kaimą sklinda vis plačiau.

Senoviniai laivai sugrąžino į praeitį

Šeštadienį vakarop Minijoje išsirikiavo pusšimčio didelių laivų ir mažų laivelių vilkstinė: kateriai, motoriniai laivai ir net senoviniai plokščiadugniai burlaiviai. Tarp burlaivių buvo galima pamatyti ir vytinę, ir reizinę, ir kurėnus bei valtis, o tos vilkstinės dalyviu galėjo būti kiekvienas panorėjęs, nes geranoriški laivų kapitonai plaukti kvietė ir žiūrovus.

Šiemet į Mingę atplaukė ir beveik visas Lietuvos istorinių burlaivių laivynas: Klaipėdos jūrų muziejaus burlaivis, „Kuršis“ iš Nidos, o visą flotilę vesti patikėta, žinoma, ką tik iš Lenkijos upių grįžusiai vytinei „Vytautas Didysis“, kuria plaukė šiemetinė Nacionalinė ekspedicija. Prie vytinės šturvalo stojo jos statytojas rusniškis Simas Knapkis, kuris, be kita ko, yra ir pačios „Mingės flotilės“ idėjos autorius.

Nuodėmė būtų nepaminėti ir reizinės „Dreverna“, „Šturmų švyturiui“ atstovavusio jo savininko Česlovo Žemaičio kurėno „Šturm 1“, rusniškio Kęstučio Laukevičiaus venterinės burvaltės „Rusnietis“, pagaliau, Mingėje stovinčio Sauliaus Budrio pramoginio laivo „Aisytė“ ir kitų laivų.

„Tokie vaizdai lyg pusantro šimto metų į praeitį mus sugrąžino“, – kalbėjosi flotilę stebėję žiūrovai, kurių temstant vis daugėjo.

Minges flotile_naujiBuvo ir skanėstų, ir dovanų

Smalsuoliams veiklos krante buvo visą dieną. Menui neabejingi turistai suko į Aidos Pečeliūnienės sodybą, kur tuo metu veikė pleneras, o į rankas paimti teptuką galėjo visi norintieji. Visi galėjo paskanauti ir vietos seniūnaičio, gerai žinomo ešeriukų rūkymo meistro Jurgio Gečo rūkytų žuvelių ir kito kulinarinio šedevro – žuvienės, kurią maišyti jam padėjo žmona Onutė.

Lankytojai skanavo „Mingės vilos“ savininko Roberto Reklaičio paruoštų austrių, sušių, kitų skanėstų, rinko dovanas artimiesiems su jūrine atributika, gėrėjosi klaipėdiečio Eugenijaus Jonausko atliekamais kūriniais. Renginio kulminacija tapo patrankos salvė iš Mingės jachtklubo nario Dainiaus Šilgalio jachtos „Galento“.

Panašaus renginio užsimanė ir Nida

Pagrindiniai šio jau tradiciniu tampančio renginio organizatoriai – Mingėje stovinčio laivo „Aisytė“ savininkas Saulius Budrys, čia esančios sodybos „Mingės poilsis“ šeimininkė Monika Dobrovolskytė ir Mingės seniūnaitis Jurgis Gečas – kasmet kartoja, jog nebando siekti jokių rekordų – nei ilgiausių laivų vilkstinių, nei didžiausio laivų skaičiaus. Jie tik džiaugiasi, kad kažkada S.Knapkio iškelta idėja surengti „Mingės flotilę“ tapo visos bendruomenės laukiamu renginiu, kuris sutraukia ir daug svečių, ir taip populiarina kraštą.

Organizatoriai neslepia, jog atslūgus pasiruošimo įtampai apima džiaugsmas dėl to, kad renginys pavyko. Tai liudijo ir šiemet iš Mingės išvažiuodami svečiai, kurie spaudė rankas organizatoriams ir dėkojo už suteiktą galimybę smagiai praleisti vasaros vakarą.

„Girdėjome tik gražius atsiliepimus, o Nidos gyventojai sakė, kad jiems irgi reikia panašaus renginio“ – sakė M.Dobrovolskytė.
Ar flotilė vyks ir kitais metais? Anot organizatorių, jie jaučiasi įsipareigoję, vadinasi – vyks.