Ministerija rengia naujas reformas. Kaip tai paveiks Šilutės rajono mokyklas?

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) teikia siūlymus, kurie ir vėl turės įtakos visos šalies mokyklų tinklui.

Katyčių pagrindinės mokyklos direktorius A. Plaipa neabejoja, kad naujoji reforma padarys lemtingą įtaką šios mokyklos likimui.

Siekiama, kad vyresni vaikai nesimokytų jungtinėse klasėse, kad neliktų mažesnių nei 8 mokinių klasių, o mokyklos, kuriose – tik 60 vaikų, būtų pertvarkomos.

Šilutės rajone kol kas yra viena mokykla, kurioje tokia pertvarka padarytų nemažą pokytį. Net dvi jungtinės vyresnių mokinių klasės yra Katyčių pagrindinėje mokykloje. Čia dėl per mažo mokinių skaičiaus vienoje klasėje yra įsteigti du jungtinių klasių komplektai: 5 – 6 kl., kur iš viso mokosi 15 mokinių, ir 7 – 8 kl., kur taip pat iš viso mokosi 15 mokinių.

Galvoja apie blogiausią scenarijų

Kalbintas Katyčių pagrindinės mokyklos direktorius Algirdas Plaipa „Šilutės naujienoms“ sakė, kad šiais mokslo metais jo vadovaujamoje pagrindinėje mokykloje iš viso mokosi 77 mokiniai. Deja, į 5 klasę praėjusį rugsėjį susirinko tik 5 mokiniai, tad teko juos sujungti su šeštokais, o į 7 klasę atvyko tik 4 mokiniai, tad juos prijungė prie aštuntokų. Tiesa, šioje mokykloje šie du jungtiniai komplektai nėra vieninteliai. Dar sujungtos yra ir pradinukų 2 ir 4 klasės, nes abiejose susirinko po 6 mokinius.

Paklaustas apie garsiai įvardijamas mokyklų tinklo reformas, kad galbūt bus priimtas sprendimas jau nuo kitų mokslo metų nebeleisti steigti jungtinių klasių, A. Plaipa sakė, kad tai tikrai padarys nemenkos įtakos Katyčių pagrindinės mokyklos likimui. Anot direktoriaus, pagal praktiką ir prognozes, gali atsitikti taip, kad Katyčių pagrindinė mokykla greičiausiai taptų kokios nors didesnės mokyklos skyriumi, o paskui – ir visai būtų uždaryta.

Tokie ŠMSM sprendimai be abejonės paliestų ne tik mokinius, bet ir jų tėvus, ir pedagogus. Jau ir šiuo metu labai sudėtinga rasti tam tikrų dalykų pedagogų, kurie dėl kelių pamokų atvyktų dirbti.
Beje, Katyčių pagrindinės mokyklos pastatas – vienas iš didesnių rajone, turi net keturis aukštus, jame yra įrengta ir sporto salė. Apmaudu būtų, jei tokia mokykla taptų apleistu vaiduokliu.

Usėnų pagrindinėje mokykloje šiemet yra vienas jungtinis 1 – 2 klasių komplektas.

Sunku bus rasti pedagogų

Rajono mokyklose yra ir daugiau įsteigtų jungtinių klasių, bet jos kol kas – tik pradinukų skyriuose. Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Gardamo skyriuje yra sujungti du komplektai: 1 – 4 kl. ir 2 – 3 kl., Šilutės Pamario progimnazijos Rusnės skyriuje yra vienas jungtinis 2 – 4 klasių komplektas, Vilkyčių pagrindinėje – taip pat vienas jungtinis 1 – 2 kl. komplektas, Usėnų pagrindinėje – vienas jungtinis 1 – 2 klasių komplektas.

Kalbinta Vilkyčių pagrindinės mokyklos direktorė Inga Kirkickienė sakė, jog kol kas ŠMSM teikiami siūlymai dėl to, jog nebus leidžiama steigti jungtinių klasių, nes esą nukenčia mokinių ugdymosi kokybė, pradinukų neliečia. Tačiau tai gali būti tik laiko klausimas. „Dabar neleis vyresniems, o paskui ir mažiesiems“, – sakė direktorė.

Anot pašnekovės, tokia pertvarka labai paveiks kaimiškų vietovių mokyklas. I. Kirkickienė pripažino, kad jau ir šiuo metu labai sunku rasti fizikos, geografijos ar chemijos mokytojų, kurie vienai klasei turi nedaug pamokų per savaitę. Vilkyčių pagrindinėje mokykloje yra tokių atvažiuojančių mokytojų, kurie dirba ne vienoje ir ne dviejose mokyklose. Tad, jei dėl draudimo steigti jungtines klases kada nors apskritai sumažės mokykloje vyresniųjų klasių komplektų skaičius, vargu, ar atsiras kam dirbti. Negi dėl vienos pamokos atvažiuos dalyko mokytojas iš kito rajono krašto?

Taigi, nors šių mokslo metų duomenimis švietimo tinklų pertvarka kol kas ryškiai paveiktų Katyčių pagrindinę mokyklą, tačiau jau po metų ar kitų grėsmė dėl išlikimo iškiltų ir Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Gardamo skyriui, ir Šilutės Pamario progimnazijos Rusnės skyriui, ir Usėnų pagrindinei mokyklai.