
Svečiai susitiko su Savivaldybės darbuotojais, policijos ir Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnais. Visur negailėjo pagyrų, pasiguodė dėl pinigų stygiaus ir neslėpė, kad padėtis Lietuvoje geryn neina, priešingai – likusieji trys metų ketvirčiai kelia didelį nerimą.
R.Renčeliauskas išsakė visas potvynio problemas
Savivaldybės didžiojoje salėje paskelbtu laiku svečių laukė arti 30 žmonių – Savivaldybės skyrių vedėjų, pareigūnų, žiniasklaidos atstovų. Ministras D.A.Barakauskas salėn įžengė pavėlavęs 15 minučių, nors jau senokai vaikštinėjo po Šilutę.
Įžengęs ministras visiems atėjusiems pagarbą parodė kitaip – kiekvienam paspausdamas rankas, jis paaiškino taip sveikinąsis „pagal tarptautinį protokolą“.
Vicemeras Virgilijus Pozingis svečią pristatė kaip „labai gerą žmogų, kuris laikosi savo žodžio“ ir suteikė žodį vietiniams.
Savivaldybės Civilinės ir priešgaisrinės saugos skyriaus vedėjas Romualdas Renčeliauskas išsakė visas potvynio zonos problemas. Anot R.Renčeliausko, 2006 metais patvirtinta pasirengimo potvyniams iki 2015 metų programa jau baigiasi, tad laikas galvoti apie jos pratęsimą, nes tai yra ne Savivaldybės, o Vyriausybės lygio programa. Anot R.Renčeliausko, kol mes ją įsiūbuosime, ir 2015-ieji ateis.
„Be šios programos problemos išspręsti nebus galima, o vanduo kasmet semia vis didesnes teritorijas“, – sakė R.Renčeliauskas.
Pastaruoju metu sumažėjo galimybės tų pajėgų, kurios iki šiol talkino šilutiškiams potvynių metu, konkrečiai – kariškių. Šilutės ir Pagėgių rajonai dabar priversti dalintis viena amfibija, dėl to potvynio zonos gyventojai, anot R.Renčeliausko, yra palikti likimo valiai.
Priminė jis ir kitą problemą – specialus automobilis, kuris kelia žmones per apsemtą kelią, yra 25 metų senumo, jį nuolat tenka remontuoti, o dalys labai brangios.
Blogai ir tai, kad Rusnėje nėra ugniagesių komandos, tad kilus gaisrui potvynio metu, anot R.Renčeliausko, mes tiesiog prarastume Rusnę.
Dar viena problema – gyventojai itin nenoriai telefonuose įdiegia specialias programas, kad gautų informaciją apie ekstremalias situacijas. R.Renčeliauskas siūlo kalbėtis su telefonų pardavėjais, kad šie iš karto įdiegtų į telefonus tokias programas.
Pasijuto Ministru Pirmininku
D.A.Barakauskas pašmaikštavo, jog skyriaus vedėjas į jį kreipiasi lyg į Ministrą Pirmininką, kai jis tuo tarpu tėra tik vidaus reikalų ministras.
Bet kartu jis pripažino esantis ir Esktremalių situacijų komisijos pirmininkas, ir manantis, jog visi šilutiškio iškelti klausimai turėtų būti tos komisijos priemonių plane, nes tokių ekstremalių situacijų, susijusių su viešuoju saugumu, kitur Lietuvoje nėra.
Pasak D.A.Barakausko, „reikėtų pažiūrėti“, ar nebūtų galima amfibijos nupirkti už europinius pinigus.
O dėl amžino klausimo – estakados į Rusnę, ministras pasidomėjo, kuris Seimo narys paskutinis ją šilutiškiams žadėjo?
Apskritai, dalinti pažadus nežinant, ar tam pritars politikai, anot D.A.Barakausko, yra sudėtinga, juo labiau kad „va, šiemet potvynio net nebuvo“… Čia jis dar priminė, kad šalies BVP smuko apie 1,5 proc. ir tai yra milžiniškos sumos.
V.Pozingis pasigyrė, kad „kol kas mes gerai įgyvendiname europinius projektus“, o svečias palinkėjo, kad ir neprireiktų grąžinti europinių lėšų.
Šilutė neskamba per visą Lietuvą?
Vos įėjęs į Policijos komisariato salę, D.A.Barakauskas pirmiausia pareigūnų paklausė, ar šie pajutę, kad pakilo algos. Deja, salėje buvo tylu…
„Ar 100 litų mažai?“ – beveik nusistebėjo ministras.
Tarsi teisindamasis jis sakė, kad šalyje yra 13 400 buvusių pareigūnų, kuriems dabar privalu grąžinti teismų priteistas sumas dėl sumažintų atlyginimų, o pinigų tam nėra, kalbėjo apie valstybės įsipareigojimus visiems pareigūnams per 4 metus atlyginimus pakelti 28-30 proc.
Jis sakė suprantantis, kad pareigūnai dirba sudėtingomis sąlygomis ir visiems dėkojo už labai gerą darbą, mat pastaruoju metu policijos reitingai labai išaugo ir 2013 metais VRM užsakymu atliktų tyrimų duomenimis, policija pasitiki jau 69 proc. šalies gyventojų. Tai aukščiausi reitingai nuo pat 2004-ųjų metų, kai tokie tyrimai buvo pradėti daryti.
D.A.Barakauskas pasidomėjo, kaip pareigūnams sekasi bendradarbiauti su Savivaldybės valdžia, bet ir į šį klausimą atsakymo nebuvo. Tad atsakyti teko kartu atvykusiam V.Pozingiui. „Mūsų yra geri, šilti santykiai ir visad sakom, kad turim dirbti kartu. Visi, kas atvyksta, stebisi gera tvarka Šilutėje, ir kad neskambam mes per visą Lietuvą“, – kalbėjo šis, tarsi nebūtų girdėjęs rajono gyventojų apgailestavimų, jog kaip tik Šilutė kone kas vakarą figūruoja kriminalinėse šalies suvestinėse.
K.Komskis optimizmu netryško
Optimizmu toli gražu netryško K.Komskio kalbos nei Savivaldybėje, nei Policijos komisariate. Jis atvirai prisipažino, kreipdamasis į ministrą: „Aš nesu toks didelis optimistas kaip jūs, aš matau daug problemų“. Ir priminė, kad pagal visus tyrimus, po medikų labiausiai korumpuota Lietuvoje yra policija.
„Biudžeto surinkimas labai sudėtingas, stoja transportas, logistika, uostas, labai sumažėjęs eksportas. Be to, ateina euras, todėl likę trys metų ketvirčiai visus labai gąsdina“, – problemų į vatą nevyniojo Seimo pirmininko pavaduotojas.
Kaip vieną iš problemų jis minėjo Bendrojo pagalbos centro darbą ir išsitarė, kad jam „patinka ne viskas, kaip mes vedamės eurą“.
„Šilutė daug vilčių sieja su turizmu, bet turizmas bus praktiškai nefinansuojamas. Vyriausybės pagrindinis uždavinys šiandien – skatinti smulkųjį ir vidutinį verslą, mažinti mokesčius verslui regionuose“, – sakė svečias. Bet visas viltis iš karto jis užbraukė konstatuodamas, kad tam kol kas nėra pinigų.
Anot K.Komskio, premjeras raginamas kreipti dėmesį į bevizį įvažiavimą į Kaliningrado sritį, bet mes – Europos Sąjungos šalis, todėl negalime priimti vienpusiškų įstatymų. Juo labiau apie tai sudėtinga kalbėti šiandien, kai situacija Ukrainoje tokia įtempta.
Užsiminęs apie įvykius Ukrainoje, K.Komskis sakė, kad jau juokaujama, esą vertėtų nutraukti ir 200 milijonų litų vertės apvažiavimo aplink Luizos tiltą statybą, nes juo bus labai patogu atvažiuoti tankams…
Policijai užkraus tirti ir smulkiąją korupciją?
Policijos komisariate svečiai domėjosi, ar gyventojams ir pareigūnams patogu, kad Šilutės policija pavaldi nebe Klaipėdos, o Tauragės AVPK. Pareigūnai tylėjo, tad ir į šį klausimą atsakyti beliko V.Pozingiui. Vicemeras išsitarė nesitikėjęs, kad „mus prijungs prie Tauragės, nes bet kokiu atveju šilutiškiai turėjo didesnę trauką prie Klaipėdos“.
„Mes nediskutuojam, o tik vykdom“, – už visus pareigūnus atsakė Šilutės r. PK viršininkas Sigitas Mikutavičius.
Tačiau jis nebuvo toks nuolankus išgirdęs, kad jau svarstoma policijai dribtelti dar ir smulkiosios korupcijos tyrimus. „Policijai negalima visko versti, neskyrus atitinkamo finansavimo“ – sakė jis, primindamas ir neseniai „dribteltus“ smurto artimoje aplinkoje tyrimus, kuriems irgi nebuvo skirta papildomų resursų.
Anot komisariato viršininko, reikėtų labiau išgryninti policijos funkcijas.
Ministras D.A.Barakauskas, tarsi pasiteisindamas, priminė, kad tokia pertvarka padaryta ankstesnės valdžios. O K.Komskis teigė, kad vis tiek policijos reforma dar nėra baigta iki galo.
Seimūnai apsilankė ir Šilutės priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje, kalbėjosi su ugniagesiais.
Rašyti atsakymą