Misija „Mažoji Lietuva“ tęsiasi

 kapiniu tvarkymas augustana 1Rugpjūčio pabaigoje į mūsų kraštą iš įvairių Lietuvos miestų susirinko tie, kas tiki, jog senosios evangelikų liuteronų kapinaitės – tai daugiau nei vien amžinojo poilsio vieta. Kapinaičių tvarkymo seminarą – akciją surengė kapinaičių fiksavimu ir išsaugojimu besirūpinančios VšĮ „Augustanos“ vadovas Gintaras Šiaudinis ir projekto koordinatorius Algis Šveikauskas.

Į seminarą žmonės atvažiavo iš Klaipėdos, Pagėgių, Vilniaus, Usėnų ir kitų vietovių. Kapinių restauracijų dalyviai atliko kapinių matavimo, antkapių ir kryžių registracijos darbus.kapiniu tvarkymas augustana

Darbas vienu metu vyko trijose vietose. Pasiskirstę grupėmis Paleičių kaime entuziastai iš Tauragės Edmundas Mažrimas ir Iridija Mockienė, Viktoras Klepnikovas iš Jurbarko ir Onutė Miliauskienė iš Usėnų kruopščiai užrašinėjo epitafinių lentelių turinį, darė nuotraukas ir aptvarkė daugumą užžėlusių žole betoninių antkapių. Atliekant surašymą rasta keletas kaltinių kryžių bei porcelianinė knyga.

Darbas virė ir vos už kelių kilometrų esančių Girininkų kapinių teritorijoje. Kalvis Dionizas Varkalis, Klaipėdos kalvystės muziejaus direktorius, rodė ir pasakojo apie tai, kaip reikia apsaugoti kaltines kapų tvoreles. Daugiametę kapinių priežiūros patirtį sukaupęs  pedagogas Eugenijus Dargužas su savo mokiniais registravo išlikusius antkapius ir prisidėjo prie atstatymo darbų. Vilkyčių kalvis Darius Vilius ėmėsi lietinių kryžių suvirinimo darbų. Kiekvienas akcijos dalyvis dirbo su didele meile istoriniam paveldui.

Šilutės Hugo Šojaus muziejuje surengtas seminaras, kurį vedė Martynas ir Marija Purvinai, Mažosios Lietuvos architektūros ir kapinių tyrinėtojai, šiam darbui skyrę ne vieną dešimtmetį. Jie pasakojo, kaip reikia prižiūrėti senąsias liuteronų amžinojo atilsio vietas. Į paskaitas buvo pakviesti rajono seniūnai ir visi prijaučiantys mažosios architektūros paveldui.

Projekto dalyviai dalijosi patirtimi, didžiąją dalį metalo dirbinių priežiūros darbų filmavo operatorius Sergejus Serdžukas. Žmonės padirbėjo iš širdies, po ilgos darbo dienos palikdami sutvarkytas kapinaites.

Tai ne pirma VšĮ „Augustana“ surengta akcija, ateityje projektai bus rengiami kasmet. Tikiu, kad atsiras daugiau savanorių, norinčių prisidėti prie UNESCO paveldo išsaugojimo. Nebūkime abejingi, prisidėkime prie jau vykstančių įvairiose rajono vietose talkų ir kapinių atstatymo darbų, nes juk mūsų pareiga parodyti meilę gimtajam kraštui.

Kapinių restauracijų dalyviai atliko kapinių matavimo, antkapių ir kryžių registracijos darbus.