Miškasodis – kitoks nei įprastai – jau baigiasi

 

miskasodis 4Miško sodinimo darbai Lietuvoje šiemet vyko net ir karantino metu. Į šalies miškus per kovą ir balandį iškeliavo 30 milijonų medelių, kuriuos pasodino Valstybinių miškų urėdijos (VMU) padaliniai.

Šilutės padalinio teritorijoje, kuri apima ne tik Šilutės, bet ir dalį Pagėgių bei Klaipėdos rajonų, iš viso pasodinta apie pusantro milijono sodinukų. Jie sužaliuos maždaug 248 ha atkuriamo miško plotuose, dar apie 14 ha miškų įveisiama naujai.

Nebuvo visaliaudinės šventės

Šiųmetis pavasaris neįprastas visiems, neįprastai organizuoti kasmetinius miško sodinimo darbus teko ir miškininkams.

VMU Šilutės padalinio vadovas Romas Gečas sako, jog šis pavasaris visgi miškininkams savaip buvo dėkingas. Jis buvo ankstyvas, be to žiemą nebuvo įšalo.

Tačiau pandemija sutrukdė surengti tradicinį nacionalinį miškasodį. Daugelis mūsų krašto gamtos mylėtojų prisimena, jog kasmet šis pavasarinis darbas tapdavo tikra švente, į kurią, tiksliau – į miškasodžio pabaigtuves, atvykdavo šimtai žmonių: šeimos su vaikais, mokyklų, įmonių ir įstaigų kolektyvai, pavieniai gyventojai. Jie ne tik pasodindavo šimtus tūkstančių sodinukų, bet ir smagiai praleisdavo laiką miške, pabendraudavo. O miškininkai savo ruožtu kasmet surengdavo talkininkams vaišes, apdovanodavo suvenyrais.

„Šiemet mūsų nuolatiniams talkininkams negalėjome suteikti malonumo pabūti miške ir jį sodinti. O sodmenys jau buvo paruošti, miškasodis laukti jau nebegalėjo“, – sakė R. Gečas. Pasak jo, šiemet miškas pamario krašte pradėtas sodinti kovo 5-ąją, o baigiamas šią savaitę. Tiesa, miškuose triūsė ne tik miškininkai, jiems talkino rangovai. Dirbta laikantis reikalaujamų atstumų ir apsaugos priemonių.

Iš viso pamario krašte atkurta 248,3 ha kirtaviečių, dar 14,2 ha miškų sužaliuos naujai. Jie įveisiami žemės ūkiui netinkamose, nederlingose žemėse, laukymėse, pievose. Taip miškininkai stengiasi didinti Lietuvos miškingumą.

Užsiaugino 1 mln. 200 tūkst. sodinukų

Valstybinių miškų urėdija informuoja, jog šį pavasarį iš viso atkurta 8 362 ha Lietuvos miškų ir įveista dar 509 ha naujų miškų plotų. Daugiausia, kaip ir kasmet, pasodinta eglių, beržų, pušų, juodalksnių ir ąžuolų.

VMU yra įsigijusi modernių cilindrinių sodiklių, skirtų sodmenims su uždara šaknų sistema, kurie palengvina ir pagreitina sodinimą. Šilutės krašto miškininkai turi 5 tokius sodiklius, bet pernai, pasak R. Gečo, jų nepanaudojo. Per dieną su tokiu sodikliu vienas darbuotojas pasodina apie 3000 medelių, kai įprastai tokį kiekį be sodiklio poroje pasodina du žmonės. Šiemet sodikliai jau pravertė.

Visi miškasodžiui skirti sodmenys užauginami VMU medelynuose. Didžioji jų dalis – iš atrinktų sėklų, kurias subrandina geriausių Lietuvos medžių palikuonys. Visos sėklos paruošiamos VMU priklausančioje moderniausioje ir didžiausioje sėklų aižykloje Lietuvoje.

Šilutės miškininkai visą sodinamąją medžiagą augina savame – Norkaičių medelyne. Šiemet čia iškasta apie 1 milijoną 200 tūkstančių įvairių sodinukų. 55 tūkstančiai jų parduota gyventojams, dar apie 100 tūkstančių perduota kitiems VMU padaliniams.