Mokyklinė kuprinė. Kokia ji turėtų būti?

large 20110709234127 3e4ee73746f1576c574cc6cb9Taisyklinga laikysena – žmogaus estetinė vertybė, tai ugdymo kultūros požymis ir laisvos sielos bei geros sveikatos atspindys. Ji turi didelę reikšmę žmogaus išvaizdai ir savijautai.

Taisyklinga laikysena – tai įprasta kūno padėtis, kai žmogus, ypatingai neįtempdamas raumenų, sugeba tiesiai laikyti liemenį ir galvą.

Taisyklinga laikysena apsaugo kūno segmentus ir sąnarius nuo perkrovos, mikrotraumų ir degeneratyvių distrofinių pasikeitimų, užtikrindama optimalią raumenų veiklą ir maksimalų komfortą krūtinės ląstos ir pilvo ertmės organams.

Taisyklingą laikyseną lemia paveldimumas, bendra vaiko sveikatos būklė, fizinis aktyvumas, aplinka, taip pat sėdėjimas vaiko amžių ir ūgį atitinkančiuose suoluose ir reikalavimus atitinkančios kuprinės nešiojimas bei kiti veiksniai.

Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms išdėstyti Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“ (Žin., 2003, Nr. 94-4261; 2004, Nr. 179-6637), kurioje pažymima, kad draudžiama gamintojui kuprinę vadinti mokykline kuprine, jei ji neatitinka mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų.

Kokie gi tie reikalavimai?

1) Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

2) Mokyklinės kuprinės turi būti gaminamos su diržais ir rankenėle.

3) Diržų ilgis turi būti reguliuojamas.

4) Diržų plotis turi būti ne siauresnis kaip 3,5 cm.

5) Tuščių mokyklinių kuprinių svoris turi būti: pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g.

Rekomenduojama tėveliams ne tik išrinkti vaikui tinkamą kuprinę, bet ir nuolat kontroliuoti jos svorį, tikrinti, ar vaikas nesineša į mokyklą nereikalingų daiktų. Svarbu priminti , kad kuprinė būtų nešiojama taisyklingai.

Patariame, kad:

* Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės.

* Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės.

* Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus.

* Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių. Diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per daug laisvi.

* Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.

* Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.

* Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.

* Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus. Mokytojai turėtų aiškiai nurodyti, ką reikia atsinešti į pamokas.

Rugsėjo 24-28 d. Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras organizuos ir įgyvendins kuprinių svėrimo akciją „Mokyklinė kuprinė: kokia ji?“. Akcijos metu mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistai svers mokinių kuprines bei pačius mokinius tam, kad būtų galima įvertinti, koks yra kuprinės svoris: ar optimalus (kai pilnos kuprinės svoris sudaro ne daugiau kaip 10 proc. kūno svorio), ar didžiausias leistinas (kai sudaro 15 proc. kūno svorio) ar viršija šias ribas, taip kenkdamas augančio vaiko organizmui.

Kai kurių šalių mokslininkų duomenimis sunkesnis nei 15 proc. savo svorio kuprinės kasdieninės nešiojamas gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką mokinio nugaros skausmams ar kitiems stuburo pakenkimams atsirasti.

Akcijos metu vaikams bus dalijamos atmintinės, skirtos ne tik mokiniams, bet ir jų tėveliams. Ant atmintinės bus užrašomas akcijos metu pasvertos kuprinės svoris, apskaičiuotas kuprinės svoris, kuris būtų optimaliausias ir didžiausias leistinas pagal vaiko svorį.