Mokytojus išgąsdino kalbos, kad teks rinktis vieną banką

 

centralizuotos buhalterijos vedaja bernotieneVos pailsėję po švenčių šurmulio ir sugrįžę į darbovietes, Šilutės rajono švietimo įstaigų, kuriose vykdoma centralizuota buhalterinė apskaita, darbuotojai buvo nemaloniai nustebinti: įstaigų vadovai jiems pranešė, jog reikia skubiai apsispręsti visiems asmenines sąskaitas, į kurias pervedami atlyginimai, perkelti į vieną banką.

Iki šiol darbuotojai atlyginimus gaudavo į skirtingų bankų sąskaitas.

„Šilutės naujienų“ pašnekovai sakė, kad nurodymas buvo „nuleistas iš viršaus“, tai yra – iš Šilutės rajono savivaldybės Centralizuotos buhalterijos, ir piktinosi būsima prievarta.

Išklausėme išgąsdintų pedagogų argumentus ir Savivaldybės administracijos patikinimą, kad visa tai – gandai.

 

Baiminasi netekti lengvatų

„Šilutės naujienos“ išklausė daugybę pasipiktinusių mokytojų komentarų.

Jei atsitiks taip, jog „bendrai sutarus“ atlyginimas ims kapsėti į kitame banke, nei asmuo turi nuo seno, atidarytą sąskaitą, tada – sudie, senas gerai pažįstamas banke, sudie, lojalaus kliento statuse, ir visos užsitarnautos lengvatos ar nuolaidos!

O ką jau kalbėti apie bankinius įsipareigojimus – paskolas, sutartimis patvirtintus tiesioginius mokesčių nuskaitymus, pensijų kaupimą? Kaip tuomet reikės vykdyti metų metus dėliotus įsipareigojimus, jei uždarbis bus vedamas į naują kitame banke esančią sąskaitą?

Vadinasi, reikės pačiam mokytojui savo pinigus „mėtyti“ iš atlyginimo sąskaitos į senąją, taip gaištant laiką bei prarandant eurus, kurie, atliekant bankines operacijas, kaskart nuskaičiuojami.

Be to, atsidarant naują sąskaitą reikės įsigyti ir naują banko kortelę, o tai – vėl papildomas mokestis.

Mokytojams neaišku, kokiu pagrindu keliamas reikalavimas visiems pereiti prie vieno banko ir ar tai nepažeidžia žmogaus teisių?

Kai kurie pašnekovai prisiminė prieš keletą metų skaudžiu patyrimu tapusį tuometinio mero Šarūno Laužiko kvietimą sąskaitas atidaryti banke „Snoras“. Po gero mėnesio tai padariusios įmonės liko su „barankos“ skyle – rekomenduotas bankas bankrutavo ir nusinešė sukauptus pinigus.

„Visą gyvenimą naudojuosi vieno banko paslaugomis. Pripratau prie jo darbuotojų aptarnavimo, užsitarnavau lojalaus kliento statusą, nuolaidų. O dabar turėsiu pereiti kitur? Nenoriu aš to daryti“, – sakė viena pedagogė.

Jos kolegė antrino, jog perėjimas į kitą banką atneš daug papildomų rūpesčių. Ir turimos paskolos, ir kiti finansiniai įsipareigojimai yra sudaryti remiantis tuo, jog atlyginimas pervedamas būtent į tame banke atidarytą sąskaitą. Visa tai, dar prieš sudarant su banku sutartį, užtikrino kliento patikimumą.

Įžvelgė naudą Savivaldybei

Priminsime, kad Šilutės rajono savivaldybės administracijos Centralizuota buhalterija tvarko Šilutės rajono vaikų meno mokyklos, Šilutės sporto mokyklos, Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro, Degučių, Gardamo, Pašyšių, Vilkyčių, Traksėdžių pagrindinių mokyklų, Žibų pradinės mokyklos, Saugų ir Švėkšnos lopšelių – darželių bei kitų Savivaldybei pavaldžių įstaigų apskaitą.

Vienose jų žinia dėl galimo perėjimo į vieną banką sukėlė nemenkus debatus, kitose darbuotojai nesileido į kalbas, kol negavo Savivaldybės raštiško nurodymo.

„Kol nėra rašto ir teisiškai pagrįsto reikalavimo visiems darbuotojams turėti sąskaitas viename banke, neketiname nieko daryti. Banko pasirinkimas – kiekvieno žmogus reikalas. Kokia čia gali būti prievarta?“, – sakė vienos rajono švietimo įstaigos vadovas.

Kai kurie pašnekovai sakė manantys, jog Savivaldybės administracija, siūlydama pereiti prie vieno banko, bando atsikratyti papildomų išlaidų: pinigų pervedimo mokesčių į įvairius bankus.

Mokyklų vadovai persistengė

Pakalbinę Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorių Sigitą Šeputį išgirdome, jog jis šią žinią… girdi pirmą kartą.

„Aš tokio nurodymo nedaviau“, – tikino S.Šeputis, stebėdamasis ir rinkdamas Centralizuotos buhalterijos skyriaus vedėjos Anželos Bernotienės telefono numerį. Pasiteiravęs, ar švietimo įstaigoms yra perduotas nurodymas darbuotojams pasirinkti vieną bendrą banką ir jame, jei neturi sąskaitos, ją atsidaryti, S.Šeputis išgirdo neigiamą atsakymą.

„Kažkas paleido antį…“, – reziumavo S.Šeputis.

Centralizuotos buhalterijos vedėja A.Bernotienė pripažino, jog pirmosiomis šių metų dienomis su Savivaldybės administracijos buhalteriais buvo kalbėta, kad galbūt reikėtų įstaigų, kuriose vykdoma centralizuota buhalterija, darbuotojams pasiūlyti pereiti į kurį nors vieną banką. Tokia Savivaldybėje dirbančių buhalterių darbinė diskusija įvyko siekiant išspręsti techninius nesklandumus, kai šalyje pereita prie tarpbankinių atsiskaitymų pagal tarptautinius SEPA reikalavimus.

Pagal naujus mokėjimų reikalavimus, bankiniai pavedimai iš vieno banko sąskaitos į kitą banką gali kainuoti brangiau nei iki šiol.

Tačiau A.Bernotienė užtikrino, jog Savivaldybės administracijos buhalterija turi sąskaitas visuose keturiuose Šilutėje veikiančiuose bankuose, todėl vedė ir ves atlyginimus į asmenines darbuotojų sąskaitas, nesvarbu, kokiuose bankuose jos bebūtų.

„Manau, kad švietimo įstaigų darbuotojai ne taip suprato mūsų darbinėje diskusijoje aptartas problemas. Pereinant prie SEPA reikalavimų, keitėsi visų bankų struktūra, todėl pakito tiesioginių debetų mokėjimo tvarka, keitėsi internetinės bankininkystės sistemose susikurti periodinių mokėjimų ruošiniai, mokėjimo nurodymo formos ir taip toliau. Jokio prievartinio reikalavimo būtinai pereiti į vieną banką nėra ir negali būti“, – sakė A.Bernotienė.

Taigi uoliausi mokyklų vadovai šį kartą persistengė, norėdami kuo skubiau įtikti Savivaldybės administracijai, ir ragindami savo darbuotojus pasirinkti bendrą vieną banką atlyginimamas gauti sukėlė netikrą „pavojų“.