Morių paradas: su apsauga ir mažylių ašaromis, kad jos sudegs

More 2Penktadienį ne vienas pravažiuojantis pro Hugo Šojaus dvarą, persisukęs žiūrėjo, kiek gi keistų ir margų moterų ten susirinko. Susidomėjęs šiuo reginiu, dažnas sustojo ir išlipo pažiūrėti, kas gi ten vyksta.

Pasirodo, taip muziejininkai sumąstė Užgavėnes prisikviesti – Morių paradą prie dvaro surengė.

Reginys pribloškė net visko mačiusius kraštiečius: per vieną dieną čia „susirinko“ net 43 įvairiausios Morės ir visą savaitgalį šeimos, pėsčios ir važiuotos, suko link šios parodos: mažyliai krykštavo, šokdami aplink jiems patikusią Morę, pokštaujantys vyrai rinkosi jiems labiausiai į akį kritusią ir didžiausius iškilumus turinčią moterėlę, dar kiti pasisėmė idėjų, kaipgi pasigaminti savo būsimą deglą Užgavėnėms ir greičiau pavasarį prisikviesti.

Morėms prireikė apsaugos

Savo sukurtas Mores prie H.Šojaus dvaro įkurdinti skubėjo svečiai iš viso Šilutės rajono: tai moksleiviai, darželinukai ar įmonių darbuotojai iš Šilutės, Stoniškių, Švėkšnos, Kintų, Žemaičių Naumiesčio, Juknaičių, Usėnų, Rusnės.

Šilutės lopšelis – darželis „Gintarėlis“ darbavosi iš peties: mažyliai per miestą žygiavo nešini net septyniomis Morėmis. Prie savųjų moterėlių plušo ir Šilutės Žibų pradinukai – jie parodą papildė penkiomis Morėmis.

Visą savaitgalį į šį Morių parką suko daugybė šeimų. Todėl muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė neabejoja – žmonėms trūksta tokių vietų Šilutėje, kur jie galėtų pasivaikščioti, ką nors įdomaus apžiūrėti, idėjų pasisemti.More 1

Muziejininkai ne tik džiaugėsi didžiuliu žmonių susidomėjimu, tačiau ir šiek tiek nerimavo: o jeigu kam nors paniš nagai chuliganiškai „pasilinksminti“ ir dar prieš Užgavėnes Mores padegti?

Pasaugoti Mores muziejininkai prašė ir policijos, ir apsaugos firmos. Apsaugininkai budėjo visą savaitgalį, todėl žaidimų su degtukais buvo išvengta.

Vaikams bus gaila Morių

Šiandien 18 valandą prie Šilutės kultūros ir pramogų centro tvenkinio visas šias Mores praris liepsnos. Todėl muziejininkai prašo, kad jeigu kas nors gaili savo atneštą Morę sudeginti ir nori pasilikti prisiminimui – tegu ją pasiima.

Prieš sudeginamos, įvairiai puoštos moterėlės bus ir pagerbtos – muziejininkai apdovanos etniškiausios, šiuolaikiškiausios ir meistriškiausios Morės autorius bei „Gintarėlio“ „Mažųjų Morių chorą“.

Komisija penktadienį kruopščiai rinko nugalėtojus. Pasak vieno iš komisijos nario Andriaus Sirtauto, išrinkti geriausias nebuvo sunku – komisija buvo vieningos nuomonės.

Tik jaunųjų dailininkų mokytojas norėtų „įkąsti“ kūrėjams, retoriškai klausdamas – argi tokias Mores reikia kurti? „Tradiciškai Morė – baisi, demoniška moteris. O prie H.Šojaus dvaro dauguma jų – gražios, švelnios būtybės. Pasakiau savo sūnui, kad vėliau jas sudegins, tai jis ne juokais sunerimo – kaipgi tokią gražią Morę sudegins… Juk tai nehumaniška! Kaip tik turi būti atvirkščiai, vaikai turi bijoti šių Užgavėnių simbolių…“, – svarstė A.Sirtautas.

Būtent dėl šios priežasties mokytojas savo vaiko į Užgavėnių šėlsmą prie Kultūros ir pramogų centro nesives – kad šis nesijaudintų, kai gražiosios Morės virsta liepsnomis.

A.Sirtautas neabejoja, idėja surengti Morių paradą – tikrai graži. Tačiau, pasak jo, kitą kartą verta geriau pagalvoti, kaip pabaisą, o ne gražuolę sukurti. „ „Nors iš pradžių netikėjome, kad Morių paroda sulauks tokio žmonių susidomėjimo, tačiau dabar matome, kad tai žmones sudomino netgi labiau nei kalėdinių eglučių alėja. Galbūt, jeigu kraštiečiai norės, tradicija taps ir ši Morių paroda“, – apie ateities planus svarsto I.Skablauskaitė.

Šiandien Užgavėnių šventės vyks:

11.30 val. – Žemaičių Naumiestyje;
12.30 val. – Vainute;
15.30 val. – Traksėdžiuose;
16.30 val. – Švėkšnoje;
18 val. – Šilutėje.

Daugiau nuotraukų rasite „Šilutės naujienų” facebook albume.