Kone vasarišką gegužės 17-osios vakarą Šilutės muziejus pakvietė prisiliesti prie IX-XX amžiaus aristokratų sluoksnyje vyravusios prabangos, elegancijos ir išraiškingų manierų. Muziejininkė Roma Šukienė ne tik papasakojo apie to laikmečio turtingųjų bendravimo ir elgesio subtilybes, bet ir pademonstravo puošnius moterų rūbus, ištaigingus vyrų ir moterų aksesuarus bei tarnaičių aprangą.
Muziejaus direktorė Roza Šikšnienė sakė, kad gerokai anksčiau muziejus švęsdavo Muziejų dieną. Vėliau ši šventė tapo Muziejininkų diena, o prieš dešimt metų pradėta švęsti Muziejų naktis. Taigi ši muziejų naktis – jau dešimtoji, jubiliejinė.
Pristatyti prabangūs dvariškių apdarai
„Šiemet pirmą kartą pristatome dvarų kultūrą. Norime parodyti, koks tas dvaras buvo, kas jame vyko. Kadangi greitai atidarysime Hugo Šojaus dvarą, norėjome padaryti įžanginį renginį. Deja, renginys įvyko ne dvare, kadangi dvaro dar neatgavome. Taip pat truputį nerimavome, ar laiku gausime renginio finansavimą, kadangi Kultūros taryba keletą kartų atidėjo projektų svarstymą. Bet džiaugiamės, kad viskas įvyko laiku“, – pasakojo renginio vedėja R.Šukienė.
Muziejų nakties renginiai prasidėjo parodos „Jų aplinka ir apranga dvelkė grožiu“ atidarymu. R.Šukienė svečius pasitiko apsirėdžiusi akį traukiančiais IX-XX amžiaus moterų pamėgtais rūbais. Svečiai išvydo, kaip rengėsi ir elgėsi to laikmečio mergaitės, jaunos merginos bei ponios, taip pat išmoko keletą būdų dailiai užsirišti kaklaskarę.
R.Šukienė žiūrovams papasakojo apie to laikmečio laiškų rašymo, dovanų teikimo ir bendravimo papročius. „Skrybėlės kilstelėjimas buvo vienas svarbiausių pasisveikinimo gestų. Paprastai skrybėlę vyriškos lyties atstovai nusiimdavo dešine ranka, tačiau jei reikėdavo paspausti ranką, ją perimdavo į kairiąją. Būta nuomonės, kad skrybėlę nusiimti reikia būtinai į priešingą pusę nei prasilenkiama su sutiktuoju, kitaip sveikinimasis skrybėlės nukėlimu atrodys kaip išmaldos prašymas.
Atkreiptinas dėmesys ir į sveikintojo laikyseną. Mandagiu ir kultūringu laikytas tas, kuris nusiimdamas kepurę iš kišenės ištraukdavo ranką. Toks, kuris laikė ranką kišenėje ir sveikinosi, buvo vadinamas chamu“, – aiškino renginio vedėja.
Paslaptinga vėduoklių kalba
Antra renginio dalis vyko muziejaus kiemelyje. Teatralizuotą miniatiūrą apie dvarininką H.Šojų ir jo susidomėjimą lietuvininkų kultūriniu, istoriniu palikimu suvaidino Šilutės pirmosios gimnazijos teatro studijos „Dryžuotasis šalikas“ merginos bei dvaro panelių apdarais pasipuošusios muziejaus darbuotojos. Dvariškių drabužius muziejus pasisiuvo gavęs finansavimą iš Lietuvos kultūros tarybos ir Savivaldybės.
Panelės suvaidino Hermano Zudermano apysakos „Jonas ir Erdmė“ ištrauką, pasakojančią kaip jaunavedžiai, H.Šojui padainavę jam negirdėtų lietuvininkų liaudies dainų, papasakoję lietuvininkų pasakų, gavo iš dvarininko dovanų – plytų savo nameliui statyti.
Svečiai buvo vaišinami kava ir skanumynais, na o R.Šukienė viešnias mokė flirto subtilybių vėduoklių pagalba.
„Jei dabar bendraujama trumposiomis žinutėmis telefonu, anuomet puikiai tiko vėduoklių kalba. Kiekvienoje šalyje vėduoklių kalba kiek skirdavosi. Nors sakoma, kad vėduoklės yra slapta kalba tarp jaunuolio ir merginos, parduodamų vėduoklių dėžutėse būdavo įdedama instrukcija. Vėduokle dažniausiai paslaptingai „kalbėta“ kaire ranka. Jei pašnekovas, kuriam jaučiamas palankumas, prašo vėduoklės, reikia ją perduoti viršutiniu galu. Panieką parodysite, vėduoklę paduodami rankenėle į priekį – apatiniu galu“, – dėstė muziejininkė R.Šukienė.
Renginį užbaigė Baltijos gitarų kvarteto koncertas.
Renginys planuotas H.Šojaus dvare
Muziejų nakties renginys buvo planuotas H.Šojaus dvare, tačiau Šilutės muziejui dvaro perdavimas nukeltas iki rugsėjo 1-osios.
„Tradiciškai Muziejų naktis vyksta šiame kiemelyje, tad gal net geriau, kad ir šiemet mes svečius sukvietėme čia. Dvare mums būtų buvę sudėtingiau pasiruošti renginiui“, – atviravo muziejaus direktorė R.Šikšnienė.
R.Šukienė džiaugėsi, kad šiemet Muziejų naktis – jau dešimtoji, o šio renginio populiarumą išduoda vis gausėjantis žiūrovų būrys. Moteris neslepia, kad ruoštis Muziejų nakties renginiams kasmet vis įdomiau, nes tenka sužinoti daug įdomios ir naudingos informacijos. Muziejininkė išdavė, kad kitamet, kai renginys jau vyks dvare, viešnios gali būti pakviestos su puošniomis ilgomis suknelėmis ir bus mokomos balinių šokių.
Šilutės muziejui Muziejų naktis – tai sezono pradžia. Ilgai ruošęsi žiemą, vasarop muziejininkai jau laukia svečių. „Muziejų nakties renginiais mes pradedame lankytojų sezoną. Ši paroda bus visą vasarą, tad kviečiu šilutiškius ir miesto svečius joje apsilankyti. O rudenį susitiksime atnaujintame H.Šojaus dvare“, – kvietė muziejaus direktorė R.Šikšnienė.
Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų” facebook albume„
Rašyti atsakymą