Naftininkai Kintuose: rajono taryba susvyravo ar apsižioplino?

Pasak Tarybos narės D.Žebelienės, susitikime su gyventojais naftininkai nesistengė ieškoti kompromiso. / Simonos Pužaitės (silutesnaujienos.lt) nuotr.Šilutės rajono tarybos politikai susvyravo ar apsiriko? Akibrokštas bendruomenei, ar pakeista pozicija dėl naftininkų verslovės įkūrimo Kintuose?

Klausimai iškilo išgirdus, jog Tarybos posėdyje už tai, kad nebūtų pritarta naftos gavybos Gargždų licencinio ploto pietvakarinėje dalyje (Kintų objekte) poveikio aplinkai vertinimo programai iš 26 posėdyje dalyvavusių Tarybos narių balsavo tik 12. Prieš tokį sprendimą pasisakė du tarybos nariai, 12 susilaikė.

Naftininkai džiaugiasi, jog tai pirmasis teigiamas žingsnis ir pagaliau atsižvelgiama į verslininkų nuomonę. Tačiau po posėdžio kalbinti Tarybos nariai „Šilutės naujienas“ tikino, jog taip nutiko dėl klaidinančiai skambančio sprendimo pavadinimo. Rezultatui įtakos galėjo turėti ir tai, kad pirmą kartą  balsuota elektroniniu būdu, tad politikai paprasčiausiai apsižioplino kurį mygtuką spausti.

Naftininkai siūlo remti bendruomenę ir miestelį

„Esame truputį nustebinti ir truputį apsidžiaugę tokiu sprendimu, nes jei jau kyla abejonės, galbūt politikai mąsto teigiama verslui linkme“, – komentavo įmonės UAB „Minijos nafta“ ryšių su visuomene specialistė Kristina Paukštytė-Brazdauskienė.

Prieš Tarybos posėdį „Minijos nafta“ išplatino kreipimąsi į rajono merą, administraciją ir Tarybos narius, kuriame raginama pritarti jų parengtai PAV programai. Už tai Kintų bendruomenei siūloma įvairi parama. Bendrovės generalinis direktorius Thomas M.Haselton rašte pabrėžė, jog pagal 2005-ųjų gegužę galiojusias Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nuostatas, nereikalaujama PAV derinti su bendruomenės atstovais, tačiau savivaldybės prašymu, tą bendrovė darė visą laiką.

„Minijos nafta“ žada, jei programa bus patvirtinta ir atlikus poveikio aplinkai vertinimą bus nustatyta, kad ūkinė veikla aikštelėje šalia Kuršių marių galima, tuomet jie yra pasirengę padėti miesteliui gauti kurorto statusą, pagerinti infrastruktūrą, siūlyti bei viešinti turistams patrauklias paslaugas. Taip pat „Minijos nafta“ pasirengusi siūlyti Kintų teritorijoje esančių pastatų, pvz., mokyklos ar kitų viešų objektų, nemokamą apšildymą panaudojant gavybos proceso metu išsiskiriančias dujas.

Pasižadama aktyviai remti Kintuose organizuojamus renginius, pensinio amžiaus Kintų seniūnijos gyventojus, kompensuojant dėl finansinės ar ekonominės krizės prarastą pensijų dalį, sukurti naujų darbo vietų.

„Minijos naftos“ atstovė svarsto, kad Tarybos nariai galbūt dėl to ir suabejojo, nes įžvelgė ekonominę naudą gyventojams. Siekdama sumažinti gyventojų priešiškumą bendrovė pasiryžusi viską, ką išdėstė rašte, įgyvendinti.

Naftininkų kaimynystė kurortui netrukdo?

K.Paukštytės-Brazdauskienės teigimu, naftininkų buvimas neprieštarauja kintiškių kurortinės vietovės siekiams. Pasak jos, kartu šio statuso siekti būtų net lengviau nei atskirai, nes „Minijos nafta“ galėtų investuoti į infrastruktūrą.

Bendrovės atstovė pabrėžė, jog jų naftos verslovėse per daugiau nei 10 darbo metų niekuomet nebuvo viršytas užterštumas. Kurortinio statuso siekiančioje vietovėje negali dirbti tokios įmonės, kurios teršia aplinką, o „Minijos naftos“ atstovai akcentuoja, jog dirba švariai.

Pasak naftininkų, diskusija dėl vadinamosios 1 aikštelės perkėlimo toliau nuo Kuršių marių galima tik tuomet, kai bus ištirta, ar joje yra naftos. Jeigu nafta būtų rasta, tuomet „Minijos nafta“ galėtų gręžti ir iš toliau esančios kintiškių siūlomos vietos. Dabar paieškinį gręžinį daryti už miestelio įmonei kainuoja 3 kartus brangiau, todėl ekonomiškai nenaudinga.

„Nežinau, kodėl bendruomenė taip priešinasi. Galbūt žmonėms trūksta žinių, jie įsivaizduoja, kad tai yra didžiulis baubas. Mes siūlėme jiems pasižiūrėti verslovių ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Ten gręžiniai įrengti net miestų centruose. Nėra taip pavojinga, kaip žmonės mano“, – aiškino bendrovės atstovė.

Pasak K.Paukštytės-Brazdauskienės, gyventojų ir rajono administracijos nurodomi pažeidimai, esą PAV parengta nesilaikant reikalavimų, už licenzinio ploto ribų, yra tiesiog politikavimas.

Visi palaiko bendruomenę, bet balsavo skirtingai

Vienas iš susilaikiusiųjų – turizmo verslą Ventėje plėtojantis Tarybos narys Šarūnas Laužikas „Šilutės naujienoms“ sakė, jog daugelis politikų dar nėra įsigilinę į „Minijos naftos“ bylos teisines peripetijas ir subtilybes.

Pasak Š.Laužiko, bendrovei reikia bet kokio Šilutės rajono savivaldybės tarybos sprendimo. Geriausia – pritarti, bet iš bėdos tinka ir nepritarti. Tuomet „Minijos nafta“ galės Tarybą vėl paduoti į teismą ir reikalauti, kad sprendimą priimtų Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas (KRAAD).

„Dabar joks sprendimas nepriimtas, todėl palankiausias Kintų bendruomenei, nes „Minijos nafta“ negali imtis jokių teisinių priemonių. Jie vėl turės išsireikalauti iš naujo svarstyti pritarimo PAV klausimą rajono taryboje. Tai užims daug laiko“, – kalbėjo Š.Laužikas.

Politikas pabrėžė, jog jis ir konservatorių frakcija palaiko Kintų bendruomenę.

Už tai, kad naftininkams Kintuose ne vieta, pasisakė „tvarkietė“ Daiva Žebelienė. Tarybos narė taip pat dalyvavo susitikime su „Minijos naftos“ ir Kintų bendruomenės atstovais. Jos pastebėjimu, verslininkai tuomet pasirodė arogantiški ir kategoriški, nesileido į kompromisus.

„Pati buvau atsivertusi jų interneto svetainėje deklaruojamas vertybes – „išlikti draugiškais supančiai aplinkai – gamtai ir žmonėms“. Jei jie laikytųsi tų vertybių, būtų labai gerai“, – kalbėjo politikė.

Abu „prieš“ balsavę Tarybos nariai – Vytautas Laurinaitis ir Darijus Pundžius apgailestavo, jog įvyko nesusipratimas balsavime ir, priešingai nei rodo jų balsavimas, iš tiesų jie palaiko kintiškius…

Norėtų balsuoti iš naujo

Pirmadienį Tarybos narys Arvydas Jakas Tarybos sekretoriate užregistravo sprendimo projektą, kur vadovaudamasis Šilutės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento 36 straipsnio 11 punktu, ketvirtadienį atmestą sprendimo projektą prašo pakartotinai svarstyti artimiausiame Tarybos posėdyje.

Kad šis sprendimo projektas būtų iš naujo įtrauktas į posėdžio darbotvarkę, pareiškimą turi pasirašyti bent 14 Tarybos narių.

A.Jako nuomone, taryba apsiriko balsuodama ir dėl to kaltina savivaldybės administraciją klaidinančiai paruošus sprendimo projektą.

„Šilutės naujienų“ pastebėjimu, ketvirtadienio posėdyje, pristačius sprendimo projektą svarstyti, niekam nekilo jokių klausimų, o formuluotę pasitikslino tik vienas Tarybos narys.

Silutes naujienu LOGO