Naktimis muziejuose skambėjo muzika ir… gąsdino represijos

muzieju naktis kaliniaiAštrių pojūčių mėgėjai sekmadienį rinkosi prie Macikų lagerio karcerio. Čia galėjo pajusti kalinių kančias, pamatyti, kaip atrodė ir elgėsi sovietų kareiviai, lagerio prižiūrėtojai.

Tai buvo vienas iš visą Europą apimančio renginio – Muziejų nakties – renginys.

Visi savaitgalio vakarai Rusnės, Kintų, Švėkšnos, Šilutės ir Macikų muziejuose užsitęsė iki tamsos, nes mūsų muziejininkai parengė įdomias visoje Europoje minimos „Muziejų nakties“ programas.

Rusniškiai šėlo žvejo sodybojemuzieju naktis rusneje DSCN0033

Muziejų naktis – ne tik naktis muziejuje, tuo įsitikino salos gyventojai, kurie penktadienio vakarą rinkosi į K.Banio etnografinę žvejo sodybą – muziejų. Dainuodami, šokdami bei žaisdami senųjų gyventojų kažkada mėgtus žaidimus, vakaro dalyviai patys atgaivino čia esančią aplinką, tapo jos veikėjais ir herojais, sugrąžino praeitį, kuomet visi pašaliai knibždėte knibždėjo gyvybe ir gaudė nenutylantis šurmulys.

Muziejų nakties renginį pradėjo svečiai – švėkšniškių šokių kolektyvas „Šalna“. Šokėjai, energingai ant sužaliavusios kiemo pievos trepsėdami polką, visus įtikino, jog nei temstančio vakaro vėsa, nei aplink ausis dūzgiantis uodas negali sugadinti nuotaikos.

Vėliau svečius pakeitė salos šeimininkai: jauniausi Rusnės šokėjai, neformaliojo vaikų švietimo programos dalyviai, ansamblis „Karklas“ ir vyresniųjų ansamblis „Rusnietis“.

muzieju naktis kaliniai valgoKai dalyviai ir žiūrovai nuo šokių bei muzikos įsilingavo, visi pakviesti linksmai pasiausti žaidimų rate. Vyresniesiems kliuvo išskirtinė užduotis: jie turėjo čia pat per keletą minučių pastatyti bendrą šokį „Gumbinė“. Tuo metu dvi žiūrovų komandos varžėsi, kas greičiau pagal žinomas užuominas suras muziejuje paslėptus daiktus. Ketvirtoji komanda siautė klėtyje – žaidė nuotaikingą žaidimą „Su dangčiu“.

Geriausiai ir greičiausiai įveikę užduotis dalyviai buvo apdovanoti saldžiais prizais ir, žinoma, Rusnės gėlėmis – rūkyta žuvimi.

Muziejų nakties vakaras etnografinėje žvejo sodyboje tuo nesibaigė, visi iki tamsos siautė žaidimų rateliuose, šoko „Polką su ragučiais“, varžėsi dainų konkurse.

Kintiškiai šmekiavo žuvį, pynė bučiukus

Kintiškiai šeštadienio vakare rinkosi paklausyti nuotykių iš žvejų gyvenimo. Vydūno kultūros centras, surengęs nakties renginį „Įplaukė žuvelė į mano tinklelį“, pasirūpino šišioniškių vaišėmis, svečiams rodė senuosius žvejybos įrankius.

Žuvėja Monika Dobrovolskytė iš Mingės kaimo vaišino marinuota žuvimi, pamokė visus žuvies marinavimo ir rekomendavo pagal šį receptą marinuoti visas gegužines žuvis – perpeles, plačiakakčius, žiobrius… muzieju naktis silute protu musis

Mingiškis Jurgis Gečas Vydūno kultūros centrui paskolino senų žvejybos įrankių iš savo surinktos etnografinės kolekcijos, tad visus metus Vydūno kultūros centre veikiančioje parodoje bus galima juos apžiūrėti. Kintiškius J.Gečas pamokė pinti bučiukus.

Muziejininkė Reda Cirtautienė pasakojo apie senųjų žvejų gyvenimą, vaišino kafija. Tikra mūsų krašto egzotika daugeliui šventės dalyvių buvo pasakojimai apie žvejybą šišioniškių tarme, įrašyti  videofilme „Vėliju Jum gerą giliukį didelį stukį“.

Šilutėje – protų mūšis ir pažintis su imperatoriais

Hugo Šojaus dvare sekmadienio pavakary šilutiškiai apžiūrinėjo parodas ir kelias jau parengtas nuolatines ekspozicijas, o nuo 19 valandos keturios komandos stojo į protų mūšį.

Joms teko atsakyti į mūsų krašto istorijos klausimus, pademonstruoti lietuvininkų tarmės, senosios buities išmanymą. Nedidele persvara nugalėjo komanda, pavadinta „Vėjonys“.

Įdomią senųjų piešinių, litografijų ir graviūrų parodą Šilutės H.Šojaus muziejui patikėjo eksponuoti Vokietijos Liuneburgo miesto Rytų Prūsijos muziejus. Parodoje „Napoleonas užkariauja Prūsiją 1806-1813“, kuri veiks visą vasarą, galima pamatyti dailininkų įamžintus Prancūzijos imperatoriaus Napoleono susitikimus su Rusijos caru Aleksandru I, su Prūsijos karaliene Luize, kitas karalienės Luizės gyvenimo akimirkas. Eksponuojami ir keli to laikmečio daiktai – kelioniniai karietų laikrodžiai ir kt.

22 valandą muziejaus lankytojų gerokai padaugėjo – žiūrovai užpildė dvaro freskų salę ir klausėsi džiazo ir poezijos koncerte „Rožinis gyvenimas“. Šilutiškiams dainavo Rasa Serra, pianinu grojo Marijus Kučikas, eiles skaitė Eglė Miškinytė.

muzieju naktis silute dainuojaIšbandymai – Macikų lageryje

Koncerto H.Šojaus dvare klausytojai, atsisveikinę su atlikėjais, galėjo spėti į edukacinę pamoką Macikuose, buvusio lagerio karceryje – muziejuje. Čia sovietų ir vokiečių kariškių uniformomis apsirengę Klaipėdos sporto ir karybos klubo „Baltijos štormas“ nariai, įsirengę lauko stovyklą, pasistatę karišką palapinę iki vidurnakčio laukė lankytojų, pasakojo apie kariškių aprangą, leido ją pasimatuoti.

Čia lankytojai – pavieniui, šeimomis ar draugų būreliais – važiavo nuo popietės iki pat vakaro.

Šilutės muziejininkai lankytojams pasakojo apie lagerio istoriją įvairiais laikotarpiais – fašistinės Vokietijos ir Sovietų sąjungos valdymo metais. Drąsiausieji galėjo pajusti kalinių gyvenimo žiaurumus inscenizuotuose tardymuose, kratose.

Švėkšnoje – linksmybės

Švėkšnoje sekmadienio pavakary atidaryta „Prisiminimų apie Švėkšną“ paroda, kurioje netikėtumų ir nežinomų faktų bei vaizdų rado net ir miestelio senbuviai, ir pati muziejininkė Monika Žąsytienė.

Po parodos atidarymo dalyviai išsirengė į ekskursiją po miestelį ir jo žymiąją bažnyčią, o baigiantis Mišioms, artėjant 20 valandai parke koncertą surengė žinomas šio krašto muzikantas, Vestuvių muzikantų festivalio organizatorius Vytautas Raibys su naumiestiškiu Laurynu.

Daugiau nei dvi valandas publiką linksminę vyrai pasiekė net tai, kad būrelis klausytojų ir į šokio bei ratelių sūkurį įsisuko. Tiesa, Vytautas neužmiršo visiems priminti, kokia proga jie čia susirinko ir kokią naktį taip smagiai švenčia.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.

Nuotraukos iš muziejų nakties Rusnėje.